Podatek od garażu gwałtownie spadnie? Wyrok sądu rozwiewa wątpliwości. Kolejne rozstrzygnie TK

Wojewódzki Sąd Administracyjny w Poznaniu wydał wyrok, który może trzykrotnie zmniejszyć wysokość podatków płaconych przez deweloperów od podziemnych garaży. Możliwe, że opłaty spadną jeszcze bardziej, kiedy kwestię opodatkowania rozstrzygnie Trybunał Konstytucyjny.

>>> Zobacz także: Najnowszy odcinek "Studia Biznes". Inflacja, rewolucja na rynku motoryzacji i najlepsze aplikacje

Zobacz wideo

Wojewódzki Sąd Administracyjny w Poznaniu rozstrzygnął kwestię opodatkowania podziemnych garaży, mieszczących się pod blokami mieszkalnymi. Wiele samorządów od kilku lat twierdzi, że nieruchomości tego typu muszą być obciążone stawką obowiązującą dla budynków firmowych, wynoszącą nawet 23,9 zł za mkw. Deweloperzy twierdzą natomiast, że garaże są nadal częścią budynku mieszkalnego, a stawka podatku powinna być trzykrotnie niższa - maksymalnie 8,05 zł za mkw.

Garaże podziemne opodatkowane jednak według niższej stawki

Gminy swoje stanowisko opierają na tym, że garaże są formalnie wyodrębniane z budynku, a ich właścicielem pozostaje deweloper. Powinien zatem płacić podatek taki, jak przedsiębiorca. WSA w Poznaniu, jak donosi "Dziennik Gazeta Prawna", uznał jednak, że liczy się przeznaczenie budynku, a nie fakt wydzielenia garaży. Deweloper nie korzysta bowiem z podziemnych miejsc parkingowych, nie wynajmuje ich - są one przeznaczone na sprzedaż, a nie do prowadzenia działalności.

Jak wyjaśnia portal Domiporta.pl właściciele mieszkań mogą zostać obciążeni podatkiem od nieruchomości na cztery różne sposoby. Podatek może być naliczany od powierzchni lokalu mieszkalnego, od powierzchni gruntu i części wspólnych budynku, w których posiada się udział jako właściciel mieszkania, od powierzchni miejsca postojowego w garażu podziemnym (jeśli posiada się udział w hali garażowej jako odrębnej nieruchomości). Możliwy jest też podatek od powierzchni gruntu i części wspólnych budynku, w których posiada się udział jako współwłaściciel hali garażowej.

Możliwa rewolucja w podatku od nieruchomości

Wyrok WSA będzie mieć wpływ przede wszystkim dla firm. Opłaty za garaże mogą spaść jednak jeszcze bardziej - i to również dla osób fizycznych. Wszystko zależy od wyroku Trybunału Konstytucyjnego, który od czerwca 2019 zajmuje się przepisami określającymi maksymalną wysokość podatków za nieruchomości. W przypadku lokali mieszkalnych stawka wynosi maksymalnie 0,81 zł za mkw. Garaże są jednak opodatkowane niemal dziesięciokrotnie wyżej - stawką 8,05 zł.

Czytaj też: Rząd robi za mało, by zatrzymać Ukraińców? Tylko 6 procent deklaruje zakup nieruchomości

Trybunał zdecyduje, czy takie opodatkowanie garaży będących częścią budynków mieszkalnych jest możliwe. Wnioskodawcy twierdzą, że "wykorzystywanie garażu wiąże się z mieszkaniową funkcją budynku i znajdujących się w nim lokali mieszkalnych", ponieważ pomaga zaspokoić potrzeby mieszkaniowe mieszkańców danego budynku.

Więcej o: