LOT nie lata do Chin, ale jest inny przewoźnik. W Polsce wciąż lądują samoloty z Pekinu

Choć Polskie Linie Lotnicze LOT już od blisko miesiąca nie latają do Chin (połączenia są zawieszone przynajmniej do 28 marca), to w Polsce wciąż lądują samoloty z Pekinu. Bezpośrednie połączenia Pekin - Warszawa wciąż realizuje narodowy chiński przewoźnik Air China.

Na to, że nadal są realizowane bezpośrednie połączenia lotnicze pomiędzy Pekinem a Warszawą zwrócił uwagę Związek Zawodowy Personelu Pokładowego i Lotniczego. Rzeczywiście, ostatni samolot Air China z Chin do Polski wylądował na warszawskim Lotnisku Chopina w piątek 21 lutego. Kolejny lot zaplanowany jest na 28 lutego.

Do niedawna lotów Air China z Pekinu do Warszawy było jeszcze więcej - trzy w tygodniu. Chiński przewoźnik dopiero w ostatnich dniach zmniejszył liczbę połączeń. - Air China zredukowała liczbę połączeń, do zaledwie kilku połączeń miesięcznie - mówi w rozmowie z "Dziennikiem Gazetą Prawną" Piotr Rudzki, rzecznik Lotniska Chopina. Jak wynika jednak z ustaleń Radia Dla Ciebie, powodem nie są obawy przed koronawirusem, ale brak zainteresowania lotami. To dlatego odwołano m.in. loty zaplanowane na poniedziałek i środę.

>>> Chiny, koronawirus i tajemnice. Co ukrywa Xi Jinping?

Zobacz wideo

Na lotniskach mierzą temperatury

Wciąż do Polski przylatują także pasażerowie z Chin, którzy skorzystali z połączeń z przesiadkami. Od wtorku na Lotnisku Chopina w odpowiedzi na rozprzestrzenianie się koronawirusa wdrożono specjalną procedurę. Zakłada ona, że po przylocie samolotów z Chin i Włoch na ich pokład od razu po wylądowaniu wchodzą zespoły medyków, którzy sprawdzają pasażerom temperaturę przy użyciu termometrów bezdotykowych. Badania są przeprowadzane tak, aby pasażerowie przylatujący do Warszawy nie mieszali się z pasażerami z innych rejsów albo oczekującymi na lot.

Podobne procedury wobec pasażerów przylatujących z Włoch wdrożono także na lotniskach w Krakowie, Gdańsku i Poznaniu.

Dodatkowo, osoby przylatujące linią Air China z Pekinu (a także przylatujący z Włoch) wypełniają tzw. formularze lokalizacyjne, które w razie potrzeby ułatwią kontakt z danymi pasażerami służbom sanitarnym.

Czytaj więcej:

Jaka jest śmiertelność koronawirusa? W jakiej odległości od osoby zakażonej trzeba stać? Poradnik WHO

500 zł za badanie na obecność koronawirusa? W sieci krąży cennik szpitala. Mamy stanowisko ministerstwa

Jak długo zajmie naukowcom stworzenie szczepionki na nowego koronawirusa?

Jak się chronić przed koronawirusem? Należy często myć ręce mydłem. Oto, jak zrobić to skutecznie

Więcej o: