Ulga na leki. Jak odliczyć w PIT lekarstwa? Ile zwrotu przysługuje za leki?

Trwa okres rozliczeń podatków z Urzędem Skarbowym. W PIT można odliczyć różne ulgi. Części osób przysługuje m.in. ulga na leki. Ile można odliczyć ze lekarstwa?
Zobacz wideo Tomczyk: W 3 lata PiS podniósł kilkadziesiąt opłat i podatków

Od 15 lutego można składać deklaracje podatkowe w Urzędach Skarbowych. Należy to zrobić do 30 kwietnia. Jeśli zrobimy to drogą elektroniczną, skarbówka ma 45 dni na oddanie nadpłaty podatku. Przez internet można również łatwo odliczyć przysługujące ulgi.

Ulga na leki. Ile można odliczyć za lekarstwa od podatku PIT?

Ulga na leki jest częścią ulgi rehabilitacyjnej. Jak informuje portal PIT.Infor.pl, ulga na lekarstwa nie zalicza się do ani do wydatków limitowanych, ani do nieograniczonych kwotą górnego limitu w ramach ulgi rehabilitacyjnej. 

Jej wysokość, to różnica między faktycznie poniesionymi wydatkami na leki w danym miesiącu, a kwotą 100 zł. Wydając więc na leki w danym miesiącu np. 217 zł, można odliczyć 117 zł. Co jednak istotne, odliczenia można dokonać tylko, jeśli lekarz specjalista stwierdzi, że osoba niepełnosprawna powinna stosować określone leki (stale lub czasowo). To trzeba udowodnić odpowiednimi dokumentami, do których nie zalicza się paragon za farmaceutyki. Potrzebna jest pisemne zalecenie lekarza (recepta czy karta pacjenta), a także faktura lub jakiś inny dowód zapłaty za leki. Ważne by dokumenty zawierały dane identyfikujące nabywcę oraz sprzedawcę, rodzaj kupionego leku oraz kwotę poniesionych kosztów.

Sprawdź co jeszcze warto wiedzieć o rozliczeniu podatkowym za 2019 rok

Więcej o:
Komentarze (12)
Ulga na leki. Jak odliczyć w PIT lekarstwa? Ile zwrotu przysługuje za leki?
Zaloguj się
 • fafarafafafa

  Oceniono 9 razy 9

  Ale jeśli nie jestem niepełnosprawny, ale muszę przyjmować leki, ulga mi nie przysługuje. Dziękuję, dobranoc.

 • facio60

  Oceniono 6 razy 2

  Pytam, po raz n-ty, dlaczego mamy tak debilne państwo niezależnie od władzy.
  Premiuje się osobników nie dbających o własne zdrowie, w efekcie czego chorują, a państwo, czyli ja-podatnik, dopłacamy im. Wiele chorób narządów ruchowych bierze się z niehigienicznego trybu życia - braku ruchu. Cukrzyca, to zwykle pochodną objadania się słodyczami, ciastami, chrupkami, przekąskami, piciem słodkich napojów. Miażdżyca, zawały to też efekt braku ruchu, tłustego jedzenia. Płuca, raki to papierosy i przebywanie w zaduchu.
  Dlaczego Polacy nie potrafią premiować osób dbających o siebie.
  Ja wiem dlaczego bo ponad 3/4 obywateli właśnie olewa sprawy związane z odpowiednią higieną życia. A potem domaga się pomocy i pieniędzy. Zdrowie, tak samo jak i wiedzą same nie przyjdą. Wymagają zaangażowania. A na to już niewielu stać w naszym kraju, także tych stanowiących prawo i przepisy. Premiuje się bylejakość i cwaniactwo zgodnie z wolą większości.
  Dziękuję.

 • facio60

  Oceniono 6 razy 2

  A jaka ulga jest dla tej osoby, która dba o swoje zdrowie, odżywia się odpowiednio, ćwiczy i nie choruje???
  W Niemczech, taka osoba otrzymuje roczny bonus z ubezpieczalni państwowej, wolny od podatku.
  A u nas, schorowany gościu, obżerający się byle g... m, ćwiczący co najwyżej kolejne piwo na kanapie, otrzymuje w nagrodę ulgę na leki, sfinansowaną z moich podatków. Czy nie jest to chore państwo i społeczeństwo, które funduje, nie tylko w tym przypadku, wywczasy dla żyjących nie mądrze i żerujących na innych?

 • malaguena1

  Oceniono 2 razy 2

  Niestety kolejny artykuł napisany bez rzetelności - ani słowa o tym, czy ulga przysługuje jako odliczenie od dochodu czy od podatku

 • jaszmije_smukwijne

  Oceniono 1 raz 1

  I ani słowa o tym, kto może korzystać z tej ulgi. Niepełnosprawny to za ogólne słowo. Są różne stopnie niepełnosprawności a na dodatek są różne organy wydające orzeczenia (albo ZUS albo PCPRy). Niczego ten artykuł nie wyjaśnia.

 • immanothere

  Oceniono 1 raz -1

  Nie wezmę dzisiaj leków, żeby mieć na jutro.

 • immanothere

  Oceniono 1 raz -1

  Nie wezmę dzisiaj leków, żeby mieć na jutro.

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX