Ekstra 2500 zł miesięcznie dla służb mundurowych. Dodatek ma zatrzymać przedwczesne emerytury

Rząd ma gotowy projekt ustawy o dodatkach dla pracowników służb mundurowych, którzy chcą przejść na emeryturę. Świadczenie motywujące to nawet 2500 zł miesięcznie więcej do pensji. Ma ono zatrzymać odpływ pracowników mundurowych.
Zobacz wideo Podatek dla najbogatszych? Biedroń: Obecnie system nie jest sprawiedliwy

Przed dwoma laty Ministerstwo Spraw Wewnętrznych i Administracji osiągnęło porozumienie ze związkowcami, po tym jak służby mundurowe wzięły udział w protestach. Rząd obiecał im wtedy specjalne dopłaty, by zatrzymać funkcjonariuszy, którzy po przejściu na emeryturę zazwyczaj dorabiają. Projekt ustawy jest już gotowy i wpisano go do wykazu legislacyjnego prac rządu. Ma zostać przyjęty jeszcze w pierwszej połowie roku informuje "Fakt".

Nawet 2500 zł miesięcznie, by powstrzymać przed odchodzeniem na wcześniejszą emeryturę

Funkcjonariusze służb mundurowych mogą odejść na wcześniejszą emeryturę po 25 latach służby. Wielu z nich z tego korzysta i rokrocznie tylko z policji odchodzi 5 tys. mundurowych. Nie rezygnują z pracy całkowicie, najczęściej dorabiają w firmach ochroniarskich czy windykacyjnych. W związku z tym, rząd chce dawać dodatek do pensji. Na 1,5 tys. złotych miesięcznie mogą liczyć funkcjonariusze, którzy mają za sobą 25 lat wysługi. Po odsłużeniu 28,5 roku, funkcjonariusz będzie otrzymywał już 2,5 tys. zł. dodatku.

Na dodatek może liczyć 11 tys. policjantów, więc uśrednione roczne koszty wyniosłyby 264 mln zł, wylicza Money.pl. To jednak tylko wierzchołek góry lodowej, bo oprócz policji, dodatek obejmie takie funkcjonariuszy ABW., Agencji Wywiadu, Służb Kontrwywiadu Wojskowego, CBA, Służ Wywiadu Wojskowego, Służ Granicznych, Służby Ochrony Państwa, Państwowej Straży Pożarnej, Służby Celno-Skarbowej i Służby Więziennej. 

Mało kto sobie zdaje sprawę z tego, że jest to duża oszczędność dla MSWiA, ale też i "zysk" dla formacji. Policjant, który ma 25 lat służby odchodzi i jest mu wypłacana emerytura. Na jego miejsce trzeba przyjąć nowego policjanta, wyszkolić go i wypłacać pensję. A tak zatrzymujemy doświadczonego i wyszkolonego policjanta, który dostaje gratyfikację finansową. Jest to zachęta, by wartościowi ludzie pozostali w służbie

– mówi dla Money.pl Rafał Jankowski, Przewodniczący Zarządu Głównego NSZZ Policjantów. Co ważne, świadczenie motywacyjne nie będzie stanowić podstawy do wymiaru emerytury, nie będzie wliczać się do podstawy obliczania odprawy jubileuszowej i odprawy w związku ze zwolnieniem ze służby. 

Więcej o: