Karta Polaka. Dla kogo? Jak złożyć wniosek i jakie warunki trzeba spełnić, aby ją otrzymać?

Karta Polaka to ważny dokument dla osób posiadających polskich przodków i czujących związek z Polską. Dzięki Karcie mogą one liczyć na pewne przywileje. Informujemy, kto może otrzymać Kartę Polaka oraz, jakie warunki należy spełnić, aby ją dostać.

Karta Polaka funkcjonuje w Polsce od marca 2008 roku. Jest to dokument potwierdzający przynależność do narodu polskiego, który może otrzymać osoba niemająca obywatelstwa polskiego bądź zezwolenia na pobyt w naszym kraju. Jak wynika z danych za 2019 rok, od czasu wprowadzenia jej, MSZ wystawiło ponad 200 tys. Kart Polaka, z czego ponad 50 proc. dotyczyło obywateli Ukrainy.

Karta Polaka. Komu przysługuje? Jakie warunki trzeba spełnić?

Aby otrzymać Kartę Polaka, trzeba spełnić szereg warunków. Na wstępie należy pamiętać, że ubiegać się o nią mogą jedynie osoby, które są obywatelami 15 państw byłego ZSRR, m.in. Ukrainy, Gruzji, Armenii, Litwa, Białorusi czy Kazachstanu. Przede wszystkim osoba ubiegająca się o dokument musi wykazać swój związek z polskością oraz podstawową znajomość języka polskiego oraz tradycji narodowych. 

Dodatkowo niezbędne jest przedstawienie, że co najmniej jeden z rodziców lub dziadków bądź dwójka pradziadków osoby ubiegającej się o Kartę Polaka posiadało obywatelstwo polskie. Najlepszym potwierdzeniem będzie akt urodzenia krewnego. O dokument może się także ubiegać osoba, która aktywnie działa na rzecz kultury polskiej i języka przez co najmniej trzy lata. Potwierdzeniem tego będzie przedstawienie odpowiedniego zaświadczenia. W takim przypadku nie jest konieczne posiadanie przodków polskiego pochodzenia. 

Karta Polska. Jak złożyć wniosek? O czym należy pamiętać? 

Przede wszystkim o dokument mogą ubiegać się jedynie osoby, które nie posiadają polskiego obywatelstwa bądź zezwolenia na pobyt stałym w naszym kraju. Decyzję o przyznaniu Karty Polaka podejmuje konsul właściwy ze względu na miejsce zamieszkania wnioskodawcy po odbyciu z nim rozmowy, dzięki czemu sprawdzona zostanie znajomość języka polskiego. Osoba ubiegająca się o dokument będzie musiała również zdać test, co będzie potwierdzeniem jego znajomości narodowych tradycji. 

Niezbędne jest także przedstawienie wniosku, że osoba bądź jej wstępni nie repatriowali się lub nie zostali repatriowani z terytorium RP bądź PRL na podstawie umów repatriacyjnych z lat 1944–1957 do bądź z krajów postradzieckich. 

>>> Thun: Kaczyński wyrzuciłby obcokrajowców z Polski

Zobacz wideo

Karta Polaka przysługuje na 10 lat, osoby powyżej 65. roku życia otrzymują ją jednak na czas nieokreślony. Kartę Polaka można przedłużyć na trzy miesiąca przed jej wygaśnięciem. Zgodnie z obowiązującymi przepisami osoby, którym jest przyznawana otrzymują szereg przywilejów. Poza możliwością przebywania na stale w Polsce oraz podjęcia pracy czy uczenia się takie osoby mogą liczyć na 37 proc. ulgę na przejazdy transportem kolejowym, bezpłatne wejścia do muzeów. Ponadto, mogą ubiegać się o pomoc finansową.

Więcej o:
Komentarze (9)
Karta Polaka. Dla kogo? Jak złożyć wniosek i jakie warunki trzeba spełnić, aby ją otrzymać?
Zaloguj się
 • lubat

  Oceniono 4 razy 4

  Karta Polaka jest niewyczerpanym źródłem dochodów pracowników polskich konsulatów i ambasad w krajach postsowieckich.

 • nieotake

  Oceniono 4 razy 2

  „Lądy i morza przemierzam, kulę ziemską z otwartym czołem. Polską mam kartę na sercu. Skąd, pytam, skąd ją wziąłem? A wziąłem ją z dumy i trudu, ze znoju codziennej pracy, ze stali, z żelaza, z węgla. A węgiel to koks, to antracyt!”

 • cezaryk

  Oceniono 4 razy 2

  > jakie warunki trzeba spełnić
  Troll mode ON.
  Wykazać, że twoim ojcem i/lub matką jest ksiądz katolicki.
  Troll mode OFF.

 • Kazimierz Orszulak

  Oceniono 1 raz 1

  Widzialem ogloszenie na scianie w Urzedzie Miasta Krakowa ze: wyplacamy pieniadze ztytulu karty Polaka,kwota;50000zlna/osobe !!!!!!!!jak to zobaczylem. ,to myslalem ze szlak mnie zaraz trafi !!!!Bo jestem Polakiem od zawsze,od urodzenia i nigdy na pan'stwo nie plulem,nigdy nie bylem wrogiem pan'stwa,ani nigdy nie bylem nielojalny wobec naszego panstwa!!!!!! Ale nigdy tez nie dostalem ,ani grosza za to od panstwa ,ze jestem Polakiem i to odzawsze ,od urodzenia ,a nie z wyrachowania ,ani nie dla pieniedzy i przywilejow bezzasadnych !!!!!!!.Sfustrowany.

 • Fred Aster

  Oceniono 3 razy 1

  Oby tylko naszym miłościwie rządzącym nie przyszło na myśl wydawać karty Polaka dla naszych obywateli. Pewnie taką kartę dostaliby tylko popierający Pizz, narodowcy, katolicy(za rekomendacją księdza proboszcza) oraz wyznawcy Napoleon z Nowogrodzkiej..

 • Wies Kwiec

  Oceniono 1 raz -1

  A może wprowadzić " Kartę PRAWDZIWEGO NIEZŁOMNEGO POLAKA". Warunek otrzymania - bycie katolikiem, jasna karnacja, niebieskie oczy i bycie członkiem PiS

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX