Ulga na leki. Jak odliczyć w PIT lekarstwa? Ile zwrotu przysługuje za leki?

Trwa okres rozliczeń podatków z Urzędem Skarbowym. W PIT można odliczyć różne ulgi. Części osób przysługuje m.in. ulga na leki. Ile można odliczyć ze lekarstwa?
Zobacz wideo Tomczyk: W 3 lata PiS podniósł kilkadziesiąt opłat i podatków

Od 15 lutego można składać deklaracje podatkowe w Urzędach Skarbowych. Należy to zrobić do 30 kwietnia. Jeśli zrobimy to drogą elektroniczną, skarbówka ma 45 dni na oddanie nadpłaty podatku. Przez internet można również łatwo odliczyć przysługujące ulgi.

Ulga na leki. Ile można odliczyć za lekarstwa od podatku PIT?

Ulga na leki jest częścią ulgi rehabilitacyjnej. Jak informuje portal PIT.Infor.pl, ulga na lekarstwa nie zalicza się do ani do wydatków limitowanych, ani do nieograniczonych kwotą górnego limitu w ramach ulgi rehabilitacyjnej. 

Jej wysokość, to różnica między faktycznie poniesionymi wydatkami na leki w danym miesiącu, a kwotą 100 zł. Wydając więc na leki w danym miesiącu np. 217 zł, można odliczyć 117 zł. Co jednak istotne, odliczenia można dokonać tylko, jeśli lekarz specjalista stwierdzi, że osoba niepełnosprawna powinna stosować określone leki (stale lub czasowo). To trzeba udowodnić odpowiednimi dokumentami, do których nie zalicza się paragon za farmaceutyki. Potrzebna jest pisemne zalecenie lekarza (recepta czy karta pacjenta), a także faktura lub jakiś inny dowód zapłaty za leki. Ważne by dokumenty zawierały dane identyfikujące nabywcę oraz sprzedawcę, rodzaj kupionego leku oraz kwotę poniesionych kosztów.

Sprawdź co jeszcze warto wiedzieć o rozliczeniu podatkowym za 2019 rok

Więcej o: