Dorabiający emeryci muszą złożyć ważne oświadczenie do końca lutego. Inaczej ZUS ich skontroluje

Osoby dorabiające na wcześniejszej emeryturze muszą rozliczyć się z osiąganych przychodów z ZUS-em. Czas na zrobienie tego mają do końca lutego. Jeśli tego nie zrobią, Zakład Ubezpieczeń Społecznych może przeprowadzić kontrolę.

Jak przypomina Fakt.pl, dorabiający emeryci mają obowiązek poinformować ZUS o osiąganych przychodach z tytułu pracy bez względu na ich wysokość. Ponadto, osoby pracujące na wcześniejszej emeryturze muszą pamiętać o nie przekroczeniu limitów zarobków. 

Zobacz wideo Co będzie z emeryturami? Eksperci przedstawiają scenariusze

Dorabiający emeryci muszą rozliczyć się z osiąganych przychodów. Kiedy mija termin? Jak złożyć dokument? 

Wnioski o osiąganych przychodach składa się przy pomocy formularza EROP, który dostępny jest na stronie internetowej Zakładu. Osoby, które znajdują się w takiej sytuacji muszą się spieszyć, gdyż termin składania wniosków do ZUS mija wraz z końcem lutego. Jeśli tego nie zrobią, Zakład może rozpocząć postępowanie wyjaśniające. Przychody rozlicza się na podstawie zaświadczenia od pracodawcy. W przypadku osób prowadzących działalność gospodarczą niezbędne jest oświadczenie o podstawie składki na ubezpieczenie. Wnioski można dostarczyć do oddziału ZUS bądź wysłać pocztą. 

Emerytura a dorabianie. Ile wynoszą limity?

Dorabiający emeryci muszą pamiętać o tym, aby nie przekroczyć limitu wynagrodzeń. Zgodnie z obowiązującymi od 1998 roku przepisami emerytura bądź renta ulega zmniejszeniu po przekroczeniu 70 proc. kwartalnych przeciętnych miesięcznych zarobków (podane przez GUS). Świadczenie zawieszone jest natomiast po przekroczeniu 130 proc. średniego wynagrodzenia. W grudniu 2019 roku wynosiło ono 4931 zł brutto. Emeryci mogą więc dorobić maksymalnie 3452,20 zł brutto, aby uniknąć zmniejszenia. Miesięczne zarobki powyżej 6411,10 zł brutto skutkują natomiast zawieszeniem świadczenia. 

>>> Dowiedz się więcej: Co będzie z emeryturami? Eksperci przedstawiają scenariusze

Więcej o: