Największe od 11 lat tąpnięcie Wskaźnika Dobrobytu. Może być trudniej o zmianę pracy

Ekonomiczna kondycja polskiego społeczeństwa pogorszyła się w styczniu - twierdzą eksperci Biura Inwestycji i Cykli Ekonomicznych. Wysokość wskaźnika, który określa stan dobrobytu Polaków w styczniu obniżył się najsilniej od 11 lat. To może być sygnał, że tzw. rynek pracownika traci na sile. Co to oznacza dla pracujących?

>>> Zobacz także: Inflacja w styczniu znów wysoka. Czy długo będziemy odczuwać podwyżki cen? Wyjaśniają goście programu "Studio Biznes"

Zobacz wideo

Biuro Inwestycji i Cykli Ekonomicznych (BIEC) opublikowało najnowsze dane dotyczące tzw. Wskaźnika Dobrobytu. Odzwierciedla on ekonomiczną kondycję polskiego społeczeństwa.

W lutym indeks osiągnął poziom 97,7 pkt - w stosunku do poprzedniego miesiąca spadł o 3,6 pkt. Według analityków to wyraźny sygnał, że rynek pracownika traci na sile.

- Tak głęboki jednorazowy spadek wskaźnika odnotowano po raz ostatni 11 lat temu, w lutym 2009 roku, kiedy to polska gospodarka w efekcie światowego kryzysu rozwijała się w tempie 1,5 proc. w skali roku, przedsiębiorstwa redukowały zatrudnienie a realne wynagrodzenia utrzymywały swą siłę nabywczą dzięki spadającej inflacji - czytamy w raporcie.

Wzrost cen "zjada" wzrost gospodarczy

Zdaniem ekspertów BIEC nadzwyczajna skala wzrostu cen uszczupla realne dochody gospodarstw domowych. Zarówno te uzyskiwane z pracy, jak i tych ze świadczeń społecznych, do nich można zaliczyć np. 500 Plus. Dzieje się tak chociaż wzrost gospodarczy jest blisko dwukrotnie wyższy.

Nadchodzą gorsze czasy dla szukających pracy?

Wzrost cen to nie jedyny problem. Przedsiębiorstwa ograniczyły tworzenie nowych miejsc pracy. To w konsekwencji sprawiło, że roczna dynamika zatrudnienia w sektorze przedsiębiorstw zatrudniających powyżej 50 pracowników spadła z około 2,7 proc. w roku ubiegłym do 1,1 proc. w styczniu.

Czytaj też: Coraz ciężej zmienić pracę, szanse najmniejsze od lat. Spowolnienie rynku na początku 2020 roku

Oznacza to, że coraz trudniej będzie znaleźć pracę czy zmienić dotychczasową. Trudniej będzie również negocjować z pracodawcą podwyżki wynagrodzeń - wyjaśniają eksperci BIEC. - To wyraźny sygnał dla poszukujących pracy, że rynek pracownika, który dominował w ostatnich latach wyraźnie traci na sile - dodają.