Rząd robi za mało, by zatrzymać Ukraińców? Tylko 6 procent deklaruje zakup nieruchomości

Ukraińcy mogliby w Polsce kupować znacznie więcej nieruchomości - twierdzą eksperci Personnel Service. Większość zatrudnionych deklaruje, że chce w naszym kraju pozostać, z uwagi na przepisy przybysze szybko jednak wyjeżdżają.
Zobacz wideo

Ukraińcy pracujący w Polsce raczej nie planują zakupu nieruchomości w naszym kraju. Taką wolę wyraziło zaledwie 6 proc. badanych - wynika z raportu Personnel Service "Barometr Imigracji Zarobkowej. II półrocze 2019".

Potrzebne ułatwienia w dostępności kredytów? Ukraińcy to "ukryty potencjał" rynku nieruchomości

Mimo tej statystyki to właśnie pracownicy z Ukrainy są w czołówce narodowości najchętniej kupujących mieszkania w naszym kraju. Z danych Ministerstwa Spraw Wewnętrznych i Administracji wynika, że 2018 roku nabyli ponad 2,6 tys. lokali. Znajdujący się na pierwszym miejscu Niemcy tylko 1 tys. więcej. 

Eksperci Personnel Service wskazują, że do zwiększenia udziału Ukraińców w polskim rynku nieruchomości przyczyniłoby się m.in. wydłużenie okresu ich legalnej pracy czy ułatwienia w dostępie do kredytów.

- Nabycie nieruchomości w Polsce planuje zaledwie 6 proc. Ukraińców, co przy zestawieniu z szacunkami mówiącymi o prawie 2 milionach kadry ze Wschodu w naszym kraju, wskazuje na wciąż duży potencjał. Nie wykorzystamy go jednak bez odpowiednich zmian, które zachęcą Ukraińców do pozostania w Polsce i kupna tutaj mieszkania - zauważa Krzysztof Inglot, prezes Personnel Service i ekspert ds. rynku pracy.

- Tylko co dziesiąty obywatel Ukrainy planuje, że osiedli się u nas na stałe lub na dłuższy okres. Z punktu widzenia potrzeb naszego rynku pracy ten odsetek powinien być wyższy. Wtedy też naturalnie wśród Ukraińców zwiększy się chęć do zakupu nieruchomości w naszym kraju - dodaje.

Władze robią za mało, by zatrzymać Ukraińców w Polsce? Większość deklaruje chęć zostania, ale na dłużej pozostaje tu zaledwie 6 proc.

Zdaniem ekspertów problemem jest nie tylko zachęcenie Ukraińców do kupna mieszkania lub inwestycji w Polsce, ale w ogóle zatrzymanie ich w naszym kraju. Zaledwie 11 proc.  pracowników pochodzących z Ukrainy mieszka w naszym kraju dłużej niż 6 miesięcy, mimo że jednocześnie 57 proc. deklaruje chęć pozostania w Polsce na dłuższy czas.

Czytaj też: ZUS odnotował największy dotychczas spadek zarejestrowanych Ukraińców

- Zarówno my, jak i pracodawcy apelujemy o wydłużenie okresu pracy na uproszczonej procedurze zatrudniania dla Ukraińców z 6 miesięcy do co najmniej roku. To nie tylko zminimalizuje rotację, ale też pozwoli zatrzymać część Ukraińców w naszym kraju na dłużej. Dzięki temu powiększymy grono skłonnych do zakupu mieszkań. Zwłaszcza jeżeli do tego wprowadzimy ułatwienia w zakresie dostępu do kredytów dla pracowników z Ukrainy – wskazuje Krzysztof Inglot.

Więcej o: