Żabka: jesteśmy otwarci na rozmowy z zadłużonymi franczyzobiorcami. Część musi spłacać spore długi

Żabka podkreśla, że jest otwarta na rozmowy z zadłużonymi franczyzobiorcami. - Szukamy sposobów na uniknięcie postępowania windykacyjnego przed sądem - twierdzi przedstawiciel spółki. Część byłych ajentów sieci ma do spłacenia wynoszące po 100-200 tys. zł długi. Niektórzy twierdzą, że nie rozumieją, skąd się one wzięły.

Żabka przekazała statystyki dotyczące swoich franczyzobiorców. Sieć zapewnia, że w 2019 roku rozstało się z nią mniej niż 8 proc. ajentów, a z grona 4200 przedsiębiorców 1944 współpracuje dłużej niż trzy lata - informują Wiadomości Handlowe.

Spółka podkreśla też, że jedynie jeden na dziesięć uruchomionych sklepów nie osiąga satysfakcjonującego poziomu przychodów. Jednocześnie Alfred Kubczak, dyrektor ds. korporacyjnych spółki Żabka Polska zapewnia, że firma jest otwarta na rozmowy z zadłużonymi franczyzobiorcami.

- Szukamy sposobów na uniknięcie postępowania windykacyjnego przed sądem, np. proponujemy rozłożenie długu na raty. W sytuacji gdy nie możemy dojść do porozumienia i nie ma innego wyjścia sprawa trafia do sądu. Obecnie w toku jest kilkadziesiąt takich postępowań - stwierdził cytowany przez portal.

Część byłych właścicieli Żabek ma długi

W piątek "Gazeta Wyborcza" opisała kilka przypadków byłych ajentów Żabki. Chodzi o osoby, które po zakończeniu współpracy mają do spłacenia długi sięgające 100 czy 200 tys. zł - część tych należności dotyczy sieci.

"Kiedy franczyzobiorca kończy współpracę, nierzadko dowiaduje się, że musi zwrócić sieci duże pieniądze - nie wie jednak, dlaczego, bo rozliczenie jest niezrozumiałe. Franczyzobiorcy pytają więc o to Żabkę, a ta - jak mówią - ma ich ignorować" - opisuje dziennik.

Żabka ma w Polsce już 6000 sklepów

Sieć Żabka zyskuje w Polsce na popularności. Tylko w zeszłym roku otworzyła 650 nowych placówek osiągając tym samym poziom 6 tys. sklepów. - Rozwijamy się nie tylko w dużych aglomeracjach, ale również w miejscowościach do 50 tys. mieszkańców. W tym roku otworzyliśmy sklepy w 36 miejscowościach, w których wcześniej nas nie było - powiedział, cytowany w komunikacie prezes Żabki, Tomasz Suchański. 

Sklepy Żabka są prowadzone w formacie convenience store - tym mianem określa się małe sklepy położone w pobliżu często odwiedzanych punktów i osiedli mieszkaniowych. W Polsce liderem tego segmentu jest Żabka, w Europie Spar (ma 12 tys. punktów, 100 w Polsce), w USA liderem jest działająca od 1927 roku sieć 7-Eleven. Jest to jednocześnie największa pod względem liczby obiektów handlowych sieć na świecie.

Więcej o: