Kaufland reaguje na obniżkę VAT. Przecenił ponad 3 tys. produktów w swoich marketach

W reakcji na planowaną od kwietnia obniżkę VAT na niektóre kategorie produktów, sieć Kaufland postanowiła przecenić część swojego asortymentu już miesiąc wcześniej. Od 27 lutego w sklepach Kaufland klienci mogą kupić taniej ponad 3 tys. produktów.

Jak podaje serwis Wiadomości Handlowe, obniżki w marketach Kaufland dotyczą codziennych artykułów, m.in. pieczywa i wypieków, owoców, czy artykułów dla dzieci i niemowląt. Mowa o łącznie ponad 3 tys. artykułów, przy czym asortyment w marketach Kaufland to - w zależności od placówki - od 15 do 21 tys. produktów. Jest to więc spory procent ogółu towaru dostępnego w sklepach sieci.

Nowy VAT, nowe ceny

Na skutek zaplanowanej nowelizacji ustawy o podatku od towarów i usług od kwietnia 2020 r. pojawi się nowa matryca VAT, dzięki czemu niektóre produkty będą tańsze, bo zostaną opodatkowane inną niż dotychczas stawką. Uprzedzając zmiany w przepisach, Kaufland wprowadziła akcję "Ciach VAT", dzięki czemu klienci sieci skorzystają z niższych cen już miesiąc przed nowelizacją.

>>> Wysoka inflacja zjada pieniądze Polaków. Czy będzie jeszcze gorzej?

Zobacz wideo

Wdrożenie nowych regulacji w trakcie trwania roku podatkowego jest dość zaskakujące - od ok. 25 lat obowiązuje bowiem zasada zabraniająca "zmieniania reguł w trakcie gry". Chodzi o to, by przedsiębiorcy, a także zwykli podatnicy, nie byli zaskakiwani skutkami zmian w prawie podatkowym. Ministerstwo Finansów w uzasadnieniu do ustawy twierdzi jednak, że nowelizacja dotycząca m.in. podatku VAT może zostać wprowadzona w trakcie roku, bo "zakazy i nakazy wywodzone z zasad demokratycznego państwa prawnego (art. 2 konstytucji) nie mają charakteru bezwzględnego". Zdaniem resortu "można od nich odstąpić, gdy przemawia za tym ważny interes publiczny", a tym może być np. "dążenie ustawodawcy do przeciwstawienia się oszustwom i nadużyciom podatkowym".

Kaufland to ok. 1,2 tys. marketów, w których zatrudnionych jest blisko 150 tys. pracowników. W Polsce sieć ma obecnie 219 placówek i zatrudnia ok. 16 tys. pracowników.

Więcej o:
Komentarze (62)
Kaufland reaguje na obniżkę VAT. Przecenił ponad 3 tys. produktów w swoich marketach
Zaloguj się
 • jkmjkm

  Oceniono 24 razy 20

  Jakby Wam to wytłumaczyć, może spróbujmy w tern sposób - PIS bardzo zależy na głosach górników i dlatego minister Sasin "zachęca" państwowe spółki energetyczne do kupowania polskiego węgla. Szkopuł w tym, że ten węgiel jest sporo droższy niż węgiel importowany. A dlaczego jest droższy? Poza czynnikami obiektywnymi (głębokość pokładów węgla) w grę wchodzą czynniki polityczne, tj. schlebianie górnikom poprzez podwyższanie ich wynagrodzeń w całkowitym oderwaniu od realiów ekonomicznych. I kółko się zamyka. Wszyscy składamy się zatem na pensje górników, skutkiem czego mamy najdroższy prąd w urlopie. Odnosząc powyższe do artykułu - dziękujmy Bogu, że mamy w Polsce rozwinięte zagraniczne sieci handlowe, które muszą ze sobą konkurować, i które nie są kontrolowane przez Państwo Polskie. Gdyby było inaczej, płacilibyśmy już dawno za chleb 20 zł, a jedno jajko kosztowałoby 5 zł.

 • ra9

  Oceniono 13 razy 13

  Nie przerobiliśmy tego z paliwem wiele lat temu? Nieważne, VAT czy akcyza, ale na stacjach nie zmieniło się, zarobiły na marży.

 • zwierzoczlekoupior

  Oceniono 18 razy 12

  nawet po tych niby obnizkach w Niemczech i Czechach jest taniej.

 • 11krzych

  Oceniono 17 razy 11

  Czy kościół katolicki odprowadza VAT od pieniędzy otrzymywanych od operatorów sieci komórkowych za anteny na wieżach kosciołów?
  Dziura VAT.

 • radeberger

  Oceniono 16 razy 10

  sÓweren narzeka na wysokie ceny - "dobry rząd" tnie VAT na to co sÓweren obserwuje każdego dnia na półkach. "Sprytne". Pieniądze wyrwą w mniej oczywisty sposób.
  PS. Co tam z tym "budżetem bez deficytu"? Bo coś cicho ostatnio, nikt się nie chwali..

 • 6nine9

  Oceniono 7 razy 7

  Co to za zaklamana reklama? Morawiecki oplacił?
  VAT na niektóre towary spadnie, a na wiele innych wzrośnie.

 • james.blond

  Oceniono 10 razy 6

  Jakby tu kupic wybory? Hmm.

 • jan700

  Oceniono 19 razy 5

  Gdy w handlu panuje konkurencja to ceny w sklepach są niskie.
  Profesor Leszek Balcerowicz dużo o tym mówił.

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX