Ma 35 lat i pakiet akcji Revoluta. Nikołaj Storosnki właśnie został miliarderem

Popularna także w Polsce firma finansowo-technologiczna Revolut została właśnie wyceniona na prawie 6 mld dolarów. Tym samym jej współtwórca - Nikołaj Storonski - stał się jednym z rosyjskich miliarderów. Obecnie jego majątek szacuje się na ponad 1,6 mld dolarów.

Jak donosi rosyjski "Forbes", majątek Nikołaja Storonskiego osiągnął wartość 1,65 mld dolarów. Wpływ na to miała ostatnia runda finansowania fintechu Revolut, którego współtwórcą jest Storonski. Dziennik, powołując się na swoje źródła, podał, że  Storonski ma w fintechu ok. 30 proc. udziałów. Stąd wyliczenia ekspertów dotyczące majątku Rosjanina.

Revolut wyceniany coraz wyżej

Mający za sobą kolejną rundę wsparcia finansowego Revolut wciąż korzysta z brytyjskiej licencji instytucji pieniądza elektronicznego. Jak podał "The Telegraph", w tym momencie firma jest wyceniana na prawie 6 mld dolarów, a jej inwestorami zostały takie firmy inwestycyjne jak Bond Capital, Ribbit Capital i fundusz inwestycyjny Technology Crossover Ventures. Warto podkreślić, że ten ostatni na swojej stronie podaje, że zainwestował ponad 10 miliardów dolarów w firmy technologiczne, w tym Airbnb, ByteDance, Peloton, Spotify i TripAdvisor. W sumie, sprzedając swoje akcje, Revolut pozyskał 500 mln dolarów kapitału.

Ostatnia przed obecną zbiórka kapitału przez Revoluta miała miejsce w kwietniu 2018 r. i wtedy był on wyceniany na 1,7 mld dolarów. W tym samym miesiącu w rankingu najbogatszych Rosjan opublikowanym przez "Forbesa" majątek Storonskiego był szacowany na 500 mln dolarów.

>>> Alarmujące dane GUS pokazują jak szybko wymiera Polska. Czekają nas głodowe emerytury?

Zobacz wideo

Płatności Revolutem przyjęły się

Działający od 2015 r. Revolut szybko okazał się strzałem w dziesiątkę dla osób, które często podróżują oraz szukają łatwego i taniego sposobu na konto walutowe. Aplikacja dostępna zarówno w postaci konta osobistego, jak firmowego umożliwia globalne płatności i przelewy minimalizując koszty wymiany walutowej. Aplikacja pozwala płacić w 150 walutach po międzybankowym kursie wymiany z relatywnie niską opłatą w wysokości 0,5 proc. za przelewy powyżej 20 tys. zł miesięcznie. Wypłaty z bankomatów za granicą są obarczone 2-procentową opłatą, ale dopiero powyżej 800 zł.

Na koniec 2019 r. polskich użytkowników Revoluta było już 900 tys. (w ciągu ostatnich dwóch lat ich liczba wzrosła 24-krotnie), a w całej Europie 10 mln. Jak podał fintech, tylko w grudniu 2019 r. klienci płacący kartą Revoluta wydali rekordową kwotę 340 mln zł. 

Więcej o: