Karuzela kadrowa kręci się dalej. Nowy prezes PGE: Zielony kierunek nie może zagrozić gospodarce

Polska Grupa Energetyczna ma nowego prezesa. Wojciech Dąbrowski w pierwszym komunikacie wydanym w nowej roli zapewnia, ze PGE obierze "zielony kierunek", jednak tak, by nie zagrozić gospodarce.

>>> Zobacz także: Branża motoryzacyjna zanotowała mocne hamowanie. Czy samochody hybrydowe uratują rynek? "Studio Biznes" omawia możliwe scenariusze

Zobacz wideo

Rada nadzorcza Polskiej Grupy Energetycznej (PGE) powołała nowy zarząd. Prezesem giganta został Wojciech Dąbrowski. Z sektorem energetycznym związany jest od dekady. Przez ostatnie trzy lata pełnił funkcję prezesa zarządu PGE Energia Ciepła, wcześniej kierował PGNiG Termika, a w latach 2011-2016 pełnił funkcję wiceprezesa Zakładu Energetyki Cieplnej w Wołominie.

Nowy prezes PGE obiera "zielony kierunek". "Nie może zagrozić gospodarce"

W opublikowanym komunikacie PGE Polska wyjaśnia, że nowy zarząd zajmie się wyzwaniami narzucanymi przez unijną politykę klimatyczną. Między innymi dekarbonizacją.

- Zielony kierunek z uszanowaniem konwencjonalnej podstawy to cel, który stawiam przed sobą - powiedział nowy prezes PGE, cytowany w komunikacie.

Dąbrowski dodał też, że transformacja energetyczna "musi być przeprowadzona w sposób niezagrażający polskiej gospodarce". - Transformacja w kierunku OZE musi być i będzie realizowana ze stroną społeczną - dodał.

Czytaj też: Dyrektor Greenpeace chce być szefem PGE. Obiecuje koniec inwestycji w węgiel

Karuzela kadrowa PiS pędzi. Nie tylko w spółkach energetycznych

PiS wymienia szefów państwowych spółek dość często. Nie tylko w sektorze energetycznym, chociaż trzeba przypomnieć, że np. przez Energę w zaledwie cztery lata przewinęło się już dziewięciu prezesów.

Kadrowa karuzela nie ominęła też spółek takich jak Polska Grupa Zbrojeniowa w lutym doczekała się szóstego prezesa. KGHM, miedziowy gigant wymieniał szefa aż pięć razy. Ruchy kadrowe wstrząsnęły też Wytwórnią Papierów Wartościowych, która prezesa za rządów PiS zmieniała pięć razy czy grupa Lotos - na stanowisku zasiada tam czwarty prezes z kolei.

Grupa PGE wytwarza 43 proc. energii elektrycznej  w Polsce oraz 25 proc. ciepła z kogeneracji. Dodatkowo, 9 proc. krajowej energii odnawialnej pochodzi z instalacji PGE. Na rynku detalicznym ma 5,3 mln klientów, stanowiących ok. 30 proc. odbiorców końcowych w Polsce. Spółka jest notowana na GPW od 2009 r. Jej skonsolidowane przychody wyniosły 25,95 mld zł w 2018 r.