Posłowie otrzymali dodatkowe pieniądze. 500 złotych miesięcznie więcej na mieszkanie

Wraz z początkiem nowego roku posłowie mogą liczyć na wyższy ryczałt na mieszkanie. Kwota została zwiększona o 500 zł z 2,5 do 3 tys. zł miesięcznie.

Przeciętny poseł może liczyć na zarobki rzędu 10 tys. zł miesięcznie brutto. Mogą być one wyższe z tytułu wysługi lat. Posłowie i senatorowie mogą liczyć także na liczne dodatki oraz wynagrodzenia wyższe o 10-20 proc. w momencie pełnienia funkcji przewodniczącego bądź wiceprzewodniczącego komisji stałych. Od początku 2020 roku posłowie i senatorowie otrzymali także o 500 zł wyższy ryczałt na wynajem mieszkania - informuje "Super Express". Kwota ta wynosi więc od pewnego czasu już 3000 zł. 

- Jeśli wzrosły ceny mieszkań na rynku, to jest waloryzacja i stąd te 3 tys. zł ryczałtu. Jak ceny wynajmu rosną to rosną i ryczałty. Niestety państwo nie ma dla wszystkich posłów hotelu i część posłów jest zmuszona wynajmować - tłumaczył w rozmowie z "SE" poseł PiS Tadeusz Cymański, podając powody podwyżek. 

Zobacz wideo Lichocka pokazała w Sejmie środkowy palec. Cimoszewicz komentuje

Koszt utrzymania Sejmu i Senatu kosztuje ponad 800 mln zł

Wyższy ryczałt na mieszkanie to nie jedyna podwyżka, jaką otrzymali posłowie w tym roku. Od 2020 roku posłowie i senatorowie otrzymali również wyższy ryczałt na utrzymanie biura. Kwota została podwyższona o 1 tys. zł, z 14,2 tys. do 15,2 tys. zł. Środki pokrywają m.in. koszty utrzymania pracowników biur poselskich. W skali roku budżet państwa kosztować to będzie ponad 7 mln zł. 

Wydatki na utrzymanie Sejmu i Senatu szacuje się na nieco ponad 800 mln zł w skali roku. Co ciekawe, jeden dzień pracy Sejmu kosztuje 1,6 mln zł dziennie, a utrzymanie Straży Marszałkowskiej to wydatek rzędu ponad 20 mln zł. Ostatnio informowaliśmy o tym, że poszukiwane są osoby, które miałyby strzec bezpieczeństwa posłów i senatorów. Można liczyć na zarobki rzędu 7600 zł brutto. 

Więcej o: