UOKiK ostrzega przed inwestycyjnymi wekslami nieruchomościowymi. W przypadku fiaska BFG nie pomoże

- Konsumencie, uważaj na tzw. inwestycyjne weksle nieruchomościowe - podaje prezes UOKiK. Jest to nowy sposób przedsiębiorców na pozyskanie kapitału, który dla konsumenta jest wysoce ryzykowny. Gdy wystawca weksla ogłosi upadłość, możemy mieć problem z odzyskaniem pieniędzy.

UOKiK wydał ostrzeżenie przed ryzykiem związanym z zakupem tzw. oprocentowanych weksli inwestycyjnych. Z informacji, które zebrał urząd wynika, że wystawca takich weksli za pieniądze od inwestora udziela pożyczek przedsiębiorcom, których zabezpieczeniem są posiadane przez nich nieruchomości. W opinii UOKiK może to być nowy sposób na pozyskanie kapitału od konsumentów i próba ominięcia przepisów o emisji obligacji korporacyjnych.

Zobacz wideo

Inwestycja wysokiego ryzyka

Te urzędnicy odradzają konsumentom jako wysoce ryzykowne. W związku z tym od listopada 2018 r. papiery wartościowe muszą być rejestrowane w Krajowym Depozycie Papierów Wartościowych (KDPW). Obowiązek ten nie dotyczy jednak weksli. UOKiK przyznaje, że przygląda się sytuacji i jeśli znajdzie ku temu podstawy, rozpocznie postępowania wyjaśniające.

Po kłopotach z obligacjami korporacyjnymi, uregulowaniu ich oferowania oraz obrotu przepisami prawnymi przedsiębiorcy wykreowali alternatywny sposób pozyskiwania kapitału. Każda inwestycja jest obarczona ryzykiem - dla Urzędu istotne jest, aby konsumenci dysponowali rzetelną informacją o jego poziomie, pozwalającą na podjęcie właściwej decyzji. Apeluję, aby konsumenci ostrożnie podchodzili do ofert inwestycji w weksle

- przestrzegł prezes UOKiK Tomasz Chróstny, dodając:

Oferowanie tego typu produktów wysokiego ryzyka oraz transferowanie środków do innych podmiotów budzi nasze poważne wątpliwości, dlatego w trosce o konsumentów ostrzegam przed lokowaniem środków w tzw. weksle inwestycyjne

Bankowy Fundusz Gwarancyjny nie pomoże

UOKiK podkreśla ponadto, że pojęcie "weksla inwestycyjnego" nie istnieje w przepisach. Celem zwykłego weksla jest dodatkowe zabezpieczenie długu. Wątpliwości dotyczące tzw. weksli inwestycyjnych budzi udzielanie przez emitentów pożyczek z pieniędzy pozyskanych z emisji weksla, co w przypadku upadłości emitenta wiąże się z ryzykiem utraty pieniędzy. Takie inwestycje nie są objęte ochroną przez Bankowy Fundusz Gwarancyjny.

Więcej o:
Komentarze (4)
UOKiK ostrzega przed inwestycyjnymi wekslami nieruchomościowymi. W przypadku fiaska BFG nie pomoże
Zaloguj się
 • wejsunek47

  Oceniono 3 razy 1

  debile kupią i będzie jak z frankowiczami...płacz..protesty i wyciągnięcie łapy do podatników...

 • jd3111

  0

  „ Celem zwykłego weksla jest dodatkowe zabezpieczenie długu.„

  Nieprawda - zabezpieczenie jest celem weksla in blanco. „Zwykły” weksel jest dokumentem płatniczym.

 • sokolasty

  0

  Może sam wypuszczę taki weksel, gwarantowany przeze mnie, a gwarancję podżyruję

 • edimerc

  Oceniono 2 razy 0

  To już chyba apogeum bańki nieruchomościowej skoro takie "wynalazki" ludzie łykają. Gdzieś nawet bilbord zachęcający do rynku nieruchomości widziałem. Gazeta codziennie gorączkę też podkręca, dokładnie jak 12 lat temu.

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX