Donald Trump ma nowy pomysł na energetykę. Chce stworzyć narodową rezerwę uranu
Prezydent Donald Trump w swoich propozycjach budżetowych na 2021 rok wnioskuje o dodatkowe środki na utworzenie amerykańskiej rezerwy uranu. Chodzi o to, by wydobywać ten metal na terenie Stanów Zjednoczonych.
Donald Trump stawia na uran
Firmy z USA, które się tym zajmują (albo zajmowały) przegrywają z tańszym surowcem z importu. Elektrownie jądrowe w Stanach Zjednoczonych kupują uran z Kanady, Australii, Rosji, Chin i Kazachstanu, tylko 10 proc. pochodzi z amerykańskich kopalni. A Trump chce - jak pisze Reuters, cytując sekretarza energii - rzucić wyzwanie globalnej ekspansji rozwoju energetyki jądrowej przez Chiny i Rosję.
Administracja prezydenta chce wydać na zakupy uranu od amerykańskich firm 150 mln dolarów - to w ramach przyszłorocznego budżetu. Cały, 10-letni program kosztowałby 1,5 mld dolarów. Na razie nie wiadomo, gdzie rezerwa uranu miałaby się znajdować. Skorzystać miałoby kilka kopalni, Departament Energii nie podaje, które, ale branża wskazuje na te znajdujące się w stanie Wyoming.
Zakład produkcji uranu w stanie Wyoming, USA. Alan Rogers / AP
Projekt nie jest też przesądzony. Musi zgodzić się na niego Kongres, a ten jest podzielony - większość w Izbie Reprezentantów mają opozycyjni wobec prezydenta demokraci, w Senacie - Partia Republikańska. Pomysł ma zwolenników wśród ponad 20 zasiadających w Kongresie polityków z zachodnich stanów (gdzie znajdują się kopalnie) oraz oczywiście branży energetyki atomowej. Już wcześniej prosiła ona o Trumpa państwowe wsparcie finansowe, na co prezydent się nie zgodził. W zamian proponuję utworzenie narodowego "składu" uranu.
Przeciwnicy: Trump skupia się na pomocy dla branży
Przeciwnicy, nie tylko przedstawiciele Partii Demokratycznej, ale i analitycy, podnoszą, że celem Trumpa jest tak naprawdę pomoc publiczna dla kilku firm, które nie radzą sobie na globalnym rynku. Popyt na paliwo jądrowe spadł po katastrofie w japońskiej elektrowni Fukushima z 2011 roku, a w ostatnich pięciu latach produkcja uranu w USA spadła o 96 proc.
>>>Zobacz też: Rewolucja w zielonej energii w Europie. Czy to koniec ery węgla?
- Ratowanie jakiejś branży nie jest odpowiedzialnością podatników, czy to chodzi o uran, energię solarną czy węgiel - mówi, cytowana przez agencję Associated Press Katie Tubb, analityczka ds. polityki energetycznej w konserwatywnej fundacji Washington Heritage.
Utrzymywanie elektrowni jądrowych w USA staje się coraz droższe. Wydają one ogromne pieniądze na kwestie bezpieczeństwa, a konkurencją dla nich są na przykład elektrownie opalane tanim gazem naturalnym. OD 2013 roku w Stanach Zjednoczonych zamknięto osiem elektrowni jądrowych, kolejne czeka to w najbliższych latach.
-
Luka VAT. Awantura o "kłamstwo vatowskie". Ostra reakcja premiera i cięta riposta byłego dyrektora w MF
-
PIT 2021. Ponad trzy miliony Polaków nie może rozliczyć PIT-ów przez internet. Jest obietnica ministerstwa
-
Bingo! Wielka Brytania zaszczepiła już 20 mln osób. "Jestem absolutnie zachwycony"
-
Trzynasta emerytura w 2021 r. niższa niż zakładano. Kiedy pieniądze trafią na konto emerytów?
-
Deweloper "warszawskiego Hongkongu" odpowiada na krytykę
- Zasiłek dla bezrobotnych 2021 - komu przysługuje i w jakiej wysokości?
- Norwegia. Oslo zamknięte z powodu nagłego wzrostu zakażeń koronawirusem
- Paszporty szczepień coraz bardziej popularne. Wyjaśniamy, jak działają na świecie
- Vivo X51 5G, czyli ciekawy debiut chińskiej marki na polskim rynku. Tylko ta cena... [RECENZJA]
- Emeryci i renciści. Ile mogą dorobić od 1 marca 2021 r, by nic nie stracić ze świadczenia?