Kurs franka najwyższy od września. Raty kredytobiorców w górę

Kurs franka szwajcarskiego jest najwyższy od końca września 2019 r. Obecnie za walutę Szwajcarów należy zapłacić aż 4,04 zł.

Frank szwajcarski znów mocniej uderza we frankowiczów. Kurs franka jest najwyższy od pięciu miesięcy, za szwajcarską walutę trzeba w piątek zapłacić na rynku walutowym aż 4,04 zł. Ostatnio w te rejony frank "zapuszczał się" pod koniec września 2019 r. Aby znaleźć jeszcze wyższy kurs franka, trzeba cofnąć się aż trzy lata wstecz - do początków 2017 r.

KURS FRANKA W CIĄGU OSTATNICH 12 MIESIĘCY

embed

Kurs franka w wyraźnym trendzie wzrostowym jest od początku roku. W tym czasie frank podrożał aż o 13 groszy. Po chwilowym spadku na początku lutego (z ok. 4,03 zł do 3,96 zł), potem kurs franka znów mocno urósł - o 8 gr. Powyżej psychologicznej granicy 4 zł jest od początku tygodnia i wygląda na to, że na razie się tam "zadomowił".

>>> Szampan i radość frankowiczów po wyroku TSUE

Zobacz wideo

Dlaczego kurs franka rośnie?

Przyczyna drożejącego franka jest taka sama jak zwykle. Szwajcarska waluta jest uznawana przez inwestorów za bezpieczną przystań dla ich kapitału, więc jeśli dzieje się coś, co stanowi ryzyko dla globalnej gospodarki, kurs franka rośnie. Z kolei waluty rynków wschodzących, w tym polski złoty, wówczas tracą na wartości.

A tych od początku roku nie brakuje. Było już m.in. zaognienie konfliktu na Bliskim Wschodzie, a od miesiąca poważnym źródłem ryzyka dla globalnej gospodarki - choć oczywiście głównie chińskiej - jest koronawirus. 

Połączenie mocnego franka w relacji do euro oraz wysoki kurs euro do złotego będzie przekładało się na wysoki poziom kursu franka do złotego. Kredytobiorcy zadłużeni we franku szwajcarskim nie będą mieli powodów do radości

- mówi Piotr Dmitrowski, menadżer ds. analiz rynku w Banku Gospodarstwa Krajowego. 

Złoty słabnie w ostatnich dniach także wobec innych walut - euro, dolara amerykańskiego czy funta. Kurs USD/PLN wynosi obecnie 3,95 zł, najwięcej od października 2019 r. 

Drogi frank to wyższe raty

Najdroższy od miesięcy frank to oczywiście problem dla kilkuset tysięcy osób posiadających kredyty powiązane z kursem szwajcarskiej waluty. Przykładowo, rata kredytu na 30 lat na równowartość 300 tys. zł zaciągnięty w sierpnia 2008 r. przy obecnym kursie franka będzie o ok. 55 zł wyższa niż jeszcze w grudniu 2019 r.

Oczywiście to w sytuacji, gdy ktoś kupuje franki na bieżąco - czy to spłacając kredyt po kursie banku czy regularnie samodzielnie kupując walutę. Efekt wahań kursowych można próbować w miarę możliwości nieco niwelować nabywając większą kwotę franków w okresie nieco niższego kursu i wykorzystując te pieniądze przy spłacie kolejnych kilku rat. Kredyty "frankowe" można spłacać bezpośrednio frankami z konta walutowego.

Więcej o:
Komentarze (55)
Kurs franka najwyższy od września. Raty kredytobiorców w górę
Zaloguj się
 • norman67

  Oceniono 16 razy 14

  I co Andrzej Kaczyński z twoimi obietnicami dla frankowiczów? Co na to Agata Kornhauser?

 • june-of-44

  Oceniono 12 razy 8

  Dziękuję Ci Andrzej. Dzięki tobie nasza rodzina zaczęła żywic się odchodami.
  Zagłosuję na PADa - mojego frankowego rycerza.

 • artur_barubar_z_san_escobar

  Oceniono 4 razy 4

  Duda wkrótce feankowicze ci podziękują za załatwienie sprawy. Wraz z rodzinami.

 • marek.krajewski63

  Oceniono 6 razy 4

  Culwa, co za Szwajcar, ze neka dobrych Polakow. Widocznie Polska za szybko wkroczyla w swiat zachodni oparty o gospodarke rynkowa i relacje walut, ze Polacy co wyszli dopiero z socjalizmu, gdzie dominowala gospodarka centralnie sterowana z pieniadzem z "chmury", stracili orientacje. Ci, na Zachodzie uczyli sie pewnych regul do dziesiatkow lat, a tu przyszla bida ze Wschodu i chciala zyc jak Pany, a tu jebut. Zwyczajnie nikt nie nauczyl tych ludzi jak to dziala i jakie sa zagrozenia majac slaba walute, walute regionalna.
  Frank, jako waluta bezpieczenstwa dla inwestorow (jak zloto, dziela sztuki i ziemia) zawsze bedzie skakac gora-dol, ale Polacy maja nikla wiedze ekonomiczna i dodatkowo sa napompowani przekonaniem o wielkosci polskiej gospodarki, ktora na tle zachodnich panstw jest miniatura, niestabilna miniatura zalezna od trendow w wielkich panstwach.

  Przyjecie Euro likwiduje takie trudnosci, ale Polacy wola sie trzymac narodowej i slabej waluty, bo wedke polskiej maksymy "jakos to bedzie". Jestes w klubie panstw, gdzie wykladnia jest jedna waluta, trzymaj sie tego kursu, a nie cwaniakuj. Polacy uwazaja, ze w razie kryzysu majac wlasna zlotowke moga nia manipulowac wedle potrzeb, ze raz obinzac, raz zawyzac jej wartosc, ale to na dlugo sie nie utrzyma. Wiadomo, ze mozna w razie kryzysu obnizy wartosc wlasnej waluty, by wyjsc na prosta, ale to zarazem wyrzuca kraj poza obieg unijny i to jest recepta najdalej na krotka mete. Polska chce miec kontrole nad emisja wlasnego pieniadza i niechce oddac tej kontroli Bankowi Europejskiemu, ktory trzyma w lapie emisje Euro. Zapominaja, ze PLN jest pochodna niemieckiej marki, czyli de facto Euro, ze polska gospodarka jest de facto niemiecka w Polsce. Tak mozna grac, gdy ma sie potezna wlasna gospodarke, jak chocby Anglia z funtem, ale nie taka mala wsza dopieta do gospodarek zachodnich, ze bez nich jest krajem ziemniakow.

 • kka69

  Oceniono 4 razy 4

  A Kandydat Na PreZYDenta obiecywał, że rozwiąże problem kredytu we frankach.
  Oszust.

 • desperato

  Oceniono 3 razy 3

  FRAN szwajcarski - napiszę Wam coś nie pomyśli (!) FRANK pędzi na 4.15-4.20, chyba że będzie jakiś nieprzewidywalny wyskok … Ujemne stopy SNB (-0.75) już "nie są tak ujemne" wobec obniżek EBC i innych banków centralnych. A zagrożeń gospodarczych globalnie przybyło … patrz też kurs XAUUSD (złota) - właśnie przebiło 1.650 USD - pędzi do 1.800 a potem powyżej 2.000 USD za uncję !

 • js08836

  Oceniono 4 razy 2

  Duda obiecał, Duda załatwi hahahahahaha, jak te 8 tys. kwoty wolnej od podatku dla wszystkich obiecane w 2015 r.

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX