Jan Śpiewak pokazał "symbol patologii rynku mieszkaniowego". Mamy stanowisko dewelopera

Robert Kędzierski
Jan Śpiewak, warszawski aktywista miejski, zamieścił na swoim profilu plan jednego z mieszkań w Poznaniu określając go jako przykład nieprawidłowości związanych z aktualną sytuacją na rynku nieruchomości w Polsce. Śpiewakowi nie spodobało się to, że sporą część nieruchomości stanowi korytarz. Tymczasem lokal został już przeprojektowany.

>>> Zobacz także: Kłótnia o emerytury w Studio Biznes. "Pani sprzedaje neoliberalny mit!"

Zobacz wideo

O tym, że polski rynek nieruchomości jest mocno rozgrzany, a ceny mieszkań biją rekordy nikogo przekonywać chyba nie trzeba (sami pisaliśmy o tym już wielokrotnie). Wystarczy wspomnieć, że wedle najnowszych statystyk w ciągu ostatniego roku mieszkania w naszym kraju podrożały średnio o 16 proc., a w trzy ostatnie miesiące o 5 proc.

"Symbol patologii polskiego rynku mieszkaniowego"

Jan Śpiewak, znany aktywista miejski, który angażuje się także w tematykę związaną z nieruchomościami, stwierdził, że sytuacja na rynku nie jest zdrowa. Na swoim profilu na Facebooku zamieścił zrzut jednego z mieszkań oferowanych w Poznaniu. Jego cechą charakterystyczną jest wyjątkowo długi - a w związku z tym i stosunkowo drogi - korytarz.

Wpis na profilu Jana ŚpiewakaWpis na profilu Jana Śpiewaka Źródło: Facebook

- Ta oferta to symbol patologii polskiego rynku mieszkaniowego. 405 040 złotych żąda od kupującego deweloper za to wspaniałe mieszkanie w Poznaniu. Sam korytarz w tym mieszkaniu kosztuje 265 tysięcy złotych! Fatalnie rozplanowane i koszmarnie drogie to powinna być dewiza polskich deweloperów - napisał na swoim profilu aktywista.

Na krytyce projektantów nieruchomości jednak nie poprzestał. - Rynek mieszkaniowy został pieczołowicie skonstruowany przez polityków, którzy od lat robią wszystko, żeby marże deweloperskie sięgały 30 procent a kredyt hipoteczne należały do najdroższych w Europie. Po drodze zlikwidowali budownictwo społeczne i ustanowili monopol deweloperów na mieszkania - napisał Śpiewak.

Mieszkanie zostało przeprojektowane

O komentarz do sprawy poprosiliśmy Roberta Frycza z firmy Moryson Development, która ma w sprzedaży powyższy lokal.

- Jako deweloper wbudowujący pojedyncze budynki w ścisłym centrum, przy projektowaniu mieszkań jesteśmy uzależnieni od istniejącej infrastruktury, na którą niestety nie mamy wpływu - wyjaśnił Frycz.

Aktualny rzut mieszkania, o którym pisał Jan ŚpiewakAktualny rzut mieszkania, o którym pisał Jan Śpiewak Źródło: Moryson Development

Czytaj też: Rząd planuje schłodzić rynek nieruchomości? Przepisy mogą wejść w życie "tylnymi drzwiami"

Frycz stwierdził też, że zamieszczony przez Jana Śpiewaka rzut mieszkania przy ul. Rybaki 1 w Poznaniu jest nieaktualny. Nieruchomość została przeprojektowana - w korytarzu znajduje się teraz łazienka, dzięki czemu przybyło miejsca w salonie.

Więcej o: