Szczyt unijny zakończony. Negocjacje wokół budżetu bez porozumienia. Polska odrzuciła propozycje KE

Zakończyły się rozmowy podczas szczytu UE poświęconego uzgodnieniu budżetu Wspólnoty na lata 2021-2027. Negocjacje trwały dwa dni, ale mimo to przywódcy państw unijnych nie znaleźli porozumienia w kwestiach samego budżetu, jak i sposobu podzielenia go na konkretne zadania.

Szefowie unijnych państw przez dwa dni starali się znaleźć kompromis w sprawie tego, jak powinny wyglądać wydatki Wspólnoty po 2020 roku. Oczekiwania państw unijnych były skrajnie różne. Grupa krajów określających się jako "oszczędni" chciała budżetu mniejszego o około 300 mld euro wobec tego, co proponowali tak zwani "przyjaciele spójności", do których należy Polska.

To najtrudniejsze z negocjacji budżetowych m.in. z powodu brexitu. Środki na rolnictwo i spójność to dla nas absolutny priorytet

- napisał przed kolejną turą rozmów premier Mateusz Morawiecki.

Grupa Przyjaciół Spójności na "nie"

Ostatnią propozycję kompromisu przygotowała dziś Komisja Europejska. Nieformalna Grupa Przyjaciół Spójności odrzuciła ją jednak ze względu na zbyt dużą liczbę proponowanych cięć. W kontekście dotychczasowych propozycji budżetu UE Grupa Przyjaciół Spójności od początku wyraźnie różniła się w swoich zapatrywaniach od Komisji Europejskiej, czy propozycji szefa Rady Europejskiej, Charlesa Michela. Przywódcy państw członkowskich będą musieli wrócić do tematu unijnego budżetu na kolejnym szczycie Unii - za kilka tygodni lub miesięcy.

>>> Czy rząd może zahamować rosnące ceny? "Potrzebny jest wzrost wydajności pracy"

Zobacz wideo

Pierwsze głosy po szczycie UE

Zakończenie dwudniowego szczytu UE bez porozumienia w sprawie budżetu krótko skomentował szef Rady Europejskiej. - Potrzebujemy więcej czasu - powiedział Charles Michel. Pomimo wielogodzinnych, często przerywanych negocjacji nie udało się ustalić ani kształtu, ani sposobu wydawania unijnego budżetu na lata 2021-2027.

Premier Mateusz Morawiecki powiedział z kolei, że unijny szczyt w sprawie budżetu zakończył się bez porozumienia, ale Polsce udało się utrzymać negocjacyjne zyski. Szef rządu poinformował, że z projektu budżetu na lat 2021-2027 udało się wykreślić negatywne dla Polski rozwiązania dotyczące finansowania unijnego budżetu. Chodzi o wpływy ze sprzedaży części pozwoleń na emisję CO2. - Polska jest najbardziej obciążona tymi emisjami i nasz wkład byłby wysoki - powiedział premier.

W Polsce z dużym wysokoemisyjnym przemysłem i energetyką opartą na węglu sprzedaje się dużo uprawnień do emisji w porównaniu z Zachodem, co oznacza, że przede wszystkim na nią spadnie ciężar częściowego finansowania unijnego budżetu.

"Skąpi" kontra "Rozrzutni"

Szczyt rozpoczął się wczoraj około 16.00. Wieczorem został przerwany, bo szef Rady Europejskiej rozpoczął konsultacje z unijnymi przywódcami, które zakończyły się dziś po południu. Krótko po 19.00 okazało się, że kompromisowa propozycja przygotowana przez Komisję Europejską została odrzucona zarówno przez Grupę Przyjaciół Spójności, do której należy Polska, w związku z zaproponowanymi cięciami, jak i tak zwana oszczędną czwórkę, czyli Austrię, Danię, Holandię i Szwecję. Te kraje z kolei uznały, że ograniczenia wydatków są za małe.

Więcej o:
Komentarze (254)
Szczyt unijny zakończony. Negocjacje wokół budżetu bez porozumienia. Polska odrzuciła propozycje KE
Zaloguj się
 • qwerfvcxzasd

  Oceniono 118 razy 80

  Niczego nie ugrają. Zachód ma dość pompowania kasy do kretynów ze wschodu.
  To jest paranoja, że niemieckie miliardy popłynęły do Polski, mamy nowe tramwaje, autobusy, drogi, a Niemcom wali się infrastruktura. Myślicie, że oni tego nie widzą? Kasa płynęła, bo była teoria, że jak kupimy Polakom porządne życie, to będę Europejczykami. Nic z tego. Mentalność stepowego prymitywa jest w genach.

 • relikwia.sw.napletka

  Oceniono 62 razy 54

  Znowu będzie 27:1. Przecież potrzebujemy więcej pieniędzy od UE, żeby Antek mógł wyjaśnić przyczyny katastrofy smoleńskiej. More money people.

 • martha.wise

  Oceniono 50 razy 46

  Hurra!
  Zwycięstwo Polski!
  Polska odrzuciła...!

  A może?
  Żądania Polski są bez sensu i poczekamy z budżetem aż zmięknie?

 • Admirał Juhaś

  Oceniono 66 razy 44

  Teraz widać jak wiele jesli chodzi o fundusze unijne dawała obecność takich ludzi jak Lewandowski, Buzek, Tusk, Huebner...

 • czechy11

  Oceniono 46 razy 38

  Pinokio Morawiecki wczoraj opowiadał o sukcesach a dzisiaj standardowo jako PiSior zastosował typowe veto które rozbawia. Myślały chamy ze można obrażać i brać ale czas dostać w ryja ⚠⚠⚠

 • stanislaw.sk

  Oceniono 41 razy 37

  Największy BENEFICJENT Polska z 12,3 mld netto euro dotacji o w bieżącym roku ma czelność czynić zarzuty PŁATNIKOM netto z grupy oszczędnych, że za mało dają ze swoich pieniędzy tym, którzy by chcieli je mieć?
  Paranoja ekonomiczna p. dr M.M.!

 • mopsek

  Oceniono 39 razy 35

  Polactwo znow zebrze o mamone ,ale zadnej wspolpracy nie proponuje tylko zebrac umieja.

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX