Prezydent Andrzej Duda: Mam nadzieję, że będzie piętnasta emerytura

Prezydent Andrzej Duda podczas uroczystego podpisania ustawy wprowadzającej trzynastki dla emerytów stwierdził, iż jego celem jest podnoszenie poziomu życia Polaków. Wyraził też nadzieję, że emerytury znacząco wzrosną, a uprawnieni otrzymają w przyszłości nie tylko trzynastkę i czternastkę, ale i piętnastkę.

>>> Zobacz także: Kłótnia posłanek opozycji o emerytury w "Studio Biznes". "Pani sprzedaje neoliberalny mit!"

Zobacz wideo

Prezydent Andrzej Duda podpisał we wtorek ustawę o dodatkowym rocznym świadczeniu dla emerytów i rencistów. Trzynastka będzie wypłacana co roku - zgodnie z przepisami w ciągu 10 lat będą kosztowały 137 mld zł

Emeryci trzynastki mają w kieszeni, czternastki obiecane. Czas na piętnastki?

Trzynaste emerytury to nie wszystko, na co mogą liczyć seniorzy. Na wtorkowym posiedzeniu rząd zajął się bowiem ustawą dotyczącą czternastek, których wypłata ma nastąpić pod koniec przyszłego roku.

Jeżeli ta ustawa trafi do mnie, a wierzę w to głęboko, że trafi, możecie państwo być spokojni, że także i to świadczenie zostanie podpisane

- stwierdził.

Prezydent Andrzej Duda liczy, że na czternastej emeryturze się nie skończy.

Cieszę się, że w zeszłym roku, w tym roku i dalej - wierzę w to głęboko - w kolejnych latach te wsparcia będą. Mam nadzieję, że będzie czternasta, daj Boże potem piętnasta emerytura.

- stwierdził prezydent. Dodał też, że liczy na podwyższenie "wszystkich świadczeń emerytalnych w sposób bardzo znaczący".

Trzynasta emerytura już w kwietniu

Trzynastki będą wypłacane w kwocie odpowiadającej emeryturze minimalnej w danym roku. W tym roku emeryci świadczenie otrzymają w kwietniu i wyniesie ono 1200 zł brutto, co daje to kwotę 981 zł netto.

Opozycja zwraca uwagę na to, iż sposób finansowania trzynastek, a także czternastek jest kontrowersyjny. Dodatkowe świadczenie zostanie bowiem wypłacone z tzw. Funduszu Solidarnościowego. Wpływy do niego, pochodzące m.in. ze składek pracujących, na wypłaty jednak nie wystarczą. Pieniądze będą więc pochodzić m.in. z pożyczek z budżetu państwa, albo z ZUS.

Czytaj też: Andrzej Duda wzrost cen tłumaczy kryzysem na Bliskim Wschodzie. "Ceny rosną, ale przejściowo"

Manewr daje rządowi znacznie więcej swobody budżetowej. Taka pożyczka formalnie wydatkiem budżetowym bowiem nie jest, dzięki czemu łatwiej utrzymać tzw. regułę wydatkową czyli zbiór norm określających, jak bardzo może zadłużyć się państwo. Dzięki "ukryciu" w ten sposób ok. 12 mld zł tylko w tym roku rządowi łatwiej też twierdzić, że budżet jest zrównoważony.

Więcej o:
Komentarze (81)
Prezydent Andrzej Duda: Mam nadzieję, że będzie piętnasta emerytura
Zaloguj się
 • ola-blue

  Oceniono 22 razy 22

  Wszystkim emerytom należy się WALORYZACJA emerytur do godziwego poziomu, a nie ochłap od PiSu rzucany po to, aby kupić głosy wyborców. Poziom życia to się podniósł pisim aparatczykom, grabiącym Polską na każdym kroku

 • szaja25

  Oceniono 21 razy 21

  Upodlasz chamie emerytów tym prostackim przekupstwem.

 • Gambit szachowy

  Oceniono 20 razy 18

  Długopis ty obiecasz nawet 22 emeryturę, Co to jest 13 emerytura w porównaniu do ha ha premii dla swoich wysokości 45000.

 • morsik2

  Oceniono 20 razy 18

  Duduś, nie ma to jak rozdawać nie swoje pieniądze? Prawda?
  " Nikt Ci tyle nie da, co polityk obieca."

 • peter75a

  Oceniono 17 razy 17

  A co tam ,nie ma sie co ograniczać. Ja bym się nie zatrzymywał, conajmniej do dwudziestej emerytury bym pociągnał.

 • lkolesio

  Oceniono 13 razy 13

  Rura im mięknie, jak są całkowicie przyparci do ściany. A i tak próbują kombinować. Opozycjo do boju. Codziennie na tacy dostajecie od PiSobolszewii prezenty jak marzenie. Ruszcie tyłki i do roboty. Zagonieni do kąta jeszcze bardziej się gubią. Dostaliście lichocką, bełkot Kamińskiego, miliardy na tvszczujnię, uchwałę dudapuckową plus prokuraturę, banasioraport o Ziobrze, listy do krs-u - to na początek. Słuchajcie pisiej wszechbolszewii, na pewno ktoś coś chlapanie, bo pycha kroczy przed upadkiem. Najlepiej, jakby ktoś codziennie podsuwał mikrofon Suskiemu lub Karczewskiemu czy Czarneckiemu, to są talenty ! Będą chować największe orły, ale wszystkich nie dadzą rady. Za dużo się ich zalęgło ostatnio, a dziobać u prezesa trzeba. Opozycjo naród oczekuje!!!

 • 2.joana

  Oceniono 14 razy 12

  A co tam piętnasta! Od razu podwójna emerytura każdego miesiąca! A wszystkie te piękne i dobre idee prosto od Pana Prezydenta! Takiego wzmożenia obietnicowego dostał!

 • hamsterx

  Oceniono 13 razy 11

  naprawdę ma tak złe zdanie o emerytach
  myśli że są to tanie dziwki ?

 • pemu

  Oceniono 13 razy 11

  Łapówka przed wyborami.
  A ludzie mogą zdychać na onkologiach.

  Pìerdolone PiSowskie łajzy!

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX