Rząd ma parcie na kontrowersyjną kopalnię węgla w Złoczewie. Ekspert: Ona nie opłaca się nikomu

Adam Gawęda, wiceminister aktywów państwowych, potwierdził, że jego resort popiera budowę kopalni odkrywkowej węgla brunatnego w Złoczewie i jest na "tak" w kwestii udzielenia koncesji na realizację inwestycji, która - jak sugerują eksperci branży energetycznej i ekolodzy - jest tyle samo kontrowersyjna, co nieopłacalna. O wątpliwościach związanych z budową odkrywki, kosztach ekonomicznych i społecznych, rozmawialiśmy z Iloną Jędrasik, ekspertką ClientEarth - zespołu prawników, którzy zaskarżyli pozwolenie środowiskowe dla "Złoczewa".

Łukasz Kaliszewski: Zacznijmy od tego, czy ta kopalnia w ogóle nam się opłaca?

Ilona Jędrasik: Ta kopalnia nikomu się nie opłaca - ani inwestorowi, ani ludziom, którym grozi wysiedlenie, ani środowisku. PGE planowało budowę kopalni „Złoczew”, żeby zapewnić dostawy węgla brunatnego do największego emitenta gazów cieplarnianych w Europie - Elektrowni Bełchatów - i tym samym przedłużyć jej pracę o kolejne 30 lat. Jednak globalne Porozumienie klimatyczne z 2015 r. i towarzyszące mu głosy naukowców zebranych w IPCC całkowicie zmieniło realia. Żeby nie dopuścić do dramatycznego w skutkach podniesienia się globalnej temperatury o ponad 1,5 stopnia Celsjusza, musimy szybko ograniczyć emisje gazów cieplarnianych.

PGE może stracić na realizacji odkrywki w Złoczewie?

Unia Europejska posiada silne narzędzie wymuszające na największych emitentach płacenie za każdą tonę wyemitowanego CO2. To zachęca firmy energetyczne do inwestycji w czyste technologie, które nota bene - są coraz tańsze i konkurencyjne wobec energetyki konwencjonalnej. Ekonomiści z amerykańskiego instytutu IEEFA policzyli, że utrzymywanie nieodpowiadających unijnym rygorom klimatycznym elektrowni, w tym zwłaszcza Bełchatowa, będzie kosztować PGE dodatkowo 1,6-3 mld zł.

UE promuje tzw. Zielony Ład. "Złoczew" pasuje w tym kontekście jak pięść do oka. Polska może stracić na unijnych dopłatach?

W skali Polski, różne mechanizmy finansowe mogłyby zasilić naszą gospodarkę kwotą nawet 25 mld euro. W zamian Unia oczekuje jednak planu odejścia od najbardziej emisyjnych źródeł energii - szczególnie węgla brunatnego - mniej kalorycznego i bardziej emisyjnego niż kamienny. Koncesja dla Złoczewa doprowadzi do sytuacji, w której region związany z Elektrownią Bełchatów nie dostanie wystarczających środków z unijnego Funduszu Sprawiedliwej Transformacji. Jest to fundusz, który ma ułatwić regionom węglowym rozwój w innym kierunku - rekultywację terenów górniczych, rozwój przemysłu, przekwalifikowanie górników i przyciągnięcie inwestorów, którzy stworzą nowe miejsca pracy.

A co z kosztami zdrowotnymi i społecznymi?

Koszty społeczne i środowiskowe to największe, a jednocześnie najbardziej ignorowane, negatywne skutki tej inwestycji. To dlatego ClientEarth zaskarżyła pozwolenie środowiskowe dla "Złoczewa". Decyzję o budowie kopalni podjęto bez konsultacji z mieszkańcami, a to oni będą musieli opuścić swoje domy i gospodarstwa. Na obszarze ponad 3000 ha wysiedlenie grozi ponad 3000 mieszkańców z 33 miejscowości. Likwidacji uległoby wiele obiektów użyteczności publicznej: szkoły, sklepy, kaplice, strażnice straży pożarnej.

Tyle mówi się o czystości powietrza i jakości wody. Jak inwestycja w Złoczewie wpłynęłaby na cały region łódzki w tym względzie?

Jeśli dojdzie do budowy "Złoczewa" cierpiące już dziś na brak wody województwo łódzkie, będzie ten problem odczuwać jeszcze mocniej, bo odkrywka powiększy obszar leja depresyjnego, obniżając poziom wód gruntowych na obszarze nawet 800 km kw. To oznacza dramatyczne pogorszenie warunków rolniczych, straty upraw i przychodów dla rolników. Zrozumiałe są zatem protesty społeczności ze Stowarzyszenia "Nie dla Odkrywki Złoczew".

Zobacz wideo

Głęboka odkrywka to także materiały wybuchowe...

"Złoczew" byłby najgłębszą odkrywką w Polsce. Węgiel znajduje się tam na głębokości 350 m. Do wydobycia będzie trzeba używać materiałów wybuchowych, by rozkruszyć skały. Dodatkowo, pylenie z kopalni odkrywkowych powoduje zanieczyszczenie powietrza i emisje metanu, szacowane na równowartość 400 tys. ton CO2 rocznie.

Wysiedlenie 3 tys. mieszkańców, wyburzenie 33 wsi, budowa infrastruktury... Ile to może finalnie kosztować?

Inwestycja może pochłonąć wg szacunków od 10 do 17 mld zł. Trzeba jeszcze dodać, że do transportu węgla konieczne będzie wybudowanie linii kolejowej ze Złoczewa do Bełchatowa. Wszystko wskazuje na to, że budowa tej odkrywki nie ma żadnego uzasadnienia. Jest wbrew polityce unijnej, wbrew rachunkom ekonomicznym, środowiskowym i społecznym. Rząd i PGE powinny jak najszybciej porzucić projekt i skorzystać z dobrego momentu i środków na inwestycje w odnawialne źródła energii i zapewnienie godnej przyszłości mieszkańcom Złoczewa i Bełchatowa.

***

Ilona Jędrasik jest socjologiem i kierowniczką projektu "Polska Energia", z ramienia organizacji ClientEarth działa od 2014 r. Zanim dołączyła do ClientEarth, Ilona była rzecznikiem do spraw politycznych w Polskiej Koalicji Klimatycznej (federacji organizacji pozarządowych działających na rzecz ochrony klimatu). Zajmowała się przede wszystkim sprawami energii odnawialnej, efektywności energetycznej oraz rozwoju gospodarki niskoemisyjnej. Specjalizuje się w tematyce ekonomiczno-społecznej i polityki zagranicznej.

Więcej o:
Komentarze (99)
Rząd ma parcie na kontrowersyjną kopalnię węgla w Złoczewie. Ekspert: Ona nie opłaca się nikomu
Zaloguj się
 • palo_ma1

  Oceniono 20 razy 18

  Jak to nikomu się nie opłaca? - PiSowi się najwyraźniej opłaca, w słupkach poparcia.
  Suweren uwielbia akcje w stylu rzucania kamieniem w szybę wystawy.

 • kierowca.bombowca

  Oceniono 13 razy 13

  - Powiedz mi, po co jest ten Miś?
  - Właśnie, po co?
  - Otóż to. Nikt nie wie po co i nie musisz się obawiać, że ktoś zapyta. Wiesz co robi ten Miś? On odpowiada żywotnym potrzebom całego społeczeństwa To jest Miś na skalę naszych możliwości. Ty wiesz co my robimy tym misiem? My otwieramy oczy niedowiarkom. Patrzcie - mówimy - to jest nasze, przez nas wykonane, i to nie jest nasze ostatnie słowo! I nikt nie ma prawa się przyczepić, bo to jest Miś społeczny, w oparciu o sześć instytucji, który sobie zgnije do jesieni na świeżym powietrzu. I co się wtedy zrobi?
  - Protokół zniszczenia.
  - Zapamiętaj: Prawdziwe pieniądze zarabia się na drogich, słomianych inwestycjach!

 • stefan4

  Oceniono 13 razy 11

  > na realizację inwestycji, która - jak sugerują eksperci branży energetycznej i ekolodzy - jest
  > tyle samo kontrowersyjna, co nieopłacalna.

  To już jest flagowa specjalność PiSu: wielka i kosztowna inwestycja, bez ekonomicznego sensu ale za to nieodwołalnie niszcząca środowisko już na etapie wstępnego przygotowania terenu. Podobny charakter ma przekop Mierzei Wiślanej.

  Więc po co to robią? Dopóki ,,wystarczyło nie kraść'', trudno było o odpowiedź na to pytanie. Teraz po setkach PiSowskich afer finansowych trudno wątpić, że odpowiedź na to pytanie mieści się w słowie ,,kosztowna''.

 • jestem_dziwny

  Oceniono 10 razy 8

  Jest jedna rzecz która nie jest tu zupełnie poruszona, a konkretnie sprawa wód gruntowych. Zobaczcie co się dzieje z nawodnieniem w pasie mniej-więcej od Kalisza do Inowrocławia. To jest elektrownia Pątnów-Adamów. To jest kopalnia węgla brunatnego w Koninie (Kleczewie, sle też Lubstów czy Tomisławice). Jednocześnie jest to kilka jezior, i rzek połączonych ze sobą. Pięknie wyglądające jezioro turkusowe w okolicach Turka. Ogromne jezioro Gosławskie. Obydwa martwe. Droga wodna Warta - Gopło, jezioro Pakoskie i Mielno. Brzmi pięknie, ale niestety od lat (nie kilku, ale ponad trzydziestu jak nie lepiej) wszystko wysycha. Wód gruntowych coraz mniej, jeziora coraz mniejsze. Na marginesie,moja Ś.P, Babcia patrząc na swój ogród mówiła "Wielkopolska stepowieje od lat" . I to wszystko jest związane właśnie z naszą, ludzką eksploatacją związaną z przetwórstwem zasobów ziemi (węgiel brunatny) w energię elektryczną. Sugeruję żeby każdy spojrzał jak to wygląda w praktyce i zgłębił ten temat (chociażby zalewanie wyrobisk, zasiarczanie ziemi) bo to nie jest ani łatwe, ani przyjemne. Prąd potrzebujemy, ludzie potrzebują pracy. Ale też trzeba mieć gdzie uprawiać zboże czy inne rośliny, zwierzęta musza mieć co jeść itp. I dopiero obejmując całość zagadnienia mówić o finansach a nie myśleć tylko o tym że trochę spalonego starego drewna wykopanego z ziemi da w rezultacie możliwość obejrzenia telewizji.

 • prokuraturarejonowa

  Oceniono 9 razy 7

  Bełchatów to raptem 50 elektrowni wiatrowych typu Korytnica (25 turbin, 80 MW i to na Mazowszu). To nie jest wielki problem żeby postawić 1200 wiatraków wokół Łodzi i Warszawy. Szczególnie za kilkanaście miliardów przeznaczonych na nową kopalnię.

  A, sorry... PiS zabronił stawiania wiatraków...

 • 1111pln

  Oceniono 9 razy 7

  To wygląda jak zorganizowana dywersja państwa polskiego, jakiejkolwiek płaszczyzny by nie przyjąć... ekonomicznej, społecznej, środowiskowej itd.

 • syriusz.wila

  Oceniono 10 razy 6

  Tu nie chodzi żeby coś wydobywać, ale żeby coś WYBUDOWAĆ, potem można zamknąć. Frajer podatnik zapłaci, złodzieje zarobią.

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX