Wielka Brytania rozważa zerwanie negocjacji z UE. "Odzyskamy swoją niezależność"

Wielka Brytania i Unia Europejska formalnie mają czas do końca roku, by zawrzeć nowe porozumienie handlowe. Na kilka dni przed nową turą negocjacji brytyjski premier stwierdził, że jeśli kluczowych punktów kontraktu nie uda się ustalić do czerwca, możliwe będzie zerwanie negocjacji. Brexit nastąpiłby wówczas w sposób bezumowny.

Wielka Brytania chce, by najważniejsze postanowienia nowego porozumienia handlowego z Unią Europejską były gotowe najpóźniej w czerwcu. Jednocześnie zastrzega, że jeśli do tego czasu nie uda się poczynić dostatecznych postępów, rozmowy mogą zostać całkowicie zerwane. Rząd miałby się wówczas przygotować na scenariusz, wedle którego brexit następuje bez żadnej umowy - donosi "The Guardian".

To deklaracja istotna - w poniedziałek rusza nowa tura rozmów pomiędzy Wielką Brytanią a Unią Europejską.

Zobacz wideo Co zmieni się dla nas po brexicie? Wyjaśnia

Boris Johnson liczy na to, że uda mu się wynegocjować z Brukselą umowę w rodzaju kanadyjskiej, a jeśli to się nie powiedzie chce porozumienia na zasadach Światowej Organizacji Handlu. Co to oznacza w praktyce? Wyjaśnił to Michael Gove, brytyjski minister odpowiedzialny za brexitowe negocjacje.

- 31 grudnia Zjednoczone Królestwo w pełni odzyska swoją niezależność gospodarczą i polityczną - stwierdził. A przedstawiciele brytyjskiego rządu twierdzą, że Bruksela chce narzucić Wielkiej Brytanii "uciążliwe zobowiązania" podważające jej autonomię.

Michael Barnier swoje stanowisko przedstawił podczas czwartkowej wizyty w Warszawie - Rozpoczynające się za parę dni negocjacje między Unią a Wielką Brytanią, dotyczące przyszłych relacji, będą trudne i - z woli Brytyjczyków - krótkie - powiedział. Wcześniej odniósł się też do marzeń o umowie w stylu kanadyjskim - stwierdził, że zawarcie podobnej umowy nie będzie możliwe.

Wielka Brytania nie chce się dostosować do prawa UE

Kością niezgody pozostaje konieczność dopasowania części przepisów Wielkiej Brytanii do tych panujących w Unii Europejskiej. Michael Barnier, unijny negocjator, twierdzi, że im więcej wspólnych mianowników w umowie tym lepiej. Brytyjczycy o dostosowywaniu się do prawa UE nie chcą słyszeć - nie zgadzają się chociażby, by spory pomiędzy krajami mógł rozstrzygać Trybunał Sprawiedliwości Unii Europejskiej. Szef brytyjskiego rządu twierdzi, że to ograniczałoby suwerenność jego kraju.

Czytaj też: Po brexicie Boris Johnson chce zbudować most ze Szkocji do Irlandii. Szkocja jest przeciwna

Spornych punktów w negocjacjach między krajami jest więcej. Wielka Brytania chce np. zawrzeć osobną umowę dotyczącą rybołówstwa i co roku negocjować kwestie dostępu do wód. Londyn chce też osobnego porozumienia dotyczącego kwestii nakazu aresztowania - tu za przykład podaje umowy zawarte z Norwegią i Islandią. Niezwykle ważnym obszarem negocjacji są też usługi finansowe.

Konferencja Narodów Zjednoczonych ds. Handlu i Rozwoju ostrzega, że bezumowny brexit może oznaczać dla Wielkiej Brytanii utratę możliwości eksportu towarów o wartości 32 miliardów dolarów.

Więcej o:
Komentarze (115)
Wielka Brytania rozważa zerwanie negocjacji z UE. "Odzyskamy swoją niezależność"
Zaloguj się
 • silthor

  Oceniono 55 razy 45

  Jak zerwą rozmowy to dać im cła i wizy. Powinni być szczęśliwi, że wreszcie nie są traktowani jak część UE.

 • antypiss

  Oceniono 42 razy 36

  Populiści atakują a suweren wniebowzięty. Później to suweren będzie płacił wszystkie rachunki, ale na razie niech się cieszy.

 • cob22

  Oceniono 41 razy 29

  Boze niech w koncu s....laja i bedzie spokoj. Wielka Brytania bedzie znow Imperium bez Imperium, przynajmniej w rozmowach przy piwie w pubie.

 • jael53

  Oceniono 27 razy 25

  Bardzo zacne chęci powrotu do tradycji Jana bez Ziemi.

 • baby1

  Oceniono 26 razy 22

  Chromolić brytoli, ale należy ewidentnie wzmocnić Unię Europejską. Polska będzie miała szansę tylko wtedy, gdy UE będzie silnym światowym graczem porównywalnym z USA i Chinami, a my będziemy jej ważnym elementem. Gdyby w Polsce było Euro, to nie tak łatwo można byłoby sobie pozwolić na rozwalanie finansów państwa tak jak to robi PiS. Po doświadczeniach z Grecją unia nie nabierze się drugi raz.

 • sigizm

  Oceniono 24 razy 20

  coś wychodzi na to, że będziemy mieli nową Białoruś w Europie, cła, rewizje na granicy, wizy trzy miesięczne z biletem powrotnym wydawane tylko na zaproszenie i z wykupionym przymusowym voucher turystycznym, i takie tam różne

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX