PIT 2020. Ulga mieszkaniowa przysługuje nawet przy kupnie nowego, a później sprzedaży starego mieszkania

Ulga mieszkaniowa przysługuje również tym osobom, które najpierw kupiły nowe mieszkanie, a dopiero później sprzedały starsze lokum. Tak zadecydował Naczelny Sąd Administracyjny

Deklaracje podatkowe można składać od 15 lutego ścieżką elektroniczną za pomocą portalu Twój e-PIT. Termin składania zeznań podatkowych mija 30 kwietnia 2020 roku. Podatnicy mogą skorzystać z licznych ulg, dzięki którym zwroty podatków będą wyższe. Jednym z najczęściej wykorzystywanym odliczeniem jest ulga mieszkaniowa. 

Zobacz wideo Wielka płyta odżywa. Polacy coraz częściej decydują się na kupno mieszkań w starszych blokach

Korzystna dla podatników uchwala NSA. Ulga mieszkaniowa przysługuje nawet przy kupnie nowego, a później sprzedaży starego mieszkania

Jak podaje "DGP", uchwała NSA dotyczy tego, czy podatnik może skorzystać z ulgi mieszkaniowej w momencie, gdy sprzedaje lokum przed upływem pięciu lat od zakupu, a z zaliczki ze sprzedaży kupuje nową nieruchomość w odpowiednim terminie. Wątpliwości budził fakt, czy można skorzystać z ulgi w momencie, gdy na zakup mieszkania przeznaczono tylko zaliczkę, a dopiero później doszło do zawarcia aktu przenoszącego własność. 

Naczelny Sąd Administracyjny na wniosek prokuratora generalnego przyjrzał się sprawie i wydał korzystną dla podatników uchwałę. Okazuje się, że nie ma prawnych przeciwwskazań, aby skorzystać z ulgi. W uzasadnieniu wyroku można sędzia orzekł, że sprzedający nie musi czekać na całą kwotę ze sprzedaży starej nieruchomości. W staraniu się o ulgę mieszkaniową kluczowe jest przeznaczenie uzyskanych środków na cele mieszkaniowe, a nie kolejność zawierania umów. 

- Mamy nadzieję, że po dzisiejszej uchwale nie tylko sądy, ale również organy podatkowe ujednolicą swoje podejście - powiedział, cytowany przez "Dziennik Gazetę Prawną" sędzia Jan Rudowski, prezes Izby Finansowej NSA.

Sprawdź co jeszcze warto wiedzieć o rozliczeniu podatkowym za 2019 rok

Więcej o:
Komentarze (3)
PIT 2020. Ulga mieszkaniowa przysługuje nawet przy kupnie nowego, a później sprzedaży starego mieszkania
Zaloguj się
 • sztucznypolak

  Oceniono 9 razy 9

  Do tego wlasnie sa potrzebne niezalezne sady.
  Ciekawe, czy to rozstrzygniecie rozwiaze problemy z przeszlosci?

 • spyderman2

  Oceniono 3 razy 3

  pislandia dudy nie uznaje wyroków sądów! takie macie efekty sÓwereny że fiskus dobierze się wam do dudy

 • adam3407

  Oceniono 3 razy 1

  Jednorazowe zwycięstwo rozsądku w tym polskim chlewie

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX