Kurs franka najwyższy od września. Raty kredytobiorców w górę

Kurs franka szwajcarskiego jest najwyższy od końca września 2019 r. Obecnie za walutę Szwajcarów należy zapłacić aż 4,04 zł.

Frank szwajcarski znów mocniej uderza we frankowiczów. Kurs franka jest najwyższy od pięciu miesięcy, za szwajcarską walutę trzeba w piątek zapłacić na rynku walutowym aż 4,04 zł. Ostatnio w te rejony frank "zapuszczał się" pod koniec września 2019 r. Aby znaleźć jeszcze wyższy kurs franka, trzeba cofnąć się aż trzy lata wstecz - do początków 2017 r.

KURS FRANKA W CIĄGU OSTATNICH 12 MIESIĘCY

embed

Kurs franka w wyraźnym trendzie wzrostowym jest od początku roku. W tym czasie frank podrożał aż o 13 groszy. Po chwilowym spadku na początku lutego (z ok. 4,03 zł do 3,96 zł), potem kurs franka znów mocno urósł - o 8 gr. Powyżej psychologicznej granicy 4 zł jest od początku tygodnia i wygląda na to, że na razie się tam "zadomowił".

>>> Szampan i radość frankowiczów po wyroku TSUE

Zobacz wideo

Dlaczego kurs franka rośnie?

Przyczyna drożejącego franka jest taka sama jak zwykle. Szwajcarska waluta jest uznawana przez inwestorów za bezpieczną przystań dla ich kapitału, więc jeśli dzieje się coś, co stanowi ryzyko dla globalnej gospodarki, kurs franka rośnie. Z kolei waluty rynków wschodzących, w tym polski złoty, wówczas tracą na wartości.

A tych od początku roku nie brakuje. Było już m.in. zaognienie konfliktu na Bliskim Wschodzie, a od miesiąca poważnym źródłem ryzyka dla globalnej gospodarki - choć oczywiście głównie chińskiej - jest koronawirus. 

Połączenie mocnego franka w relacji do euro oraz wysoki kurs euro do złotego będzie przekładało się na wysoki poziom kursu franka do złotego. Kredytobiorcy zadłużeni we franku szwajcarskim nie będą mieli powodów do radości

- mówi Piotr Dmitrowski, menadżer ds. analiz rynku w Banku Gospodarstwa Krajowego. 

Złoty słabnie w ostatnich dniach także wobec innych walut - euro, dolara amerykańskiego czy funta. Kurs USD/PLN wynosi obecnie 3,95 zł, najwięcej od października 2019 r. 

Drogi frank to wyższe raty

Najdroższy od miesięcy frank to oczywiście problem dla kilkuset tysięcy osób posiadających kredyty powiązane z kursem szwajcarskiej waluty. Przykładowo, rata kredytu na 30 lat na równowartość 300 tys. zł zaciągnięty w sierpnia 2008 r. przy obecnym kursie franka będzie o ok. 55 zł wyższa niż jeszcze w grudniu 2019 r.

Oczywiście to w sytuacji, gdy ktoś kupuje franki na bieżąco - czy to spłacając kredyt po kursie banku czy regularnie samodzielnie kupując walutę. Efekt wahań kursowych można próbować w miarę możliwości nieco niwelować nabywając większą kwotę franków w okresie nieco niższego kursu i wykorzystując te pieniądze przy spłacie kolejnych kilku rat. Kredyty "frankowe" można spłacać bezpośrednio frankami z konta walutowego.

Więcej o: