Rząd robi za mało, by zatrzymać Ukraińców? Tylko 6 procent deklaruje zakup nieruchomości

Ukraińcy mogliby w Polsce kupować znacznie więcej nieruchomości - twierdzą eksperci Personnel Service. Większość zatrudnionych deklaruje, że chce w naszym kraju pozostać, z uwagi na przepisy przybysze szybko jednak wyjeżdżają.
Zobacz wideo

Ukraińcy pracujący w Polsce raczej nie planują zakupu nieruchomości w naszym kraju. Taką wolę wyraziło zaledwie 6 proc. badanych - wynika z raportu Personnel Service "Barometr Imigracji Zarobkowej. II półrocze 2019".

Potrzebne ułatwienia w dostępności kredytów? Ukraińcy to "ukryty potencjał" rynku nieruchomości

Mimo tej statystyki to właśnie pracownicy z Ukrainy są w czołówce narodowości najchętniej kupujących mieszkania w naszym kraju. Z danych Ministerstwa Spraw Wewnętrznych i Administracji wynika, że 2018 roku nabyli ponad 2,6 tys. lokali. Znajdujący się na pierwszym miejscu Niemcy tylko 1 tys. więcej. 

Eksperci Personnel Service wskazują, że do zwiększenia udziału Ukraińców w polskim rynku nieruchomości przyczyniłoby się m.in. wydłużenie okresu ich legalnej pracy czy ułatwienia w dostępie do kredytów.

- Nabycie nieruchomości w Polsce planuje zaledwie 6 proc. Ukraińców, co przy zestawieniu z szacunkami mówiącymi o prawie 2 milionach kadry ze Wschodu w naszym kraju, wskazuje na wciąż duży potencjał. Nie wykorzystamy go jednak bez odpowiednich zmian, które zachęcą Ukraińców do pozostania w Polsce i kupna tutaj mieszkania - zauważa Krzysztof Inglot, prezes Personnel Service i ekspert ds. rynku pracy.

- Tylko co dziesiąty obywatel Ukrainy planuje, że osiedli się u nas na stałe lub na dłuższy okres. Z punktu widzenia potrzeb naszego rynku pracy ten odsetek powinien być wyższy. Wtedy też naturalnie wśród Ukraińców zwiększy się chęć do zakupu nieruchomości w naszym kraju - dodaje.

Władze robią za mało, by zatrzymać Ukraińców w Polsce? Większość deklaruje chęć zostania, ale na dłużej pozostaje tu zaledwie 6 proc.

Zdaniem ekspertów problemem jest nie tylko zachęcenie Ukraińców do kupna mieszkania lub inwestycji w Polsce, ale w ogóle zatrzymanie ich w naszym kraju. Zaledwie 11 proc.  pracowników pochodzących z Ukrainy mieszka w naszym kraju dłużej niż 6 miesięcy, mimo że jednocześnie 57 proc. deklaruje chęć pozostania w Polsce na dłuższy czas.

Czytaj też: ZUS odnotował największy dotychczas spadek zarejestrowanych Ukraińców

- Zarówno my, jak i pracodawcy apelujemy o wydłużenie okresu pracy na uproszczonej procedurze zatrudniania dla Ukraińców z 6 miesięcy do co najmniej roku. To nie tylko zminimalizuje rotację, ale też pozwoli zatrzymać część Ukraińców w naszym kraju na dłużej. Dzięki temu powiększymy grono skłonnych do zakupu mieszkań. Zwłaszcza jeżeli do tego wprowadzimy ułatwienia w zakresie dostępu do kredytów dla pracowników z Ukrainy – wskazuje Krzysztof Inglot.

Więcej o:
Komentarze (41)
Rząd robi za mało, by zatrzymać Ukraińców? Tylko 6 proc. deklaruje zakup nieruchomości
Zaloguj się
 • tonz2

  Oceniono 14 razy 10

  Efekt jest prosty do przewidzenia. Więcej zakupów nieruchomości przez Ukraińców to wyższy popyt na rynku, a w efekcie wzrost cen mieszkań. Interes jest, ale tylko dla deweloperów. Ukraińcy nie pracują w Suwałkach czy Malborku tylko ściągają do największych miast w Polsce, więc ceny będą właśnie tam rosnąć

 • junk92508

  Oceniono 10 razy 8

  czyżby panika deweloperów że Ukraińcy uciekną na Zachód i nie dość że kupować nie będą to i wynajem siądzie?

 • marian-pazdzioch-syn-jozefa

  Oceniono 6 razy 6

  Jak to taki problem dla developerów to nim sami im kupią ziemię i dopłacają do mieszkań. Z jakiego powodu mam w własnym kraju, z własnych pieniędzy dopłacać żeby Ukraińcom było lepiej?

 • gazemar

  Oceniono 4 razy 4

  Naganianie na kupowanie mieszkań, których Polacy będą kupować coraz mniej - bo Polaków w wieku "kupowania mieszkań" jest znacznie mniej niż np. 10 lat temu, a jednocześnie ich rodzice zaczynają wymierać (brutalnie, ale taka prawda) i zostawiać im w spadku mieszkania, choć dzieci i tak mają już swoje na kredyty zaciągane kilka,kilkanaście lat temu.

  Deweloperzy wiedzą że jak nie Ukraińcy to będą mieli problem za małe kilka lat i stąd takie artykuły, a to że niby ekspertem jest tutaj akurat nie-developer to lipne pozory dobrych intencji. Owszem, rynek pracy też potrzebuje Ukraińców, ale nie o to tu chodzi.

 • naw18

  Oceniono 4 razy 4

  Mieszkania , nawet w postaci dziury w ziemi, wykupują głownie zagraniczne zachodnie spółki. Polakow stac będzie juz tylko na paskarski wynajem. Kompletnie nie rozumiem polityki państwa w tym zakresie, to jest po prostu sabotaż.

 • vitmik

  Oceniono 9 razy 3

  za niedługo pierd...lną kopalnie węglowe i 100 000 zahartowanych w ciężkiej pracy i wykwalifikowanych robotników będzie mogło się przebranżowić i zająć miejsce Ukraińców wśród których pozostaną tylko specjaliści, których tak czy sram będzie stać na zakup nieruchomości w naszym kraju

  przecież żaden podziemny pracownik w wieku 30-45, z kredytem i rodziną na karku nie będzie wyjeżdżał na saksy górnicze za granicę wiedząc, że w budowlance w Polsce dostanie podobną kasę

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX