Ekstra 2500 zł miesięcznie dla służb mundurowych. Dodatek ma zatrzymać przedwczesne emerytury

Rząd ma gotowy projekt ustawy o dodatkach dla pracowników służb mundurowych, którzy chcą przejść na emeryturę. Świadczenie motywujące to nawet 2500 zł miesięcznie więcej do pensji. Ma ono zatrzymać odpływ pracowników mundurowych.
Zobacz wideo Podatek dla najbogatszych? Biedroń: Obecnie system nie jest sprawiedliwy

Przed dwoma laty Ministerstwo Spraw Wewnętrznych i Administracji osiągnęło porozumienie ze związkowcami, po tym jak służby mundurowe wzięły udział w protestach. Rząd obiecał im wtedy specjalne dopłaty, by zatrzymać funkcjonariuszy, którzy po przejściu na emeryturę zazwyczaj dorabiają. Projekt ustawy jest już gotowy i wpisano go do wykazu legislacyjnego prac rządu. Ma zostać przyjęty jeszcze w pierwszej połowie roku informuje "Fakt".

Nawet 2500 zł miesięcznie, by powstrzymać przed odchodzeniem na wcześniejszą emeryturę

Funkcjonariusze służb mundurowych mogą odejść na wcześniejszą emeryturę po 25 latach służby. Wielu z nich z tego korzysta i rokrocznie tylko z policji odchodzi 5 tys. mundurowych. Nie rezygnują z pracy całkowicie, najczęściej dorabiają w firmach ochroniarskich czy windykacyjnych. W związku z tym, rząd chce dawać dodatek do pensji. Na 1,5 tys. złotych miesięcznie mogą liczyć funkcjonariusze, którzy mają za sobą 25 lat wysługi. Po odsłużeniu 28,5 roku, funkcjonariusz będzie otrzymywał już 2,5 tys. zł. dodatku.

Na dodatek może liczyć 11 tys. policjantów, więc uśrednione roczne koszty wyniosłyby 264 mln zł, wylicza Money.pl. To jednak tylko wierzchołek góry lodowej, bo oprócz policji, dodatek obejmie takie funkcjonariuszy ABW., Agencji Wywiadu, Służb Kontrwywiadu Wojskowego, CBA, Służ Wywiadu Wojskowego, Służ Granicznych, Służby Ochrony Państwa, Państwowej Straży Pożarnej, Służby Celno-Skarbowej i Służby Więziennej. 

Mało kto sobie zdaje sprawę z tego, że jest to duża oszczędność dla MSWiA, ale też i "zysk" dla formacji. Policjant, który ma 25 lat służby odchodzi i jest mu wypłacana emerytura. Na jego miejsce trzeba przyjąć nowego policjanta, wyszkolić go i wypłacać pensję. A tak zatrzymujemy doświadczonego i wyszkolonego policjanta, który dostaje gratyfikację finansową. Jest to zachęta, by wartościowi ludzie pozostali w służbie

– mówi dla Money.pl Rafał Jankowski, Przewodniczący Zarządu Głównego NSZZ Policjantów. Co ważne, świadczenie motywacyjne nie będzie stanowić podstawy do wymiaru emerytury, nie będzie wliczać się do podstawy obliczania odprawy jubileuszowej i odprawy w związku ze zwolnieniem ze służby. 

Więcej o:
Komentarze (67)
Ekstra 2500 zł miesięcznie dla służb mundurowych. Dodatek ma zatrzymać przedwczesne emerytury
Zaloguj się
 • sailor2016

  Oceniono 17 razy 15

  Komenda Główna Policji za czasów komuny miała około 350 pracowników. Teraz ma ponad 4000 czyli tyle ile powinien mieć średni garnizon. Ogólny poziom etatów od tamtych czasów znacząco się nie zmienił. Zmieniła się struktura. Mamy więcej wodzów niż Indian.

 • tempa-dzida2

  Oceniono 15 razy 11

  Jednym słowem: utrzymanie przywilejów, za które płaci OBYWATEL !!!!!!, BEZ JEGO WOLI I AKCEPTACJI
  Jak dla mnie, to kolejna "łapówa" przed wyborami ... Tych "mundurowych" to jednak trochę w Polsce jest.

 • sailor2016

  Oceniono 10 razy 10

  Policje od dawna toczy rak na wielu poziomach. Jedną jego strona jest brak kasy co powoduje, że Policjant przez pierwsze lata zarabia mniej niż kasjer czy kasjerka w Biedronce i w przeciwieństwie do pracowników sklepów pracuje w niedziele i święta. Poza tym panujący w tej formacji nepotyzm powoduje, że wielu funkcjonariuszy nie ma motywacji do pracy gdyż niezależnie jak by się starali to i tak nie awansują gdyż nie są znajomymi królika, a awansują takie niemoty, że resztę krew zalewa. Ostatnim największym problemem niewydolności systemu to jest to, że w :linii, na ulicy" pracuje około 30-35% policjantów. Reszta to gryzipiórki i biurokraci, którzy nie wpływają na bezpieczeństwo obywateli, a wręcz przeciwnie. Czyli klasycznie jest więcej wodzów niż indian.

 • the_rest

  Oceniono 12 razy 8

  W Austrii, Hiszpanii czy Holandii policjanci włączeni są w ogólny system emerytalny, czyli idą na emerytury po przepracowaniu tylu lat i w takim wieku jak reszta obywateli. Może już czas zacząć przywracać ten nasz Batustan na jakieś normalne tory ?

 • strach_sie_bac

  Oceniono 7 razy 7

  Oooo, teraz mamy już 2500+, akurat przed wyborami prezydenckimi. Strach pomyśleć ile "+" będzie przed kolejnymi wyborami. Kolejne pokolenia wolaków będą spłacać przez całe życie łapówki pisbolszewii.

 • Oceniono 6 razy 6

  Czego by rząd nie obiecywał, warto odejść na emeryturę z tym, co się już ma. Potem może być różnie.

 • jurand48

  Oceniono 20 razy 6

  Nie prościej byłoby zaprosić panów mundurowych do powszechnego systemu emerytalnego ,,,skoro spawacz czy kierowca maja pracować do 65 latek to niby w czym to ma szkodzić gliniarzowi ? Minęły te czasy kiedy służba mundurowa niosła za sobą jakieś zagrożenia i dyskomfort ….dziś gliniarz ma lżej niż rolnik, spawacz czy monter!!!!

 • baby1

  Oceniono 9 razy 5

  Państwo, w którym policjant zarabia więcej od nauczyciela, jest państwem policyjnym.

 • egalite11

  Oceniono 4 razy 4

  Ktoś słusznie napisał, że wodzów jest więcej niż Indian. Taka jest struktura w Policji KGP to kilka tysięcy etatów. Marne pensje droga awansu zablokowana. Jak komuś jego praca się podoba i co nieco ją lubi to zostaje. Dzisiaj policjant jest poniewierany, kibole, naziole są chronieni bo elektorat. Ścigać muszą ludzi, którzy protestują w słusznej sprawie muszą wycinać konfetti, zakładać skrzydła aniołów. Dziwicie się, że wolą mieć wolne od idiotów, którzy nimi dowodzą.

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX