Posłowie otrzymali dodatkowe pieniądze. 500 złotych miesięcznie więcej na mieszkanie

Wraz z początkiem nowego roku posłowie mogą liczyć na wyższy ryczałt na mieszkanie. Kwota została zwiększona o 500 zł z 2,5 do 3 tys. zł miesięcznie.

Przeciętny poseł może liczyć na zarobki rzędu 10 tys. zł miesięcznie brutto. Mogą być one wyższe z tytułu wysługi lat. Posłowie i senatorowie mogą liczyć także na liczne dodatki oraz wynagrodzenia wyższe o 10-20 proc. w momencie pełnienia funkcji przewodniczącego bądź wiceprzewodniczącego komisji stałych. Od początku 2020 roku posłowie i senatorowie otrzymali także o 500 zł wyższy ryczałt na wynajem mieszkania - informuje "Super Express". Kwota ta wynosi więc od pewnego czasu już 3000 zł. 

- Jeśli wzrosły ceny mieszkań na rynku, to jest waloryzacja i stąd te 3 tys. zł ryczałtu. Jak ceny wynajmu rosną to rosną i ryczałty. Niestety państwo nie ma dla wszystkich posłów hotelu i część posłów jest zmuszona wynajmować - tłumaczył w rozmowie z "SE" poseł PiS Tadeusz Cymański, podając powody podwyżek. 

Zobacz wideo Lichocka pokazała w Sejmie środkowy palec. Cimoszewicz komentuje

Koszt utrzymania Sejmu i Senatu kosztuje ponad 800 mln zł

Wyższy ryczałt na mieszkanie to nie jedyna podwyżka, jaką otrzymali posłowie w tym roku. Od 2020 roku posłowie i senatorowie otrzymali również wyższy ryczałt na utrzymanie biura. Kwota została podwyższona o 1 tys. zł, z 14,2 tys. do 15,2 tys. zł. Środki pokrywają m.in. koszty utrzymania pracowników biur poselskich. W skali roku budżet państwa kosztować to będzie ponad 7 mln zł. 

Wydatki na utrzymanie Sejmu i Senatu szacuje się na nieco ponad 800 mln zł w skali roku. Co ciekawe, jeden dzień pracy Sejmu kosztuje 1,6 mln zł dziennie, a utrzymanie Straży Marszałkowskiej to wydatek rzędu ponad 20 mln zł. Ostatnio informowaliśmy o tym, że poszukiwane są osoby, które miałyby strzec bezpieczeństwa posłów i senatorów. Można liczyć na zarobki rzędu 7600 zł brutto. 

Więcej o:
Komentarze (30)
Posłowie otrzymali dodatkowe pieniądze. 500 zł miesięcznie więcej na mieszkanie
Zaloguj się
 • cocpit

  Oceniono 14 razy 14

  Inflacja (oficjalnie) 4,4%, a posłom podwyżka ryczałtu o 20%. Waloryzacja emerytur 3,56%. Dzięki wam rządzący.

 • remo29

  Oceniono 17 razy 13

  A ty jak tam suwerenie? Dalej 20-letnim golfikiem na LPG popierydalasz codziennie do hurtowni słoików za 2 koła plus premia pod stołem? Podobają ci się paski w TVP?

 • def11

  Oceniono 12 razy 12

  Aha, 500 na mieszkanie dla posłów, bo w Polsce tylko posłom rosną koszty najmu mieszkania :)

 • zd46

  Oceniono 8 razy 8

  Emeryt 82 zł a "poseł i poślica" 500 zł, czyli razem 3000 zł. Jesli wynajmuja mieszkania, powinni przedstawiać rachunki i rozliczyć się zwyborcami. Emeryt 1200 na "cały ryj" miesięcznie a ...... tylko na mieszkanie 3000 zł. No i co wyborcy PiS-u, słodko wam w "ryjach"? Służ panu wiernie a pan ci pierd..e

 • zd46

  Oceniono 10 razy 8

  Jedna dniówka Kraczkowskiego, PiS-żołnierza, z-cy prezesa w PKO BP, to 7000 x 30 dni = 210 tys zł+ miesiecznie, to o 3000 tys razy wiecej od emeryta !!!!!!! PiS rzuca ochłap emerytowi 70 zł miesięcznie !!! Jak to się ma do TRZYNASTKI? Kraczkowski 2,6+ miliona rocznie a emeryt jednorazowej 13-tki 880 zł !!!! Emeryt ma o 2 599 120 złoty MNIEJ !!

 • meg114

  Oceniono 9 razy 7

  za takie grosze ciężko przeżyć. Niezależnie od opcji. Trzeba im dać więcej, bo żyje nam się cudownie.

 • Maksymilian Skała

  Oceniono 6 razy 6

  Politycy to bandyci, oszuści, złodzieje, pasożyty. szumowiny. Wszystkich ich w samolocik i niech lata, nad lasem brzozowym. Administracja państwowa nikomu nie potrzebna, jak wrzód na tyłku.

 • nabuhodonozor33

  Oceniono 8 razy 6

  Bandycki rząd bandyckie obyczaje

 • Wojciech Joński

  Oceniono 6 razy 6

  I niech mi teraz ktoś powie , że to nie PRL bis tylko inne bużki. I tak samo skończy !

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX