Jan Śpiewak pokazał "symbol patologii rynku mieszkaniowego". Mamy stanowisko dewelopera

Robert Kędzierski
Jan Śpiewak, warszawski aktywista miejski, zamieścił na swoim profilu plan jednego z mieszkań w Poznaniu określając go jako przykład nieprawidłowości związanych z aktualną sytuacją na rynku nieruchomości w Polsce. Śpiewakowi nie spodobało się to, że sporą część nieruchomości stanowi korytarz. Tymczasem lokal został już przeprojektowany.

>>> Zobacz także: Kłótnia o emerytury w Studio Biznes. "Pani sprzedaje neoliberalny mit!"

Zobacz wideo

O tym, że polski rynek nieruchomości jest mocno rozgrzany, a ceny mieszkań biją rekordy nikogo przekonywać chyba nie trzeba (sami pisaliśmy o tym już wielokrotnie). Wystarczy wspomnieć, że wedle najnowszych statystyk w ciągu ostatniego roku mieszkania w naszym kraju podrożały średnio o 16 proc., a w trzy ostatnie miesiące o 5 proc.

"Symbol patologii polskiego rynku mieszkaniowego"

Jan Śpiewak, znany aktywista miejski, który angażuje się także w tematykę związaną z nieruchomościami, stwierdził, że sytuacja na rynku nie jest zdrowa. Na swoim profilu na Facebooku zamieścił zrzut jednego z mieszkań oferowanych w Poznaniu. Jego cechą charakterystyczną jest wyjątkowo długi - a w związku z tym i stosunkowo drogi - korytarz.

Wpis na profilu Jana ŚpiewakaWpis na profilu Jana Śpiewaka Źródło: Facebook

- Ta oferta to symbol patologii polskiego rynku mieszkaniowego. 405 040 złotych żąda od kupującego deweloper za to wspaniałe mieszkanie w Poznaniu. Sam korytarz w tym mieszkaniu kosztuje 265 tysięcy złotych! Fatalnie rozplanowane i koszmarnie drogie to powinna być dewiza polskich deweloperów - napisał na swoim profilu aktywista.

Na krytyce projektantów nieruchomości jednak nie poprzestał. - Rynek mieszkaniowy został pieczołowicie skonstruowany przez polityków, którzy od lat robią wszystko, żeby marże deweloperskie sięgały 30 procent a kredyt hipoteczne należały do najdroższych w Europie. Po drodze zlikwidowali budownictwo społeczne i ustanowili monopol deweloperów na mieszkania - napisał Śpiewak.

Mieszkanie zostało przeprojektowane

O komentarz do sprawy poprosiliśmy Roberta Frycza z firmy Moryson Development, która ma w sprzedaży powyższy lokal.

- Jako deweloper wbudowujący pojedyncze budynki w ścisłym centrum, przy projektowaniu mieszkań jesteśmy uzależnieni od istniejącej infrastruktury, na którą niestety nie mamy wpływu - wyjaśnił Frycz.

Aktualny rzut mieszkania, o którym pisał Jan ŚpiewakAktualny rzut mieszkania, o którym pisał Jan Śpiewak Źródło: Moryson Development

Czytaj też: Rząd planuje schłodzić rynek nieruchomości? Przepisy mogą wejść w życie "tylnymi drzwiami"

Frycz stwierdził też, że zamieszczony przez Jana Śpiewaka rzut mieszkania przy ul. Rybaki 1 w Poznaniu jest nieaktualny. Nieruchomość została przeprojektowana - w korytarzu znajduje się teraz łazienka, dzięki czemu przybyło miejsca w salonie.

Więcej o:
Komentarze (343)
Jan Śpiewak pokazał "symbol patologii rynku mieszkaniowego". Mamy stanowisko dewelopera
Zaloguj się
 • perchpike

  Oceniono 102 razy 90

  Fantastyczne mieszkanie. Kto z was może pochwalić się mieszkaniem z własnym torem na kręgle?

 • my_kroolik

  Oceniono 138 razy 68

  No dobra, ale co to obchodzi pana Śpiewaka? Jak developer nie sprzeda, to będzie w plecy. Jak sprzeda, to znaczy że oferta kogoś zadowoliła. Gdzie tu pole do kręcenia afery?

 • justas32

  Oceniono 126 razy 42

  Polscy aktywiści społeczni walczą z architektami o lepsze rozplanowania mieszkań ! A tak serio - gó...no Śpiewakowi do tego jak ja albo ktoś inny ma rozplanowane mieszkanie !!! Jak ja chcę sobie takie kupić - to kupię i Śpiewaka o zdanie nie zapytam. A jak mi się nie spodoba bo korytarz za duży - to go sobie nie kupię ! Ale gó...no to obchodzi komunistę Śpiewaka - niech pilnuje swoich pieniędzy a nie moich ...

 • liczna_rodzina_prezesa

  Oceniono 40 razy 36

  - No dobrze, a powiedzcie mi panowie, skąd wyście wiedzieli o tej rurze w moim mieszkaniu?
  - Bo myśmy ten dom budowali.
  - No to nie mogliście od razu tej rurki dać tam przy ścianie?
  - A nie, nie, nie. Myśmy go budowali według planu. A na planie te rurki to szły właśnie o tak... tak... i tak.
  - O, albo patrz pan na tę ścianę. Zobacz pan, o... krzywa? Krzywa.
  - Hmmm... krzywa.
  - No, ale tak było na planie.

 • lubiedobrze

  Oceniono 43 razy 29

  Idealne na gabinet naczelnika państwa.
  Niejeden Adrian się tam pomieści.

 • lynx4

  Oceniono 52 razy 28

  Czy developer ukrywał przed klientami rozkład pomieszczeń? Jeśli nie, to ten Śpiewak jest zwykłym oszołomem.

 • karo80.0

  Oceniono 51 razy 27

  Czekamy na interwencję aktywisty Śpiewaka w salonie Bentleya przy ul. Połczyńskiej w Warszawie. Są tam wystawione samochody po 1,5 miliona PLN za sztukę, ewidentny „symbol patologii rynku motoryzacyjnego”. Też super temat dla zidiociałego „aktywisty” i równie zidiociałych mediów.

 • dala.tata

  Oceniono 49 razy 23

  Na szczescie nie ma obowiazku kupowac, najprawdopodobniej nikogo tam przymusowo nie zakwateruja. Jak deweloperwoi sie nie sprzeda, to sie nastepnym razem zastanowi. Jesli z kolei ktos sam z wlasneij woli kupi, to co chodzi?

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX