Kaufland reaguje na obniżkę VAT. Przecenił ponad 3 tys. produktów w swoich marketach

W reakcji na planowaną od kwietnia obniżkę VAT na niektóre kategorie produktów, sieć Kaufland postanowiła przecenić część swojego asortymentu już miesiąc wcześniej. Od 27 lutego w sklepach Kaufland klienci mogą kupić taniej ponad 3 tys. produktów.

Jak podaje serwis Wiadomości Handlowe, obniżki w marketach Kaufland dotyczą codziennych artykułów, m.in. pieczywa i wypieków, owoców, czy artykułów dla dzieci i niemowląt. Mowa o łącznie ponad 3 tys. artykułów, przy czym asortyment w marketach Kaufland to - w zależności od placówki - od 15 do 21 tys. produktów. Jest to więc spory procent ogółu towaru dostępnego w sklepach sieci.

Nowy VAT, nowe ceny

Na skutek zaplanowanej nowelizacji ustawy o podatku od towarów i usług od kwietnia 2020 r. pojawi się nowa matryca VAT, dzięki czemu niektóre produkty będą tańsze, bo zostaną opodatkowane inną niż dotychczas stawką. Uprzedzając zmiany w przepisach, Kaufland wprowadziła akcję "Ciach VAT", dzięki czemu klienci sieci skorzystają z niższych cen już miesiąc przed nowelizacją.

>>> Wysoka inflacja zjada pieniądze Polaków. Czy będzie jeszcze gorzej?

Zobacz wideo

Wdrożenie nowych regulacji w trakcie trwania roku podatkowego jest dość zaskakujące - od ok. 25 lat obowiązuje bowiem zasada zabraniająca "zmieniania reguł w trakcie gry". Chodzi o to, by przedsiębiorcy, a także zwykli podatnicy, nie byli zaskakiwani skutkami zmian w prawie podatkowym. Ministerstwo Finansów w uzasadnieniu do ustawy twierdzi jednak, że nowelizacja dotycząca m.in. podatku VAT może zostać wprowadzona w trakcie roku, bo "zakazy i nakazy wywodzone z zasad demokratycznego państwa prawnego (art. 2 konstytucji) nie mają charakteru bezwzględnego". Zdaniem resortu "można od nich odstąpić, gdy przemawia za tym ważny interes publiczny", a tym może być np. "dążenie ustawodawcy do przeciwstawienia się oszustwom i nadużyciom podatkowym".

Kaufland to ok. 1,2 tys. marketów, w których zatrudnionych jest blisko 150 tys. pracowników. W Polsce sieć ma obecnie 219 placówek i zatrudnia ok. 16 tys. pracowników.

Więcej o: