Wiadomo, ile najczęściej zarabia się w Polsce. GUS pokazał nowe dane

2379,66 zł brutto - tyle zarabiało w Polsce najwięcej osób w październiku 2018 r. według danych Głównego Urzędu Statystycznego. Z wnikliwego badania GUS wynika, że nieco spadają nierówności dochodowe w społeczeństwie, rośnie za to tzw. gender gap.

Choć informacje Głównego Urzędu Statystycznego dotyczące przeciętnego wynagrodzenia w gospodarce poznajemy co miesiąc, to tylko raz na jakiś czas GUS publikuje bardziej szczegółowe dane o płacach w Polsce. Robi to także z opóźnieniem - w listopadzie 2019 r. poznaliśmy garść danych dotyczących m.in. mediany wynagrodzeń w październiku 2018 r. Wyniosła ona 4094,98 zł brutto. Mediana to kwota, poniżej której (i powyżej której) plasują się zarobki dokładnie połowy pracujących. Warto zaznaczyć, że są to dane z firm zatrudniających przynajmniej 10 osób. 

Teraz GUS pokazał kolejne wyniki pogłębionych badań dotyczących wynagrodzeń Polaków w październiku 2018 r. Okazało się m.in., że dominanta wynagrodzeń wówczas wynosiła 2379,66 zł brutto, czyli ok. 1725 zł "na rękę". Dominanta pokazuje, jakie było najczęściej otrzymywane miesięczne wynagrodzenie. 

W 2018 r. płaca minimalna wynosiła 2100 zł brutto, czyli 1530 zł netto.

>>> Co to znaczy dobrze zarabiać? Pytamy Polaków [5 GAZETA.PL]

Zobacz wideo

Średnią do góry ciągną menedżerowie, ale...

Dominanta wynagrodzeń na poziomie 2379,66 zł brutto i mediana niemal 4095 zł w październiku 2018 r. siłą rzeczy mocno odstawały od poziomu średniej pensji w tamtym okresie - która wynosiła 5003,78 zł brutto. Wynika to oczywiście z tego, że średnią ciągną do góry bardzo wysokie zarobki m.in. kadr kierowniczych.

Jak wylicza GUS, mniej niż 5003,78 zł - czyli mniej niż wynosiła średnia pensja w gospodarce w październiku 2018 r. - zarabiało aż 66,9 proc. mężczyzn i 71,2 proc. kobiet. Słowem - powyżej "średniej" zarabiał mniej niż co trzeci Polak. Więcej niż 10 tys. zł brutto zarabiało z kolei tylko ok. 6 proc. osób w Polsce.

10 proc. zarabiających najmniej dostało wynagrodzenie brutto w wysokości maksymalnie 2224,17 zł. Z kolei 10 proc. najlepiej zarabiających ogółem otrzymało pensję brutto co najmniej w wysokości 8239,84 zł.

Chociaż powyższe dane pokazują pokaźny rozstrzał pomiędzy zarobkami w społeczeństwie, z danych GUS wynika, że nierówności płacowe w Polsce lekko się zmniejszają. Wskazują na to coraz niższe odczyty tzw. współczynnika Giniego. Pomiędzy 2012 a 2018 r. spadł on z 0,333 na 0,311. Im niższy współczynnik Giniego, tym mniejsze nierówności płacowe. W skrajnych przypadkach odczyt 0 wskazuje, że wszystkie gospodarstwa domowe mają takie same dochody, a odczyt 1 - że jedno gospodarstwo "zgarnia" wszystkie dochody (pozostałe nie mają nic). 

embed

Mężczyźni z wyższymi zarobkami niż kobiety

Jak wynika z danych GUS, w październiku 2018 r. przeciętne godzinowe wynagrodzenie w gospodarce wynosiło 27,79 zł. Jednak dla mężczyzn wynosiło ono 29,47 zł, dla kobiet 25,94 zł. Wynika z tego, że przeciętnie mężczyźni na godzinę zarabiali o 13,6 proc. więcej niż kobiety.

Niestety, wygląda na to, że tak liczona "gender gap" - czyli różnica między zarobkami kobiet i mężczyzn - pogłębiła się od ostatniego podobnego badania z 2016 r. Wówczas przeciętne godzinowe wynagrodzenie mężczyzn było o 12,1 proc. wyższe niż kobiet.

Przeciętne wynagrodzenie mężczyzn w październiku 2018 r. wynosiło 5447,24 zł, kobiet 4543,36 zł. Jak wynika z danych GUS, kobiet zarabiały gorzej od mężczyzn niezależnie od wykształcenia, stażu pracy czy wieku. Czyli - porównując pensje kobiet i mężczyzn z tych samych grup (np. "osoby o wyższym wykształceniu", "osoby w wieku 35-44 lata" itd.) - niemal zawsze przeciętnie to mężczyźni zarabiali więcej. Niemal, bo jest jeden wyjątek - w grupie osób w wieku 60-64 lat to wynagrodzenia kobiet są przeciętnie rzecz biorąc wyższe niż mężczyzn.

Więcej o:
Komentarze (273)
Wiadomo, ile najczęściej zarabia się w Polsce. GUS pokazał nowe dane
Zaloguj się
 • freud1

  Oceniono 68 razy 56

  Ja prdle. Mocarstwo, lider regionu i centrum miedzymorza odgrazajace sie Niemcom.
  I to wszystko za dwa patyki pln na reke.

 • telewy2

  Oceniono 32 razy 26

  Ponoć kraj miodem płynący. Ciekawe, że nikt tego nie widzi, że silna Polska to Polska bogata, z ludźmi żyjącymi dostatnie. Taka pensja to porażka. Nie jestem rzpieszczony, całe życie ciężko pracuję ale za tyle to bym nie przeżył. Szczęśliwie nie mam takich zmartwień, nie patrzyłem na innych tylko ciężko zasuwałem. Chcecie mieć lepiej to myślcie zanim oddacie głos.

 • jojo2015

  Oceniono 33 razy 21

  Często złodziej krzyczy łapać złodzieja i tak jest w przypadku PiS-u.
  Najwięcej "komuchów i złodziei " jest niestety właśnie w formacji PIS. Ekspres Wieczorny, Srebrna i jej wydawnictwa, SKOKI, Ludwiki, etc, służą jako finansowa baza machiny propagandy i powtarzania od lat że "rządy PO są złodziejskie" ,"premier Tusk to bardzo zły premier" . Tymczasem fakty tu mają się następująco: rządy PO przywodziły w Polsce umiejętnie przez najbardziej kryzysowy dla całej Europy moment , a premier Tusk okazał się jednym z najwybitniejszych współczesnych polityków środkowej Europy.

 • byczakrrew

  Oceniono 19 razy 15

  no matematyki nie oszukasz. jeżeli dwórki glapy zarabiają po 60 tys., a wiceprezes pko, młody, zdolny z nadania pis wyciąga 200 tys. miesięcznie - to ktoś musi wyrównać średnią

 • maxym9

  Oceniono 15 razy 15

  Od kilku lat moje wynagrodzenie stoi w miejscu jeśli nie liczyć 3% podwyżki przed dwoma laty. Zawsze było sporo powyżej średniej ale teraz to "sporo" zaczyna się zbliżać do określenia "trochę ponad". Zazdroszczę tym którzy mają coroczne podwyżki

 • optymistaa43

  Oceniono 23 razy 15

  Chlopi,przypomne Wam o roli zbrodniczego wzgledem Narodu Polski kosciola katolickiego i jak to skonczylo sie dla redemptorystow.Po rozbiorach ;Car Rosji na pismie podziekowal Papiezowi za PRYWISLANSKIJKRAJ,dolaczyl do tego kilka ton zlota ,wydobywanego przez Naszych przodkow -zeslancow.,dzisiaj mozna je przykladowo zobaczyc w rozetach na sufitach sal watykanskich czy w pierscieniach i lancuchach kardynalskich.Jak patrzycie na to zloto czy na jakiegokolwiek ksiedza ta wyobrazcie sobie te miliardy nieszczesc ,jakie spadly na nasze rodziny w czasie trwania 123 letniej niewoli pod butem zaborcow.A redemptorysci ,Sejm Polski, za wspolprace,szpiegowanie ,denuncjonowanie polskich powstancow i ich sympatykow zaborcom,SEJM POLSKI, ustawa wygonil na ZAWSZE ten zbrodniczy zakon z granic Polski,na ZAWSZE,zakazal jakiejkolwiek dzialalnoci w granicach Polski na ZAWSZE.Sama nazwa trwam jaka przyjal ten kuzwa Doktor ( bez matury)swiadczy o bezczelnosci calego kk .Kieda slysze o osobistym odznaczaniu "Pro Ecclesia et Patria" Dla kosciola i ojczyzny to widze hipokryzje tej zbrodniczej organizacji k k . .Takimi kreaturami jak rydzyk kalac slowo OJCZYZNA,brac udzial w jego przedstawieniach,pod reke z nim spiewac "i wolna ojczyzne racz dac nam panie" moga tylko zaprzancy i warcholy ze szczytow wladzy tacy jak DUDA ,Morawiecki iiiiiiiiiiiiiiiiiiiiii.caly rzad warcholow.Na ZAWSZE,jak nisko upadla ta wladza,tragedia.

 • pracowniaor

  Oceniono 16 razy 14

  Prezeczytałem kilka komentarzy i dziwi się zdziwiony, że PiS wygrywa wszystkie wybory. Duda też zapewne pourzęduje (bo jednak nie porządzi) drugą kadencję. Czytam i mam wrażenie, że to stenogram z obrad sejmiku siedemnastowiecznej rzeczpospolitej.Szlachta narzekająca na lenistwo chamów, którym robić się nie chce, kombinują jak koń pod górę a wszystko to przez zbytnią łaskawość jaśnie oświeconych. Opamiętajcie się. To wasi bliźni i współobywatele. Minimum empatii. I jeszcze jedna uwaga: za stan umysłowy narodu odpowiadają elity intelektualne.

 • joankb

  Oceniono 20 razy 14

  Czyli dominanta była tylko o 13,3% wyższa od minimalnej.
  To jest dramat...

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX