LOT może przejąć niemieckie linie Condor. Jest zgoda niemieckiego urzędu antymonopolowego

LOT będzie mógł przejąć niemieckie linie lotnicze Condor. Niemiecki urząd antymonopolowy wydał odpowiednią zgodę Polskiej Grupie Lotniczej.

>>> Zobacz także: Sen o potędze LOT. Po co kupuje niemieckiego Condora? W tej operacji może być kilka raf:

Zobacz wideo

LOT może rozpocząć ekspansję w zupełnie nowym kierunku. Bundeskartellamt, niemiecki urząd antymonopolowy, wydał bowiem zgodę Polskiej Grupie Lotniczej na przejęcie niemieckich linii Condor - podaje Radio Zet. Transakcja, o której pod koniec stycznia informował premier Mateusz Morawiecki, ma szansę wkrótce dojść do skutku.

LOT przejmuje popularną niemiecką linię turystyczną

Condor to największy w Niemczech przewoźnik specjalizujący się w obsłudze biur podróży. Dzięki przejęciu, LOT ma szansę obsługiwać nawet 20 milionów pasażerów rocznie. - LOT i Condor, działające wspólnie w ramach Grupy PGL, będą jednym z wiodących podmiotów lotniczych w Europie, z kluczowymi rynkami w Polsce i Niemczech - informowała Polska Grupa Lotnicza w komunikacie wydanym w styczniu, kiedy ogłoszono decyzję o woli przejęcia niemieckiej spółki.

Czytaj też: LOT kupił firmę z perspektywami, czy z problemami? Nieoficjalnie mówi się, że koszt transakcji to około 2,5 mld zł

LOT chce stworzyć wiodącą europejską linię wakacyjną

Linie Condor, kapitałowo powiązane z biurem turystycznym Thomas Cook, które upadło we wrześniu zeszłego roku, mają odgrywać kluczową rolę w strategii rozwoju PGL w segmencie przewozów wakacyjnych. LOT liczy, że uda mu się rozpocząć budowę wiodącej w Europie linii wakacyjnej.

Niemiecką spółką byli zainteresowani również inni inwestorzy - m. in. z USA. Dziś nie wiadomo jeszcze jakie czynniki zadecydowały o zawarciu umowy z LOT-em, nieznany jest też pełen finansowy aspekt przejęcia. Wiadomo, że linie muszą spłacić 350 mln euro zadłużenia niemieckiemu rządowi. Nieoficjalnie mówi się, że koszt przejęcia transakcji może sięgnąć 2,5 mld zł.

Więcej o: