Porozumienie rządu z górnikami. Odwołują protesty w zamian za podwyżki. Sasin: Jesteśmy zadowoleni

Na spotkaniu wicepremiera Jacka Sasina i wiceministra Adama Gawędy doszło do porozumienia rządu z górniczymi związkowcami z Polskiej Grupy Górniczej (PGG). W zamian za 6-procentową podwyżkę płac górnicy odstąpili z zaplanowanych akcji protestacyjnych. - Jesteśmy zadowoleni z zawarcia kompromisu, który otwiera drogę do dalszych rozmów na temat zmiany modelu funkcjonowania sektora górniczego - skomentował Sasin.

Górnicy wreszcie postawili na swoim. Porozumienie zawarte między związkowcami działającymi przy PGG i przedstawicielami rządu zakłada "podniesienie wynagrodzeń o 6 procent od dnia 1 stycznia 2020 roku oraz powrót do negocjacji płacowych między zarządem PGG, a związkami we wrześniu". Co więcej, górnicy wymogli też na rządzie podjęcie działań w kierunku ograniczenia importu węgla z Rosji oraz "przyśpieszenie wywozu zapasów węgla kamiennego zgromadzonych na składach przy kopalniach".

>>> Rewolucja w zielonej energii w Europie. Czy to koniec ery węgla?

Zobacz wideo

Górnicy zawieszają protesty. "Jesteśmy zadowoleni"

W zamian za deklaracje strony rządowej i podwyżki płac związkowcy zdecydowali się zawiesić akcję protestacyjną. Referendum strajkowe i planowana na 28 lutego w Warszawie manifestacja nie odbędą się. Jak podali związkowcy z PGG, porozumienie płacowe ma być oficjalnie podpisane jutro przed południem.

Jesteśmy zadowoleni z zawarcia kompromisu, który otwiera drogę do dalszych rozmów na temat zmiany modelu funkcjonowania sektora górniczego. Z satysfakcją stwierdzam, że strona związkowa wykazała się odpowiedzialnością za spółkę, zaprezentowała konstruktywne podejście. Wszystkim nam zależy na bezpiecznym i stabilnym funkcjonowaniu branży w perspektywie nowej Polityki Klimatycznej wdrażanej przez Unię Europejską

- skomentował rezultaty spotkania wicepremier i minister aktywów państwowych Jacek Sasin.

Zadowolenia po rozmowach z górnikami nie krył także wiceminister aktywów państwowych i pełnomocnik ds. restrukturyzacji górnictwa węgla kamiennego, Adam Gawęda.

Cieszę się z osiągniętego dzisiaj porozumienia, a także merytorycznej dyskusji ze stroną związkową. Mam nadzieję, że już wkrótce wspólnie usiądziemy do stołu rozmów nad systemowymi rozwiązaniami dotyczącymi górnictwa węgla kamiennego w Polsce

- podsumował Adam Gawęda.

W trakcie negocjacji ustalono ponadto, że do 21 kwietnia dojdzie do spotkania przedstawicieli Ministerstwa Aktywów Państwowych z przedstawicielami central związków zawodowych. Podczas kolejnych rozmów mają być przedstawione koncepcje rozwiązań systemowych w sektorach węgla kamiennego i energetyki.

Więcej o:
Komentarze (389)
Porozumienie rządu z górnikami. Odwołują protesty w zamian za podwyżki. Sasin: Jesteśmy zadowoleni
Zaloguj się
 • van_norden

  Oceniono 194 razy 184

  Dla pielęgniarek nie było, dla nauczycieli nie było. Ale dla klasy robotniczej się znalazło. Lenin byłby dumny z Sasina

 • przewooz

  Oceniono 139 razy 131

  No to jest szczyty wszystkiego. Górnicy z kopalni, które NIE SPRZEDAJĄ WĘGLA BO JEST ZA DROGI I ZA SŁABEJ JAKOŚCI

 • lkolesio

  Oceniono 123 razy 117

  Przed wyborami jeszcze 15 ,16 ,17 -tkę oraz jednodniowy tydzień pracy. My z naszych podatków zapłacimy a ,,żont,, będzie miał spokój i Du.a może dostanie parę głosów więcej od naiwniaków.

 • bombadilwlocie

  Oceniono 113 razy 109

  Nie ma dla lekarzy. NIe ma dla pielęgniarek. Nie ma dla ratowników medycznych. Nie ma dla nauczycieli. Nie ma dla niepełnosprawnych. Dla górników jest zawsze. Nie muszą strajkować. Wystarczy, że pogrożą. Komuna bis.

 • przewooz

  Oceniono 111 razy 105

  To jakiś KOMPLETNY odjazd jest. Górnicy z kopalni, które NIE SPRZEDAJĄ WĘGLA BO JEST ZA DROGI I ZA SŁABEJ JAKOŚCI, dostają podwyżki od... RZĄDU! (mogłoby się wydawać, że wynagrodzenie otrzymują od pracodawcy, ale co tam...)

  Rozumiem, że te 6% bonusu dotyczy prac, które górnicy będą prowadzić ZAKOPUJĄC węgiel, którego nikt nie chce kupić, zgodnie z genialnym pomysłem naszego nieRZĄDU.

  Pomijam już kwestię naszego zdrowia i zmian klimatu.

 • andree111111

  Oceniono 98 razy 92

  Złodziej z rządu wespół ze złodziejami z kopalń po raz kolejny mnie okradli. Taki to porąbany kraj.

 • veronicahighlander

  Oceniono 88 razy 86

  Górnicy to ostatni bastion komunizmu w Polsce, górnicy to komuniści i złodzieje okradają uczciwie pracujących i płacących podatki Polaków, nieustannie reanimując trupa czyli polskie górnictwo wegla które rok rocznie nie przynosi dochodów a co gorsze jest gałęzią wymierającą, marginalną, nieistotną i odchodzącą do historii. Polski węgiel nie dość że słabej jakości to jest drozszy niż z Rosji, Chin, Usa, Niemiec, Czech, RPA, Australii... nasz węgiel jest najdroższy bo ten biznes nie jest oparty o racje ekonomiczne i rynkowe, kopalnie mogą nie przynosić dochodów bo państwo polskie ugina sie pod szantażem górników i zawsze im pieniędzy dołoży a jak wiadomo państwo nie dysponuje swoimi pieniędzmi więc dokłada im z wspólnych pieniędzy które wyciągnięto od uczciwie pracujących . Kler, górnictwo i kogo jeszcze mam utrzymywać, może wy mnie będziecie utrzymywać co górnicy, klerycy i inne pasożyty?

 • cezaryk

  Oceniono 73 razy 69

  Trudno to skomentować bez użycia słów uważanych powszechnie za wulgarne.
  Następne jak rozumiem salowe i pielęgniarki?
  Też pogrożą oponami i łańcuchami.

 • justas32

  Oceniono 63 razy 61

  Ten anty-polski rząd znowu zatyka gębę swoim wyborcom naszymi pieniędzmi ...

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX