To już pewne. Olga Tokarczuk nie zapłaci podatku od Nagrody Nobla. Jest rozporządzenie ministra finansów

Minsiter finansów Tadeusz Kościński wydał jednorazowe rozporządzenie, które zwalnia pisarkę Olgę Tokarczuk z obowiązku zapłacenia podatku od zdobytej Nagrody Nobla. Danina od ok. 3,5 mln zł, które autorka zainkasowała wyniosłaby ok. 1,25 mln zł.

Olgi Tokarczuk już oficjalnie została zwolniona z podatku od Nagrody Nobla. Ministerstwo Finansów opublikowało w Dzienniku Ustaw "rozporządzenie Ministra Finansów z dnia 19 lutego 2020 r. w sprawie zaniechania poboru podatku dochodowego od osób fizycznych od Nagrody Nobla oraz Nagrody Banku Szwecji im. Alfreda Nobla". Zgodnie z jego treścią resort finansów "zarządza zaniechanie poboru podatku dochodowego od osób fizycznych od dochodów otrzymanych przez podatników tego podatku z tytułu Nagrody Nobla oraz Nagrody Banku Szwecji im. Alfreda Nobla w dziedzinie ekonomii".

>>> Nowy podatek od cukru podniesie ceny w sklepach? Polacy mają się odchudzić, ale budżet się utuczy

Zobacz wideo

Olga Tokarczuk nie zapłaci podatku od Nagrody Nobla

Rozporządzenie szefa Ministerstwa Finansów doprecyzowuje ponadto, że "zaniechanie, o którym mowa w § 1, ma zastosowanie do dochodów (przychodów) uzyskanych od dnia 1 października 2019 r. do dnia 31 grudnia 2021 r.". Oficjalna decyzja ministra finansów wobec nagrody Olgi Tokarczuk wchodzi w życie po upływie 14 dni od ogłoszenia rozporządzenia.

Rozporządzenie ministra finansów w sprawie podatku od nagrody Olgi TokarczukRozporządzenie ministra finansów w sprawie podatku od nagrody Olgi Tokarczuk Dziennik Ustaw / Ministerstwo Finansów

Rozporządzenie Tadeusza Kościńskiego jest sfinalizowaniem zapowiedzi, które po stronie resortu padły jeszcze w grudniu 2019 r. Ministerstwo zapowiadało wtedy, że ma zamiar zwolnić polską noblistkę z obowiązku uiszczenia opłaty podatkowej tytułem nagrody.

Nobel dla Tokarczuk

Olga Tokarczuk otrzymała Nagrodę Nobla w dziedzinie literatury za 2018 r. Tym samym jest piątą osobą z Polski, która została uhonorowana tą prestiżową nagrodą - zaraz po Władysławie Reymoncie, Henryku Sienkiewiczu, Czesławie Miłoszu i Wisławie Szymborskiej. Polka była wymieniana wśród faworytów do nagrody od kilku lat. W tym roku była też w ścisłej czołówce wśród bukmacherów. W ubiegłym roku Tokarczuk otrzymała Man Booker International Prize, jedną z najważniejszych nagród literackich, za powieść "Bieguni".

Więcej o:
Komentarze (75)
To już pewne. Olga Tokarczuk nie zapłaci podatku od Nagrody Nobla. Jest rozporządzenie ministra finansów
Zaloguj się
 • alfalfa

  Oceniono 9 razy 5

  To wspaniale! Kwotę jaką by jej potrącili w podatku będzie mogła przekazać na onkologię i na pewno tak zrobi.
  A.

 • tomek160452

  Oceniono 9 razy 5

  Szkoda; przeznaczyć na onkologię

 • 7ogamihcra

  Oceniono 7 razy 5

  Ustawa dotyczy też całego roku 2021 , więc chyba już czas aby w przyszłym roku Jurek Owsiak dostał pokojową nagrodę Nobla. To by się pisiarnia ucieszyła.

 • kataryniarski

  Oceniono 15 razy 5

  To prawdziwy dramat Tokarczuk: dostać literackiego Nobla, wywodząc się z narodu, który taką awersję czuje do książek...

 • marko_uk

  Oceniono 7 razy 3

  Ludzkie Pany...
  Dobrze wiedzieć - jak dostawać prestiżowe nagrody to tylko w przeddzień wyborów... ;)

 • acototak

  Oceniono 11 razy 3

  Wszystkim malkontentom i smerfom marudom życzę zdobycia Nagrody Nobla.

 • myszoptak

  Oceniono 5 razy 3

  Nagroda Nobla to nagroda za zaszczyt.
  Podatki powinny być od zarobków tylko.
  Tak jak było w PRLu.

 • lkolesio

  Oceniono 13 razy 3

  Z jakiej paki miała by płacić złodziejom z pis na rozkradzenie. Jeżeli już to w Szwecji bo to tamtejsza fundacja dała nagrodę.

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX