Inflacja najwyższa od 9 lat, w TVP inna rzeczywistość. "Ja nie wiem, gdzie pani te zakupy robi"

W styczniu inflacja wyniosła 4,4 proc. i była najwyższa od ponad 9 lat. To nie wymysły, ale oficjalne dane Głównego Urzędu Statystycznego. Tymczasem w TVP Info podczas programu "Minęła 9" prowadzący próbował wyśmiać mówiącą o wzroście cen posłankę przekonując m.in., że potaniała pietruszka. "Co Pani mówi o drożyźnie?", "Nie wiem gdzie pani robi zakupy" - komentował Adrian Klarenbach.

Podczas wtorkowego wydania programu "Minęła 9" w TVP Info rozmowa pomiędzy prowadzącym Adrianem Klarenbachem a posłanką Koalicji Obywatelskiej Gabrielą Lenartowicz przybrała zgoła groteskowy charakter. 

Gdy Lenartowicz wspomniała o "drożyźnie", dziennikarz zaczął wypytywać ją o ceny poszczególnych produktów - pietruszki, pomidorów, piersi z kurczaka czy mleka. Posłanka nie potrafiła podać konkretnych kwot. "To co pani mówi o drożyźnie?" - skomentował Klarenbach wskazując, że ceny pietruszki spadła w ciągu ostatnich miesięcy z 12 zł do 3 zł za kilogram. 

"Ceny rosną i to wie każdy Polak. Mnie zakupy kosztują dużo więcej" - przekonywała Lenartowicz. "To ja nie wiem, gdzie pani te zakupy robi" - odparował Klarenbach.

"Są dane GUS-owskie o tym jak rosną ceny, jak rośnie inflacja. Nie ma co zaklinać rzeczywistości" - komentowała Lenartowicz. "To nie chodzi o zaklinanie rzeczywistości. Natomiast dziwię się, że nie wiedząc, ile co kosztuje, ktoś wygłasza peany na temat tego, że coś jest drogie" - odpowiadał dziennikarz TVP dodając, że pytania o konkretne ceny to "sławetny numer Tuska" (Tusk pytał o to Jarosława Kaczyńskiego podczas przedwyborczej debaty w 2007 r.).

Szanowni państwo, proszę posłuchać redaktora Klarenbacha i wysłać mu swoje rachunki do zapłacenia

- zwróciła się do telewidzów posłanka Lenartowicz. Dziennikarz TVP odpowiedział, że można mu "śmiało" wysyłać rachunki i chętnie odeśle swoje.

Fragment rozmowy "krąży" po Twitterze, z całością można zapoznać się na stronie TVP INFO.

Czytaj też: Andrzej Duda wzrost cen tłumaczy kryzysem na Bliskim Wschodzie. "Ceny rosną, ale przejściowo"

Inflacja najwyższa od ponad 9 lat

Wstępne dane Głównego Urzędu Statystycznego za styczeń 2020 r. wskazują, że inflacja wyniosła 4,4 proc. w skali roku. Czy to już "drożyzna" czy jeszcze nie - na to pytanie każdy już musi odpowiedzieć sobie sam.

Ale fakty są takie, że tempo wzrostu cen jest najwyższe od ponad 9 lat - konkretnie od grudnia 2011 r. Wobec tego wyśmiewanie przez dziennikarza TVP za mówienie o rosnących cenach wydaje się być mocnym oderwaniem od rzeczywistości.

embed

Niestety nie zmieni tu nic świadomość, ile kosztuje obecnie kilogram pietruszki, a ile piersi z kurczaka. Nie trzeba prowadzić kroniki cen poszczególnych towarów, bo robi to Główny Urząd Statystyczny. To nikt inny jak ten państwowy urząd policzył, że w styczniu ceny żywności, napojów i wyrobów tytoniowych były o 6,7 proc. wyższe niż rok temu.

Bardziej szczegółowe dane są znane za grudzień 2019 r. (wówczas inflacja wynosiła 3,4 proc.). Wynika z nich między innymi, że w ciągu całego 2019 r. żywność i napoje bezalkoholowe podrożały o 6,9 proc. Potaniały np. jaja czy masło, ale w górę poszły m.in. ceny mięsa (o 12,8 proc., w tym wieprzowego o 23,6 proc.), owoców (12,1 proc.), warzyw (12,3 proc.), cukru (20,7 proc.) czy pieczywa (o 6 proc.). W górę aż o 6,1 proc. poszły ceny usług, w tym m.in. wywóz śmieci podrożał o 32,2 proc., usługi lekarskie o 6,3 proc., usługi transportowe o 7,5 proc., usługi fryzjerskie, kosmetyczne i pielęgnacyjne o 5,7 proc., a ubezpieczenia o 7,8 proc.

>>> Inflacja pożera oszczędności. Rosnące ceny i rachunki frustrują Polaków. Dlaczego jest drogo i czyja to wina?

Zobacz wideo

Żeby być uczciwym, także posłanka Koalicji Obywatelskiej posłużyła się w rozmowie w TVP Info nieprawdziwą informacją, że "500 plus jest dziś warte 300 zł". Gdyby uwzględnić inflację podawaną przez GUS od kwietnia 2016 r., gdy wprowadzono 500 plus, to na koniec 2019 r. to świadczenie było warte ok. 464 zł. Biorąc pod uwagę tylko wzrost cen żywności, z 500 plus "zrobiło się" ok. 438 plus. Ale nadal daleko tym kwotom do 300 zł.

Więcej o:
Komentarze (459)
Inflacja najwyższa od 9 lat, w TVP inna rzeczywistość. "Ja nie wiem, gdzie pani te zakupy robi"
Zaloguj się
 • zwierzoczlekoupior

  Oceniono 148 razy 140

  pisiaki mja juz swoje sklepy za rozowymi firankami, jak PZPR w PRL-u?

 • minkipinki

  Oceniono 113 razy 109

  Skoro mój szwagier, 100% PiSior, stwierdził ostatnio że ceny faktycznie szybko rosną, to nie wiem do kogo kierowana jest ta prymitywna propaganda Kur Wizji.

 • 1utek

  Oceniono 83 razy 81

  Pewnie pan Adrian Klarenbach i inni pisowscy funkcjonariusze robią zakupy w innej, specjalnej sieci handlowej. W PRL-u też były takie zakłady dla dla funkcjonariuszy władzy, np. konsumy.

 • wikal

  Oceniono 78 razy 76

  A gdzie pan redaktor kupuje? Bo u mnie drogo, a chcę tanio. Może na pamięć nie powiem, ile co kosztuje, ale dobrze pamiętam, ile przynosiłam w koszyku rok temu za stówkę a ile dziś. Pan redaktor w rządowej szczujni zarabia pewnie tyle, że wzrostu cen nie zauważył, ja niestety tak.

 • jednooki.pirat

  Oceniono 63 razy 61

  Wszyscy się czepiacie niebotycznych zarobków Klarenbacha, a czy zadaliście sobie pytanie ile ten facet musi wydawać na alkohol, żeby potrafić ze sobą żyć?

 • pollako

  Oceniono 57 razy 55

  Prosiak Klarenbacham strasznie krzyczy jak rozmówca krytykuje PIS lub TVPis...To typowy dziennikarski opętany cham przez PIS.

 • zsm-5

  Oceniono 55 razy 55

  Na szczęście zakupy robi niemal każdy. Pisia propaganda sukcesu nie ma szans przebicia się do tępego suwerena. Pusty portfel pisiaków najlepszej weryfikuje gomułkowską propagandę TVP.

 • antyk63

  Oceniono 52 razy 52

  Za komuny dementowano głosy o drożejących towarach informacją, że staniały podkłady kolejowe i lokomotywy. Pis ma swój świat i gumowe, dmuchane słońce...

 • vegemot

  Oceniono 48 razy 48

  W pisowskim swiecie tvpis portfele Polakow pękają w szwach i cała Europa nam zazdrości. Ciemnota kupi wszystko, ale tego że ceny w sklepach nie są rekordowe nie kupi nawet najciemniejszy, najgłupszy i najbardziej prymitywny elektorat

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX