Seniorzy ofiarami wyzysku. Liczą na dożywotnią rentę za mieszkanie, a w rzeczywistości dostają głodowe pieniądze

Renta dożywotnia za mieszkanie to powszechnie stosowana praktyka. W wielu przypadkach seniorzy padają jednak ofiarą wyzysku i nieuczciwości, a państwo nie zapewnia im odpowiedniej ochrony.

Jak podaje "Rzeczpospolita" na podstawie danych opublikowanych przez Ministerstwo Sprawiedliwości, w minionych 10 latach podpisano ok. 80 tys. umów o dożywotniej rencie w zamian za mieszkanie, najczęściej pomiędzy osobami prywatnymi a sąsiadami bądź znajomymi. Aż 20 proc. tych umów jest później unieważniana, gdyż strony nie są w stanie wypełnić warunków.

To jednak nie koniec problemów z dożywotnimi rentami. Dziennik alarmuje, że w emeryci bardzo często padają ofiarami wyzysku. Dodatkowo, nijak nie są chronieni przez państwo. 

>>> Co będzie z emeryturami? Eksperci przedstawiają scenariusze

Zobacz wideo

Seniorzy ofiarami wyzysku. Dożywotnia renta jest często bardzo niska

W wielu przypadkach oszuści wykorzystują wiek emerytów oraz ich stan zdrowia. Starsze osoby bardzo często nie są świadome tego, co podpisują. Zdarza się, że umowy są bardzo niekorzystne, a renta starcza ledwie na opłacenie czynszu. W takich sytuacjach jedyną możliwością jest zgłoszenie się do sądu, który indywidualnie zadecyduje o tym, czy doszło do wyzysku. 

Rzecznik Praw Obywatelskich, podobnie jak Związek Przedsiębiorstw Finansowych (zrzesza fundusze hipoteczne, które oferują emerytom renty dożywotnie ), apeluje o unormowanie przepisów o rencie dożywotniej.

Postulujemy takie przepisy od lat. Dodatkowo przewlekłość postępowań sądowych powoduje, że dochodzenie praw przez seniorów jest bardzo często niemożliwe. Wszyscy są zgodni, że rynek trzeba uregulować. W 2014 roku, po dwuletnich konsultacjach społecznych, powstał bardzo dobry projekt ustawy o dożywotnim świadczeniu pieniężnym, jednak do dzisiaj nie wszedł on w życie

- tłumaczy, cytowany przez "Rzeczpospolitą" Robert Majkowski., prezes Funduszu Hipotetycznego DOM. Na razie nie wiadomo, kiedy i czy w ogóle pojawią się odpowiednie przepisy. 

Emerytury 2020. Na co mogą liczyć emeryci? 

W 2020 roku emeryci otrzymają kilka dodatków. Przede wszystkim, w związku z waloryzacją od 1 marca 2020 roku świadczenia będą wyższe o 3,6 proc. Ponadto, minimalna emerytura wynosić będzie 1200 zł brutto, czyli o 100 zł więcej aniżeli w 2019 roku. Emeryci i renciści mogą również liczyć na trzynastki, które wyniosą 959 zł netto. Łączny koszt wypłacenia dodatkowych świadczenie dla ok. 10 mln osób wyniesie 11,7 mld zł.

Więcej o: