Największe od 11 lat tąpnięcie Wskaźnika Dobrobytu. Może być trudniej o zmianę pracy

Ekonomiczna kondycja polskiego społeczeństwa pogorszyła się w styczniu - twierdzą eksperci Biura Inwestycji i Cykli Ekonomicznych. Wysokość wskaźnika, który określa stan dobrobytu Polaków w styczniu obniżył się najsilniej od 11 lat. To może być sygnał, że tzw. rynek pracownika traci na sile. Co to oznacza dla pracujących?

>>> Zobacz także: Inflacja w styczniu znów wysoka. Czy długo będziemy odczuwać podwyżki cen? Wyjaśniają goście programu "Studio Biznes"

Zobacz wideo

Biuro Inwestycji i Cykli Ekonomicznych (BIEC) opublikowało najnowsze dane dotyczące tzw. Wskaźnika Dobrobytu. Odzwierciedla on ekonomiczną kondycję polskiego społeczeństwa.

W lutym indeks osiągnął poziom 97,7 pkt - w stosunku do poprzedniego miesiąca spadł o 3,6 pkt. Według analityków to wyraźny sygnał, że rynek pracownika traci na sile.

- Tak głęboki jednorazowy spadek wskaźnika odnotowano po raz ostatni 11 lat temu, w lutym 2009 roku, kiedy to polska gospodarka w efekcie światowego kryzysu rozwijała się w tempie 1,5 proc. w skali roku, przedsiębiorstwa redukowały zatrudnienie a realne wynagrodzenia utrzymywały swą siłę nabywczą dzięki spadającej inflacji - czytamy w raporcie.

Wzrost cen "zjada" wzrost gospodarczy

Zdaniem ekspertów BIEC nadzwyczajna skala wzrostu cen uszczupla realne dochody gospodarstw domowych. Zarówno te uzyskiwane z pracy, jak i tych ze świadczeń społecznych, do nich można zaliczyć np. 500 Plus. Dzieje się tak chociaż wzrost gospodarczy jest blisko dwukrotnie wyższy.

Nadchodzą gorsze czasy dla szukających pracy?

Wzrost cen to nie jedyny problem. Przedsiębiorstwa ograniczyły tworzenie nowych miejsc pracy. To w konsekwencji sprawiło, że roczna dynamika zatrudnienia w sektorze przedsiębiorstw zatrudniających powyżej 50 pracowników spadła z około 2,7 proc. w roku ubiegłym do 1,1 proc. w styczniu.

Czytaj też: Coraz ciężej zmienić pracę, szanse najmniejsze od lat. Spowolnienie rynku na początku 2020 roku

Oznacza to, że coraz trudniej będzie znaleźć pracę czy zmienić dotychczasową. Trudniej będzie również negocjować z pracodawcą podwyżki wynagrodzeń - wyjaśniają eksperci BIEC. - To wyraźny sygnał dla poszukujących pracy, że rynek pracownika, który dominował w ostatnich latach wyraźnie traci na sile - dodają.

Więcej o:
Komentarze (52)
Największe od 11 lat tąpnięcie Wskaźnika Dobrobytu. Może być trudniej o zmianę pracy
Zaloguj się
 • poliglotka26

  Oceniono 25 razy 17

  Kiedy niby poza branżą IT czy budowlaną ten rynek pracownika w Polsce był? Bo nie oszukujmy się nie każdy jest informatykiem i nie każdy pracuje na budowie i większość Polaków wcale tego nie odczuła, a zaciskanie pasa i trudności ze znalezieniem i utrzymaniem pracy większość Polaków trenuje od lat, niezależnie od reżimu politycznego i tego, która partia jest akurat przy władzy.

 • Wojciech Joński

  Oceniono 14 razy 10

  Może teraż zacznie docierać do tępych głów, dlaczego PIS nie godził się EURO. Tak to można drukować forsę bez opamiętania, aż będzie warta tyle co papier, na którym została wydrukowana. Upadły pieniądz, to upadły kraj. CHCECIE TEGO ?

 • ekonomiaglupcze

  Oceniono 19 razy 9

  pis zabija polskie firmy
  a jednocześnie klęka przed zachodnimi korporacjami

 • julian1970

  Oceniono 19 razy 9

  Co się wybiorę do bankomatu to zawsze wyda mi jakie nowe pachnące farbą banknoty ,czyli drukują banknoty na potęgę.To znak że niedługo będzie ogromna inflacja:(

 • hejeczka

  Oceniono 16 razy 8

  A ja mam na to radę: dodrukować PLN-ów, rozdać nierobom, podwyższyć nygusom płacę minimalną, pozamykać sklepy także w Szabas, dokręcić śrubę przedsiębiorcom i alleluja i do przodu.

 • rasta-mw

  Oceniono 13 razy 7

  np. Niemcy doskonale się przygotowały na scenariusz bessy w gospodarce, przez kilka ostatnich lat mieli nadwyżkę budżetową, a teraz zaczynają zaoszczędzone pieniądze pakować w gospodarkę.
  A co w tym czasie zrobił Polski rząd? Rozkradł nasze pieniądze, fajnie co?

 • zsm-5

  Oceniono 11 razy 7

  Jakżeż to możliwe?! Przecie suweren wstał z kolan a tu taką siurpryzę rynek mu gotuje. Nastroje się załamały? - dlaczegóż to, dlaczegóż suwerenie tak posmutniałeś?. Pisiory nie są tak genialne, czy sieczka z mózgownic poprzez dolną część ciała powoli, acz boleśnie wychodzi?

 • Wojciech Joński

  Oceniono 13 razy 7

  Jak jest hossa to i bessa. Przestrzegali przed tym ekonomiści, ale kto z polityków by ich słuchał. Ci tylko patrzą na wskażniki poparcia, do czasu aż im sufit na łeb spadnie !

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX