PGG jednak kocha górników? Na walentynki dostaną rekordowe "czternastki". Chodzi o ponad 300 mln zł

Tegoroczne "czternastki" dla górników z Polskiej Grupy Górniczej (PGG) będą rekordowo wysokie. W efekcie ostatnich mediacji, w wyniku których strona społeczna i zarząd spółki podpisały porozumienie. Kosztujące 311 mln zł dodatkowe wynagrodzenie trafi do górników 14 lutego.

PGG podało w komunikacie, że doszło do porozumienia między górnikami pracującymi w ramach spółki a jej zarządem. "Doszło do zawarcia kompromisu i podpisania porozumienia w sprawie wypłaty dodatkowej części nagrody rocznej tzw. czternastej pensji za 2019 r." - podała PGG. Ustalenia potwierdzają związkowcy z górniczej "Solidarności", którzy donoszą, że przedstawiciele trzynastu central związkowych działających w PGG doszli do porozumienia w temacie "czternastek".

W stosunku do podjętych w czwartek na spotkaniu z udziałem strony rządowej uzgodnień w sprawie "czternastek" nastąpiła jedna zmiana - załogi kopalń "Staszic" i "Sośnica" otrzymają nagrody w wysokości 100 proc., a nie 97,5 proc. W pozostałych kopalniach wysokość nagrody jest na takim samym poziomie, jak uzgodniliśmy wcześniej, czyli pracownicy kopalń "ROW", "Piast-Ziemowit", "Mysłowice-Wesoła" i "Bolesław Śmiały" otrzymają "czternastki" w wysokości 112 proc. zaplanowanej sumy, a pracownicy kopalni "Ruda" i kopalni "Wujek" po 95 proc.

- poinformował po podpisaniu porozumienia szef górniczej "Solidarności" i przewodniczący Związku w PGG Bogusław Hutek.

Na tej podstawie, jak donosi Dziennik Zachodni, na wypłatę "czternastek" dla górników przeznaczono rekordowy budżet 311 mln zł. Wszystkie mają trafić do górników 14 lutego, w walentynki.

Zobacz wideo

"Czternastki" - tak, wzrost płacy - nie

W trakcie ostatnich mediacji górnicy chcieli nie tylko większych "czternastek", ale również wzrostu wynagrodzeń w 2020 r. Jak donoszą związkowcy z górniczej "Solidarności", pomimo porozumienia w kwestii wysokości czternastego wynagrodzenia, "mediacje w sporze dotyczącym wynagrodzeń w 2020 r. zakończyły się fiaskiem".

Tego się spodziewaliśmy. Zarząd nie miał dla nas żadnych nowych propozycji poza wnioskiem o przesunięcie dyskusji w sprawie płac na początek lipca, kiedy będą znane wyniki firmy za pierwsze półrocze. Na to nie mogliśmy się zgodzić

- podsumował Bogusław Hutek.

PGG przekonuje, że w obecnej sytuacji rynkowej, widząc mniejszy popyt na węgiel i spadek cen surowca, nie może podjąć decyzji o podwyżkach. Prezes PGG Tomasz Rogala na antenie Radia Piekary zapewniał, że kwestia większych wynagrodzeń jest uzależniona od tego, co PGG w danym roku zarobi, a o tym będzie można powiedzieć najwcześniej po pierwszym półroczu 2020 r. W komunikacie po mediacjach PGG przypomniało również, że "w latach 2017-2019 pracownikom PGG S.A. wypłacono około 1,1 mld zł. środków więcej, niż było to zaplanowane w funduszu wynagrodzeń na ten okres".

Górnicy nadal nie odpuszczają. Związkowcy donoszą, że sztab protestacyjno-strajkowy trzynastu central związkowych przyjął harmonogram działań, który przewiduje strajk ostrzegawczy 17 lutego, referendum strajkowe 25 lutego i manifestację w Warszawie 28 lutego.

Więcej o:
Komentarze (106)
PGG jednak kocha górników? Na Walentynki dostaną rekordowe "czternastki". Chodzi o ponad 300 mln zł
Zaloguj się
 • niktwazny126

  Oceniono 62 razy 60

  I to jest świetna wiadomość, od razu mi lepiej, że górników nie ukrzywdzili. Co tam niepełnosprawni, ratownicy medyczni, lekarze- rezydenci, nauczyciele, emeryci i renciści. Górnikom trzeba dać, oni jedyni mogą z kilofami i tonami węgla ruszyć na Warszawę.

 • pstryk28

  Oceniono 51 razy 51

  Dajmy im jeszcze piętnastki i szesnastki. A najlepiej w każdym miesiącu po dwie pensje. I zamknijmy wszystkie kopalnie, bo zamknięte generują mniejsze straty. Zostawmy tylko jedną, żeby było gdzie wszystkich węglokopów przenieść.

 • szaja25

  Oceniono 44 razy 44

  Węgiel tanieje, wydajność spada, rentowność spada na łeb, a oni czternasteczki za 300 baniek w prezencie dostają, nieroby. Tylko nie zapomnijcie na pis i Dudę głosować.

 • dyzio22

  Oceniono 36 razy 36

  Dobra zmiana w gospodarce. Im mniejsza sprzedaż i zysk, tym większe premie. Na razie w kopalniach, ale już wkrótce w każdej firmie. Dzięki Ci o Panie, za taki rząd.

 • strange_email

  Oceniono 32 razy 32

  No ukrwa mać, a PGG to spółka prywatna żeby tak szafować pieniędzmi i czy też są dziećmi żeby dawać się szantażować pierdyliardowi związków kopalnianych?
  Przecież to jest jeden piedrolony skandal. Niech ten przemysł już idzie do piachu bo człowieka krew zalewa.
  Pisze to jako Ślązak od pokoleń, z rodzina pracująca w kopalniach i hutach (kiedyś).

 • spam_box

  Oceniono 29 razy 29

  - jasiu, kim jest twój tata?
  - męską prostytutką
  - a nie górnikiem? Dlaczego mówisz że męską prostytutką?
  - wstyd mniejszy.

 • freejazzy

  Oceniono 28 razy 28

  A po czternaste: mordy w kubeł, drodzy górnicy. Tu jest kasa, ma wystarczyć do wyborów. Żadnego blokowania torów i protestów przeciwko ruskiemu węglowi kradzionemu z Donbasu.

 • norman67

  Oceniono 27 razy 27

  Zapłacone zagłosowane. Byle wrzód 4 RP nie protestował.

 • tatulekonline

  Oceniono 23 razy 23

  Z okazji Walentynek wszystkich nas wyru...ą.

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX