Złoto przebiło granicę 1600 dol. za uncję. Szlachetny kruszec najdroższy od siedmiu lat

18 lutego złoto przebiło granicę 1600 dolarów za uncję, przez co jest szlachetny kruszec sięgnął poziomu z 2013 roku. Wpływ na taki skok wartości złota ma epidemia koronawirusa i jej negatywny wpływ na gospodarkę.

Cena złota przebiła granicę 1600 dol. za uncję we wtorek 18 lutego. Od tego czasu wartość metalu szlachetnego utrzymuje się powyżej tego poziomu, przebijając w szczytowym momencie próg 1610 dol. Notowania złota sięgnęły tym samym najwyższych poziomów od 7 lat. Dużo mniej spektakularne są ostatnie wzrosty cen srebra (18,40 dol. za uncję) oraz platyny (ponad 1000 dol. za uncję), wciąż drożeje pallad (2800 dol. za uncję), który śrubuje historyczne maksima. 

>>> Dowiedz się więcej: Chiny, koronawirus i tajemnice. Co ukrywa Xi Jinping?

Zobacz wideo

Złoto najdroższe od siedmiu lat. Powodem epidemia koronawirusa

Ostatni wzrost ceny złota są pośrednio wynikową wpływu epidemii koronawirusa na światową gospodarkę. Choć liczba zachorowań wykazuje coraz mniejszy wzrost i spadają obawy związane z chorobą, to sytuacja nadal jest daleka od opanowanej. 

"Zwyżce cen metali szlachetnych w ostatnich dniach sprzyjał wzrost awersji inwestorów do ryzyka. Wynikał on z negatywnego wpływu koronawirusa na globalną gospodarkę, który staje się widoczny w przedsiębiorstwach działających na globalną skalę. Impulsem do wzrostów był głównie komunikat ze strony spółki Apple, która poinformowała o obniżeniu prognoz przychodów ze względu na trudności w prowadzeniu działalności operacyjnej po wybuchu epidemii koronawirusa" - tłumaczy, cytowany w komunikacie, Paweł Grubiak, prezes zarządu oraz doradca inwestycyjny w Superfund TFI. 

Ceny złota na przestrzeni ostatnich 10 latCeny złota na przestrzeni ostatnich 10 lat stooq.pl

Ole Hansen, szef działu strategii rynków towarowych w Saxo Banku, zwraca natomiast uwagę na to, że w szerszej perspektywie na wzrost ceny dolara miał styczeń obfitujący w wydarzenia geopolityczne. Poza epidemią koronawirusa nie należy zapomnieć o konflikcie pomiędzy Stanami Zjednoczonymi a Iranem. Wtedy też wartość kruszcu wywindowała się na bardzo wysokie poziomy. Ponadto, należy zauważyć, że wzroście ceny złota towarzyszyło wzmocnienie siły dolara względem innych głównych walut.

>>> Czytaj także: Kursy walut 20.02 o godz. 7. Funt mocno w dół, frank bez zmian [kurs dolara, funta, euro, franka]

Więcej o: