Porozumienie rządu z górnikami. Odwołują protesty w zamian za podwyżki. Sasin: Jesteśmy zadowoleni

Na spotkaniu wicepremiera Jacka Sasina i wiceministra Adama Gawędy doszło do porozumienia rządu z górniczymi związkowcami z Polskiej Grupy Górniczej (PGG). W zamian za 6-procentową podwyżkę płac górnicy odstąpili z zaplanowanych akcji protestacyjnych. - Jesteśmy zadowoleni z zawarcia kompromisu, który otwiera drogę do dalszych rozmów na temat zmiany modelu funkcjonowania sektora górniczego - skomentował Sasin.

Górnicy wreszcie postawili na swoim. Porozumienie zawarte między związkowcami działającymi przy PGG i przedstawicielami rządu zakłada "podniesienie wynagrodzeń o 6 procent od dnia 1 stycznia 2020 roku oraz powrót do negocjacji płacowych między zarządem PGG, a związkami we wrześniu". Co więcej, górnicy wymogli też na rządzie podjęcie działań w kierunku ograniczenia importu węgla z Rosji oraz "przyśpieszenie wywozu zapasów węgla kamiennego zgromadzonych na składach przy kopalniach".

>>> Rewolucja w zielonej energii w Europie. Czy to koniec ery węgla?

Zobacz wideo

Górnicy zawieszają protesty. "Jesteśmy zadowoleni"

W zamian za deklaracje strony rządowej i podwyżki płac związkowcy zdecydowali się zawiesić akcję protestacyjną. Referendum strajkowe i planowana na 28 lutego w Warszawie manifestacja nie odbędą się. Jak podali związkowcy z PGG, porozumienie płacowe ma być oficjalnie podpisane jutro przed południem.

Jesteśmy zadowoleni z zawarcia kompromisu, który otwiera drogę do dalszych rozmów na temat zmiany modelu funkcjonowania sektora górniczego. Z satysfakcją stwierdzam, że strona związkowa wykazała się odpowiedzialnością za spółkę, zaprezentowała konstruktywne podejście. Wszystkim nam zależy na bezpiecznym i stabilnym funkcjonowaniu branży w perspektywie nowej Polityki Klimatycznej wdrażanej przez Unię Europejską

- skomentował rezultaty spotkania wicepremier i minister aktywów państwowych Jacek Sasin.

Zadowolenia po rozmowach z górnikami nie krył także wiceminister aktywów państwowych i pełnomocnik ds. restrukturyzacji górnictwa węgla kamiennego, Adam Gawęda.

Cieszę się z osiągniętego dzisiaj porozumienia, a także merytorycznej dyskusji ze stroną związkową. Mam nadzieję, że już wkrótce wspólnie usiądziemy do stołu rozmów nad systemowymi rozwiązaniami dotyczącymi górnictwa węgla kamiennego w Polsce

- podsumował Adam Gawęda.

W trakcie negocjacji ustalono ponadto, że do 21 kwietnia dojdzie do spotkania przedstawicieli Ministerstwa Aktywów Państwowych z przedstawicielami central związków zawodowych. Podczas kolejnych rozmów mają być przedstawione koncepcje rozwiązań systemowych w sektorach węgla kamiennego i energetyki.

Więcej o: