Ranking największych firm handlowych świata. Biedronka coraz wyżej

Firma Deloitte opublikowała coroczne zestawienie największych firm handlowych świata. W elitarnym gronie na 50. miejscu znalazła się firma Jeronimo Martins Polska będąca właścicielem sieci Biedronka.
Zobacz wideo

Ranking "Global Powers of Retailing 2020" przygotowany przez firmę Deloitte powstał na podstawie przychodów poszczególnych firmy za rok podatkowy 2018, który zakończył się w czerwcu 2019 roku. 

Biedronka pnie się na liście największych firm handlowych

Choć w zestawieniu nie znalazła się żadna polska firma, to na 50. miejscu uplasowała się portugalska spółka Jeronimo Martins, która jest właścicielem sieci Biedronka. Firma 2/3 przychodów osiąga na polskim rynku dyskontów, któremu bezapelacyjnie przewodzi. Spółka Jeronimo Martins względem poprzedniego zestawienia awansowała o pięć pozycji. Jej przychody szacuje się na ok. 20 mld dol. 

>>> Czytaj także: Biedronka z gigantycznym wzrostem sprzedaży. Polacy wydali w sklepach Jeronimo Martins 53 mld zł

W pierwszej dziesiątce największych przedsiębiorstw znalazły się cztery firmy, które działają na naszym rynku. Trzy z nich posiadają swoje placówki stacjonarnie. Co ciekawe, największe przedsiębiorstwa przez lata ugruntowały swoją pozycję. Pierwsza dziesiątka z 2018 roku pozostała taka sama, część firm zamieniła się pozycjami między sobą. Na pierwszy miejscu pozostał Wal-Mart z przychodami na poziomie 514,41 mld dol. Siedem firm z zestawienia jest w posiadaniu właścicieli amerykańskich, dwie niemieckich, natomiast Tesco jest przedsiębiorstwem z Wielkiej Brytanii. 

Największe firmy handlowe świata. Oto pierwsza dziesiątka

  1. Wal-Mart - przychody: 514,41 mld.
  2. Costco - przychody: 141,58 mld dol.
  3. Amazon - przychody: 140,21 mld dol.
  4. Schwarz Group - przychody: 121,58 mld dol.
  5. The Kroger - przychody: 117,53 mld dol.
  6. Walgreens Boots Alliance - przychody: 110,67 mld dol. 
  7. The Home Depot - przychody: 108,2 mld dol. 
  8. Aldi - przychody: 106,4 mld dol. 
  9. CVS Health - przychody: 84 mld dol. 
  10. Tesco - przychody: 82,8 mld dol.

W przypadku niektórych przedsiębiorstw dane są szacunkowe. Pełen raport "Global Powers of Retailing 2020" możemy znaleźć na stronie internetowej Deloitte

Więcej o: