Budżet UE. Drugiego dnia negocjacji pojawiły się nowe pomysły. Morawiecki: Analizujemy propozycje

Z medialnych doniesień wynika, że Komisja Europejska przedstawiła nową propozycję dotyczącą przyszłego budżetu Wspólnoty. Zaproponowany poziom wydatków to 1,069 proc. unijnego dochodu narodowego brutto.

Dokument otrzymali przywódcy 27 krajów w Brukseli, gdzie o 18:00 ma być wznowiony szczyt budżetowy. Unijni liderzy ocenią teraz propozycję i zdecydują, czy jest pole do negocjacji czy też jest ona nie do przyjęcia, co będzie się wiązało z zakończeniem szczytu.

Najnowsza propozycja oznacza nieznaczne uszczuplenie budżetu w porównaniu z propozycją, którą na szczyt przygotował szef Rady Europejskiej. Budżet ma być mniejszy o 5 miliardów euro. Dyplomaci zapewniają, że oszczędności nie naruszają tak zwanych kopert narodowych, czyli pieniędzy już wstępnie przyznanych państwom członkowskim. A to oznacza, że ta propozycja nie przewiduje cięć w polityce spójności i rolnej.

>>> Stan praworządności wpłynie na poziom inwestycji zagranicznych firm w Polsce?

Zobacz wideo

Nowy dokument techniczny KE

W nowym dokumencie technicznym Komisji Europejskiej czytamy o nowych propozycjach w ramach budżetu UE. W opublikowanym przez "Politico" dokumencie czytamy m.in. o zabezpieczeniu 100 proc. wartości nominalnej rabatów ryczałtowych w 2020 r. dla Austrii, Danii, Szwecji, Holandii i Niemiec. Austria ponadto miałaby otrzymać dodatkową kwotę ryczałtową w wysokości 100 mln euro. Holandia miałaby także uzyskać dodatkową koncesję na cła w latach 2021-2023. Mowa o 25 proc. opłat w imieniu Unii, które mogłaby zachować (inne państwa zatrzymują 15 proc. ceł unijnych).

Zasugerowano też większe wydatki na politykę klimatyczną - do 27 proc. z perspektywą na 30 proc. do roku 2027. Parlament Europejski chciał 30 proc., Komisja Europejska i szef Rady Europejskiej Charles Michel chcieli przeznaczyć jedną czwartą budżetu na ten cel. Zgodnie z nowym wnioskiem program badań i innowacji Horizon Europe zostałby zredukowany do 80 mld euro (Charles Michel chciał kwoty 80,9 mld euro). 

Dyskusja o budżecie to dyskusja o prawdziwych aspiracjach UE. Grupa przyjaciół spójności to kilkanaście krajów. To Grupa Ambitnej Europy. Europy, która musi stawiać sobie ambitne cele w kontekście globalnej konkurencji i lokalnych wyzwań. Analizujemy nowe propozycje KE

- skomentował nowy dokument premier Mateusz Morawiecki.

Zapisy o praworządności złagodzone

W nowej propozycji kompromisowej wieloletniego budżetu Unii Europejskiej utrzymane zostały złagodzone zapisy dotyczące powiązania funduszy z praworządnością. Z nowego dokumentu przygotowanego przez Komisję Europejską i przedstawionego w Brukseli unijnym przywódcom wynika, że utrzymano dotychczasową propozycję szefa Rady Europejskiej - potrzebna będzie większość krajów do zatwierdzenia wniosku Komisji o sankcjach, a to utrudni ich nakładanie.

Grupa Przyjaciół Spójności za większym budżetem

Jak donosi agencja informacyjna Polskiego Radia, Grupa Przyjaciół Spójności, do której należy Polska, sprzeciwiła się propozycji uszczuplenia budżetu UE. - Jesteśmy jednomyślnie przeciw obniżeniu wielkości budżetu - powiedział agencji jeden z dyplomatów. W skład nieformalnej Grupy Przyjaciół Spójności wchodzi 17 krajów UE: Polska, Czechy, Słowacja, Węgry, Litwa, Łotwa, Estonia, Rumunia, Bułgaria, Cypr, Malta, Słowenia, Chorwacja, Grecja, Hiszpania, Portugalia i Włochy. Grupa podkreśla rolę unijnej polityki spójności i wspólnej polityki rolnej dla rozwoju państw członkowskich. W kontekście budżetu UE największe rozbieżności można było zauważyć między zapatrywaniami Grupy a propozycją Komisji Europejskiej.

Najtrudniejsze negocjacje w historii

Ok. godziny 21:00 20 lutego rozpoczęły się spotkania dwustronne szefa Rady Europejskiej Charlesa Michela z przywódcami państw UE. Tegoroczne negocjacje budżetowe określane są najtrudniejszymi w historii Wspólnoty. Trudności od początku sprawiało zarówno ustalenie ostatecznej wielkości budżetu, jak też sposobu podzielenia go na poszczególne zadania w latach 2021-2027. Część państw chciała wydać więcej, mimo że unijna kasa uszczupli się ze względu na brexit (ok. 75 mld euro mniej w ciągu siedmiu lat tytułem braku składek ze strony Wielkiej Brytanii), inne od początku były za cięciami budżetowymi. Stanowiska okazały się skrajnie odmienne także w kwestii dzielenia pieniędzy, które mają zasilić takie filary unijnego budżetu, jak rolnictwo, rozwój regionalny (fundusze spójności), wydatki związane z wdrożeniem Zielonego Ładu, czy technologie i innowacje. Tu niestety też pojawiły się wyraźne rozbieżności pomiędzy poszczególnymi państwami UE. 

Więcej o:
Komentarze (12)
Budżet UE. Drugiego dnia negocjacji pojawiły się nowe pomysły. Morawiecki: Analizujemy propozycje
Zaloguj się
 • agenciputinawon

  Oceniono 7 razy 7

  Jak powiedział pan Duda, jak się uspokoi sytuacja na Bliskim Wschodzie to na pewno ceny w Polsce takich artykułów jak nabiał, warzywa, wędliny, mięso, cukier, pieczywo oraz ceny usług mocno spadną.

 • nutka7.17

  Oceniono 5 razy 5

  "Morawiecki: Analizujemy propozycje"
  On kpi, czy o drogę pyta.

 • pollion1

  Oceniono 5 razy 5

  A nad Wisłą jak zwykle wiatr szumi i woda się leje ... Słyszę, że rosną ceny. No proszę państwa, rosną. Ale wiele tylko przejściowo .....sielanka

 • barakuda62

  Oceniono 4 razy 4

  Morawiecki: Analizujemy propozycje
  .............
  No .... cóż innego wam pozostało= przecież do powiedzenie nie masz tam nic więc choć analizuj co mądrzejsi ustalają.

 • justas32

  Oceniono 4 razy 4

  Wesz się odezwała - że ze słoniem rozmawiała ...

 • krzysztof_ptk

  Oceniono 4 razy 4

  Jego firma produkująca elektryczne samochody analizuje cokolwiek?

 • optymistaa43

  Oceniono 3 razy 3

  W fajnej grupie jestesmy,w grupie nedzarzy sprzeciwiajacych sie wielkim.Morawiecki pamietaj o tym ze zydowiKelksztejn -Kaczynskiemu-BALBINA 1 czy 2,wrogowi silnej Polski zalezy na pograzeniu Polski w chaosie.Od momentu kiedy kurduple zostali w latach 80tych agentem BALBINA dzialali na szkode wolnej Polski,kapowali wszelkiego rodzaju objawy wolnosciowe.Sprawdzili sie w stanie wojennym,jeden kapowal internowanych a 2 podziemie solidarnosciowe,kapusie dzialali a wszyscy sie dziwili. skad U B o wszystkim wie.Tak ze Morawiecki,to ze jestes warcholem to wszyscy wiemy ale nie badz durniem.
  WARCHOL; urzednik panstwowy lamiacy Konstytucje,polityk tworzacy prawa szkodzace Polsce i Polakom.

 • lob2

  Oceniono 2 razy 2

  Czekacie na pieniądzez UE ,żeby kupić wyborców.A po maju a piać od nowa, wszystko zacznie drożeć,bo podatki pójdą w górę,a kasa pusta i bilionowe długi.

 • aietes

  Oceniono 1 raz 1

  dałeś górnikom 6% podwyżki, aby zabrać innym taka analiza. Dlaczego kraje Zachodu mają sponsorować populistów, kryptofaszystów, bandytów, terrorystów?

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX