Kaufland przejmuje cztery sklepy Tesco m.in. w Warszawie i Wrocławiu. UOKiK wydał pozwolenia

Po przeprowadzonym badaniu rynku UOKiK wydał pozwolenia na przejęcia czterech sklepów Tesco przez sieć Kaufland. Transakcje dotyczą marketów w Warszawie, Wrocławiu, Lublinie i Ostrołęce.

- Postępowania urzędu dotyczyły przejęcia przez Kaufland Polska Markety części mienia spółek Snowfinch, Zodiac, BTN oraz Tesco. W wyniku koncentracji Kaufland nabył prawa do czterech powierzchni handlowych aktualnie użytkowanych przez Tesco Polska. Są to sklepy w Lublinie (ul. Orkana 4), Ostrołęce (ul. gen. Augusta Emila Fieldorfa "Nila" 28), Wrocławiu (ul. Długiej 37/47) i Warszawie (ul. gen. Augusta Emila Fieldorfa "Nila" 41) - podali urzędnicy.

>>> Wzrost cen i inflacja. Czy to wina Rady Polityki Pieniężnej?

Zobacz wideo

UOKiK sprawdził rynek

Przeprowadzone przez UOKiK postępowanie antymonopolowe. Doszedł do wniosku, że koncentracja związana z przejęciem przez Kaufland sklepów po Tesco "nie spowoduje istotnego ograniczenia konkurencji", na którą składają się lokalnie m.in. sklepy sieci Biedronka, Leclerc, Carrefour, czy Auchan.

Postępowania w sprawach koncentracji prowadzone przez urząd są dwuetapowe. Pierwszy etap trwa najdłużej miesiąc. Może trwać dłużej, jeśli sprawa jest szczególnie skomplikowana i istnieje prawdopodobieństwo wyraźnego ograniczenia konkurencji lub zachodzi potrzeba przeprowadzenia badania rynkowego.

Tesco zamyka sklepy

Sieć Tesco na polskim rynku wyraźnie sobie nie radzi. W ciągu sześciu lat liczba sklepów brytyjskiej sieci handlowej spadła o ponad 100 do poziomu ok. 340 placówek. Jest to skutek jednego z założeń procesu restrukturyzacji, wprowadzonego po negatywnych wynikach finansowych sieci w Polsce. Od początku roku Tesco poinformowało o zamknięciu pięciu kolejnych placówek. Tylko w wyniku tej decyzji pracę straci ok. 400 osób.

Więcej o: