Polski pociąg na wodór już w 2021 roku? Ma zrewolucjonizować przewozy pasażerskie

Już w przyszłym roku Pesa może zaprezentować model działającej lokomotywy napędzanej wodorem. Nowatorski projekt, współtworzony z Orlenem, ma szansę uzyskać unijne wsparcie. I zrewolucjonizowanie transportu pasażerskiego.

>>> Zobacz także: Rewolucja w motoryzacji wcale nie musi być wielka. Ten samochód znasz, ale w takim wydaniu jeszcze go nie widziałeś

Zobacz wideo

PKN Orlen i Pesa Bydgoszcz już za rok chcą zaprezentować lokomotywę na wodór. Obecnie trwają prace nad wypracowaniem specyfikacji technicznej pojazdu.

- Chcemy widzieć lokomotywę wodorową przy pracy w 2021 roku – zapowiedział w rozmowie z agencją Newseria Biznes Krzysztof Zdziarski, prezes zarządu PESA Bydgoszcz SA. Wyjaśnił też, że równolegle trwają prace nad autonomicznym systemem, który ma sterować składem.

Pociąg na wodór ma szansę na unijne wsparcie

Orlen i Pesa list intencyjny dotyczący współpracy podpisały w grudniu zeszłego roku. Efektem prac ma być początkowo lokomotywa towarowa, a następnie bezemisyjny zespół trakcyjny przeznaczony do obsługi ruchu pasażerskiego. Jego zaletą ma być m.in. duży zasięg i krótki czas tankowania.

Zakłady mają zbudować pojazd, Orlen, który pracuje z wodorem na co dzień, zajmie się jego produkcją i magazynowaniem.

Technologia oparta na wodorze ma szansę na wsparcie UE w ramach rozwoju gospodarki zeroemisyjnej. Ta technologia staje się coraz popularniejsza – m.in. właśnie w sektorze transportu szynowego.

Jak poinformowała spółka PKN Orlen, to obecnie jeden z największych na świecie producentów wodoru. Spółka paliwowa z Płocka już teraz produkuje 45 ton wodoru na godzinę.

Pierwszy pociąg na wodór

Technologia wodorowych ogniw paliwowych jest też coraz bardziej rozpowszechniona m.in. w Japonii i Kalifornii. Premiera pierwszego pociągu napędzanego wodorem miała miejsce w 2018 roku w Niemczech. Alstom zaprezentował wówczas dwa pojazdy Coradia iLint zbudowany przez zakład w Salzgitter. Producent zapewniał, że na jednym tankowaniu pociągi będą mogły jeździć po torach przez cały dzień pokonując 1000 km. 

Więcej o:
Komentarze (230)
Polski pociąg na wodór już w 2021 roku? Ma zrewolucjonizować przewozy pasażerskie
Zaloguj się
 • ws21

  Oceniono 64 razy 44

  Tak, 100 000 mieszkań już PiS wybudował, rozbuchał produkcję promów w Stoczni Szczecińskiej, budowa CPK pędzi do przodu, po drogach jeżdżą tysiące polskich samochodów elektrycznych. Po prostu dobra zmiana.

 • sluchaj_bej

  Oceniono 55 razy 41

  >> Obecnie trwają prace nad wypracowaniem specyfikacji technicznej pojazdu.

  Czyli na razie siedzimy, i kombinujemy co bysmy chcieli zrobic. A za poltora roku to ma jezdzic. Japonczycy, uczcie sie.

 • kwantax

  Oceniono 48 razy 38

  zapomnieliście o melonie e-aut, które pisbolszewicy obiecali już w tym roku.

  Pociąg na wodór? Pisbolszewiccy spece potrafią zrobić co najwyżej pociąg na odór

 • buk_ociec

  Oceniono 39 razy 27

  To jest taki sam pewnik jak zapowiadana masowa produkcja polskich samochodów elektrycznych.

 • cozano

  Oceniono 33 razy 23

  Pesa jako zakład, który jedynie dzięki PiS-owi nie zbankrutował, stając się firmą państwową, daje duże gwarancje rozwoju nowych techonologii. Może przy okazji nauczą się prawidłowo spawać pudła wagonów, żeby się nie rozłaziły.

 • gibbonzlodzi

  Oceniono 19 razy 19

  Hydrorafinacja, pozyskiwanie wodoru w procesach karbochemicznych to duża emisja CO2.
  Pozostaje pokonać problem magazynowania wodoru jako paliwa w urządzeniach mobilnych. Obecnie dla ciśnień roboczych 70 MPa masa paliwa wodorowego to ok 6% masy zestawu, tzn butli, osprzętu, izolacji termicznych. Poza tym magazynowanie wodoru to ubytek nawet 4% dziennie zasobów. Wodór przedostaje się praktycznie przez wszystkie rodzaje zbiorników, ulatnia się przez ścianki.
  To bardzo dobre, kaloryczne paliwo, ale tylko napełnić rakietę i wyjebać w kosmos.

 • janjan101

  Oceniono 25 razy 19

  A milion samochodów na prąd nie wystarczy, a radomska stocznia, komunikację wodną i lądową mamy po cu,ju to na kiego jeszcze wodór.

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX