Donald Trump ma nowy pomysł na energetykę. Chce stworzyć narodową rezerwę uranu

Prezydent Donald Trump ma swoje pomysły dotyczące energii. Po próbach wstrzeszenia przemysłu węglowego, chce teraz powalczyć o uran. To wszystko w czasie, kiedy wydobycie uranu w USA spadło o ponad 90 proc., a energia pochodząca z gazu czy odnawialnych źródeł staje się coraz tańsza.

Prezydent Donald Trump w swoich propozycjach budżetowych na 2021 rok wnioskuje o dodatkowe środki na utworzenie amerykańskiej rezerwy uranu. Chodzi o to, by wydobywać ten metal na terenie Stanów Zjednoczonych.

Donald Trump stawia na uran

Firmy z USA, które się tym zajmują (albo zajmowały) przegrywają z tańszym surowcem z importu. Elektrownie jądrowe w Stanach Zjednoczonych kupują uran z Kanady, Australii, Rosji, Chin i Kazachstanu, tylko 10 proc. pochodzi z amerykańskich kopalni.  A Trump chce - jak pisze Reuters, cytując sekretarza energii - rzucić wyzwanie globalnej ekspansji rozwoju energetyki jądrowej przez Chiny i Rosję

Administracja prezydenta chce wydać na zakupy uranu od amerykańskich firm 150 mln dolarów - to w ramach przyszłorocznego budżetu. Cały, 10-letni program kosztowałby 1,5 mld dolarów. Na razie nie wiadomo, gdzie rezerwa uranu miałaby się znajdować. Skorzystać miałoby kilka kopalni, Departament Energii nie podaje, które, ale branża wskazuje na te znajdujące się w stanie Wyoming.

Zakład produkcji uranu w stanie Wyoming, USA.Zakład produkcji uranu w stanie Wyoming, USA. Alan Rogers / AP

Projekt nie jest też przesądzony. Musi zgodzić się na niego Kongres, a ten jest podzielony - większość w Izbie Reprezentantów mają opozycyjni wobec prezydenta demokraci, w Senacie - Partia Republikańska. Pomysł ma zwolenników wśród ponad 20 zasiadających w Kongresie polityków z zachodnich stanów (gdzie znajdują się kopalnie) oraz oczywiście branży energetyki atomowej. Już wcześniej prosiła ona o Trumpa państwowe wsparcie finansowe, na co prezydent się nie zgodził. W zamian proponuję utworzenie narodowego "składu" uranu. 

Przeciwnicy: Trump skupia się na pomocy dla branży

Przeciwnicy, nie tylko przedstawiciele Partii Demokratycznej, ale i analitycy, podnoszą, że celem Trumpa jest tak naprawdę pomoc publiczna dla kilku firm, które nie radzą sobie na globalnym rynku. Popyt na paliwo jądrowe spadł po katastrofie w japońskiej elektrowni Fukushima z 2011 roku, a w ostatnich pięciu latach produkcja uranu w USA spadła o 96 proc. 

>>>Zobacz też: Rewolucja w zielonej energii w Europie. Czy to koniec ery węgla?

Zobacz wideo

- Ratowanie jakiejś branży nie jest odpowiedzialnością podatników, czy to chodzi o uran, energię solarną czy węgiel - mówi, cytowana przez agencję Associated Press Katie Tubb, analityczka ds. polityki energetycznej w konserwatywnej fundacji Washington Heritage. 

Utrzymywanie elektrowni jądrowych w USA staje się coraz droższe. Wydają one ogromne pieniądze na kwestie bezpieczeństwa, a konkurencją dla nich są na przykład elektrownie opalane tanim gazem naturalnym. OD 2013 roku w Stanach Zjednoczonych zamknięto osiem elektrowni jądrowych, kolejne czeka to w najbliższych latach. 

Więcej o: