Koniec porcelany z Chodzieży? Słynna polska marka zniknie po ponad 160 latach

Chodzież to jedna z najstarszych polskich marek porcelany. Jej początki sięgają 1852 r. W czerwcu ostatni z trzech działających zakładów Chodzieży zostanie zamknięty. W jego miejscu ma powstać galeria handlowa.

Chodzież to kompletna zastawa w pokaźnej liczbie odmian. Ta legendarna polska marka porcelany była i jest obecna na polskich i europejskich stołach. Mało kto wśród osób ceniących sobie elegancką zastawę nie zna zestawów obiadowych, deserowych, czy filiżanek w kwieciste wzory wykonanych w Chodzieży. Jak donosi RMF24, czas ostatniego działającego tam zakładu porcelany dobiegł końca. W czerwcu produkcja ma stanąć i to definitywnie. Spośród 3 tys. pracowników pozostało raptem 140, a w miejscu dotychczasowej fabryki porcelany ma stanąć galeria handlowa.

>>> Wzrost cen i inflacja. Czy to wina Rady Polityki Pieniężnej?

Zobacz wideo

Pracownicy boją się bezrobocia

W marcu ostatni pracownicy zakładu porcelany w Chodzieży powinni otrzymać wypowiedzenia. Trzy miesiące później pozostaną bez pracy. Chodzież to niewielka miejscowość w Wielkopolsce o populacji nieprzekraczającej 20 tys. ludności. W okolicy mało kto - bez względu na wiek - nie słyszał historii związanych z fabryką porcelany, spora część okolicznej ludności pracowała lub jeszcze pracuje w zakładzie, który zakończy pracę w czerwcu. Kwestia zamknięcia fabryki porcelany oraz związane z tym aspekty ekonomiczne i społeczne niepokoją także tamtejszych samorządowców.

Niestety te osoby zasilą szeregi bezrobotnych. Dokładna ich liczba będzie znana w czerwcu, w zależności od tego, ile z tych osób zgłosi się do powiatowego urzędu pracy. Myślę, że to będzie mniej więcej połowa z tej grupy 140 osób. Tak było w przypadku poprzednich zwolnień grupowych w fabryce porcelany

- skomentował w rozmowie z serwisem Piotr Mąka ze Starostwa Powiatowego w Chodzieży.

Co ciekawe, na stronie internetowej zakładów wciąż możemy znaleźć oferty pracy dla szkliwierza, operatora pras izostatycznych i wykańczalnika porcelany - wszystkie do fabryki w Chodzieży. 

Więcej o:
Komentarze (57)
Koniec porcelany z Chodzieży? Słynna polska marka zniknie po ponad 160 latach
Zaloguj się
 • js08836

  Oceniono 20 razy 20

  Mają pecha, że w Chodzieży zamiast tak znanego zakładu porcelany nie ma kopalni węgla. Byłyby 14 -ki, podwyżki i deputat 1 zastawa co miesiąc. Znika kolejny autentyczny polski zakład, polska marka. Dzięki ci rządzie PiS.

 • bubba

  Oceniono 19 razy 19

  Dlaczego fabryka zostanie zamknięta, do kogo obecnie należy i kto podjął taką decyzję?
  Jeżeli znika fabryka i marka istniejąca od 170 lat, warto aby GW się tym dokładnie zainteresowała. To niesłychane

 • inka2017

  Oceniono 23 razy 19

  Wychowani na Zenku nie docenią piękna, kupią sobie jakiś fajans w markecie i git.

 • ar.co

  Oceniono 16 razy 14

  Co, zamykają zakład? 140 osób bez pracy? Nie ma się co martwić, jak powiedział Duda w Zgorzelcu - jak zamykają, to otworzą następny! Nota bene - nie otworzyli. I tu też nie otworzą.

 • wielkioprawca

  Oceniono 12 razy 12

  Osoby te zgłoszą się do lokalnego UP i otrzymają zasiłek w jakiej wysokości??
  Całych 700 zł na co właściwie?
  Przez lata płacili składkę ze swoich pensji procentowo. Na produkcji to penie te 4400 do 5000 brutto było spokojnie. Lata pracy składki i co 700 zł na czas szukania pracy. Skandal!

  Powinni otrzymać zasiłki do 1 roku o wysokości do ok 80 % otrzymywanej pensji lub mniej w zależności od zgromadzonego kapitału na Funduszu Pracy (wielkość składki i czas wpłacania).

  Taki zasiłek umożliwiłby skuteczne szukanie pracy a nie żebraninę i kierowanie przez UP na jakieś staże.

  Niestety Polska od lat okrada Fundusz pracy w wysokości ok. 8 mld złotych przesuwając te środki do budżetu państwa.

  ZŁODZIEJSKIE PAŃSTWO POLSKIE

 • sebastians58

  Oceniono 11 razy 9

  A czy jest jeszcze cos polskiego ? Jak zaczna zwijac sie zachodni inwestorzy dzieki rzadom PiS zostana po nas zgliszcza.

 • An Skowrońska

  Oceniono 13 razy 9

  Jak to Jak toooo. To przecież tylko!!!!!!!!!!! Tusk i tylko Tusk niszczyki Polskę i zostawili Kraj w ruinie
  No i wcześniej Balcerowicz zamykali polskie zakłady sprzedawali i rujowali Pis otwiera i odkupuje..... Hahaha

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX