Sejm uwierzył w zrównoważony budżet 2020. Ustawa przyjęta, poprawki opozycji odrzucone

Sejm przyjął budżet na rok 2020. Poprawki wniesione przez opozycję zostały w większości odrzucone, przyjęto jedynie zmiany proponowane przez obóz PiS. Po raz pierwszy od dekad budżet kraju jest zbilansowany. Opozycja twierdzi jednak, że ukryty deficyt sięga kilkudziesięciu miliardów.

Budżet na rok 2020 został przyjęty. Projekt poparło 231 posłów, przeciwnych było 217. Odnotowano jeden głos wstrzymujący się. Dochody państwa w 2020 r. zaplanowano na poziomie ok. 435,3 mld zł, na dokładnie takim samym poziomie są wydatki.

460 odrzuconych poprawek, 15 przyjętych. Wszystkie z PiS

Ostatecznie w projekcie budżetu nie uwzględniono 460 poprawek mniejszości zgłaszanych w pierwszym czytaniu. Spośród 111 wniesionych podczas drugiego uwzględniono tylko 15 - jedynie te, które złożyli przedstawiciele PiS lub obozu rządzącego.

Senat pomógł poprawić budżet 2020. Ucieszą się nauczyciele i lekarze

Niektóre poprawki wprowadzone przez Senat do ustawy okołobudżetowej zostały przyjęte. Chodzi o przepisy dotyczące zagwarantowania wyższych środków na nagrody dla nauczycieli za ich osiągnięcia dydaktyczne oraz zwiększenie rezerwy części oświatowej o 50 mln zł.

Posłowie zgodzili się także, by rezerwa części oświatowej subwencji ogólnej mogła być zwiększona o 50 milionów zł z rezerwy celowej budżetu państwa. Inne zmiany, wprowadzone przez Senat zostały odrzucone.

Zobacz wideo Nadchodzi nowy podatek. Tym razem od cukru. Czy podniesie ceny w sklepach? Polacy mają się odchudzić, ale budżet się utuczy

Zmiany w finansowaniu szkoleń lekarzy

Najważniejsze zmiany w ustawie okołobudżetowej to m.in., przeznaczenie ponad 2,2 mld zł z Funduszu Pracy na finansowanie staży podyplomowych oraz szkoleń specjalizacyjnych lekarzy i lekarzy dentystów oraz specjalizacji pielęgniarek i położnych, a także przekazane 310 mln zł z Funduszu Gwarantowanych Świadczeń Pracowniczych na refundację pracodawcom wynagrodzeń i składek na ubezpieczenia społeczne młodocianych pracowników.

Ustawa zapewnia również środki na wypłatę ekwiwalentów pieniężnych z tytułu prawa do bezpłatnego węgla w części budżetowej prezesa ZUS. Umożliwia ponadto finansowanie wydatków (433,1 mln zł) na modernizację wyposażenia służb podległych resortowi spraw wewnętrznych i administracji w ramach "Programu modernizacji Policji, Straży Granicznej, Państwowej Straży Pożarnej i Służby Ochrony Państwa".

Czytaj też: Budżet na 2020 r. w Sejmie. Opozycja: "Oczyszczony z manipulacji deficyt wynosi 52 mld zł"

Zbilansowanie przychodów i wydatków państwa ma miejsce pierwszy raz od dekad. Eksperci zwracają uwagę na fakt, że zrównoważeniu pomagają księgowe zabiegi. Wśród nich finansowanie pieniędzy na "trzynastki" dla emerytów z pożyczki w ZUS, czego po stronie kosztów w budżecie wpisywać nie trzeba. Opozycja twierdzi, że budżet "oczyszczony z manipulacji" rządu tak naprawdę oznacza 52 mld zł deficytu.

Więcej o:
Komentarze (42)
Sejm uwierzył w zrównoważony budżet 2020. Ustawa przyjęta, poprawki opozycji odrzucone
Zaloguj się
 • nowyemeryt

  Oceniono 21 razy 17

  Budżet jest zrównoważony w takim stopniu , jak europoseł Tarczyński.

 • remo29

  Oceniono 17 razy 13

  Ten budżet jest tak zrównoważony jak Pawłowicz z Lichocką razem do kupy. Pierdy dla ciemnego ludu.

 • def11

  Oceniono 20 razy 12

  Inflacja 4,4%, to przy inflacji np 7 % i kolejnym obniżaniu podatków przez ich podnoszenie, oraz przesunięciu wydatków z budżetu państwa do funduszy celowych ( nie liczą się do deficytu ) będzie miliardowa nadwyżka budżetowa :)
  Wkrótce Polska ponownie 10 gospodarką Świata i Gierek nowym patronem PiS-u :)

 • sunzi15

  Oceniono 17 razy 9

  Tytul, jak na pasku TVPiS:

  To nie "Sejm uwierzył w zrównoważony budżet 2020",
  tylko PiSowcy przeglosowali, przy sprzeciwie opozycji,
  zmanipulowany budzet,
  pomimo wykazania przez opozycje,
  "że budżet "oczyszczony z manipulacji" rządu
  tak naprawdę oznacza 52 mld zł deficytu."

 • niktwazny126

  Oceniono 17 razy 9

  Budżet zbilansowany, Kurski może ogłosić. Pacjenci onkologii zadowoleni, jakże by inaczej, im przy takim standardzie leczenia dużo życia nie zostało, więc się o swoją przyszłość nie martwią. Skoro jest tak dobrze, to zapewne za miesiąc rząd da podwyżki rezydentom, niepełnosprawnym, nauczycielom. Może jeszcze szesnastkę dla górników dorzucą. A już na pewno wypłacą sobie sowite nagrody za takie mądre gospodarowanie.

 • earthboundmisfit

  Oceniono 13 razy 7

  Komu oni wodę z mózgu robią? Budżet „zrównoważony” a na dzień dobry kradną pieniądze obywateli z OFE. W ten sposób każda mafia potrafi „zrównoważyć” budżet.

 • hikuj13

  Oceniono 15 razy 7

  a myślałem że dołożą znacznie milicji , bo gdy pętla się zaciska
  dokłada się ewentualnym obrońcom

 • kierowca.bombowca

  Oceniono 12 razy 6

  Zrównoważony budżet to bajka dla ciemnego luda. Księgowa sztuczka jak choćby wypłata trzynastych emerytur z pieniędzy na niepełnosprawnych nie wlicza się do budżetu. Kradzież naszych pieniędzy z OFE ten nierząd też sobie doliczyli do wpływów. Ciekawe co zrobią za rok? Ukradną nasze pieniądze z banków żeby dać dolę nierobom? Idzie spowolnienie gospodarcze. Gospodarka w Niemczech hamuje, a nasza gospodarka w głównej mierze oparta jest na eksporcie właśnie do Niemiec, więc siłą rzeczy jest, że to odczujemy. Jeszcze nie wiadomo jak to będzie z Wyspami Brytyjskimi, które są również dużym odbiorcą naszych towarów. Te rządy dobrze się nie skończą. Ja sobie poradzę. Cieszy mnie tylko jedna rzecz, że najbardziej po tyłkach dostanie suweren. Może dzięki temu zmądrzeje i przestanie głosować na populistów, socjalistów i złodziei.

 • nomadsoul

  Oceniono 10 razy 4

  Artykuł nie wspomina o tym ze ten cały pseudo-zrównoważony budżet opiera się na założeniu że PKB wzrośnie o 3.7 % a inflacja wyniesie 2.5%. Mamy styczeń, PKB w ostatnim kwartale wzrosło o 3.1% a inflacja od stycznia 2019 wyniosła 4.4%. Plus oczywiście to że ten budżet wcale nie jest zrównoważony - po prostu mniej pieniędzy dostaną ZUS i samorządy

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX