Podatek do cukru zabije polskie firmy? Branża bije na alarm: To uderzy w najuboższych, polskich plantatorów i firmy

Podatek cukrowy budzi kontrowersje nie tylko wśród konsumentów, których czekać będzie kilkudziesięcioprocentowa podwyżka cen za poszczególne produkty. Na alarm bije również branża producentów twierdząca, że na nowym podatku ucierpią polskie firmy.

Sejm RP przyjął tzw. ustawę cukrową w połowie lutego br. Ma ona wejść w życie 1 lipca 2020 roku. Wprowadza ona dodatkową opłatę na napoje z dodatkiem cukrów, substancji słodzących, kofeiny czy tauryny. Ma ona wynosić 50 gr za każdy litr. W przypadku, gdy na 100 ml produktu będzie więcej niż 5 gr cukru, opłata będzie wyższa o 5 gr za dodatkowy gram cukru w litrze napoju. Dodatkowo opłatą w wysokości 10 gr na litr opodatkowane zostaną napoje zawierające taurynę lub kofeinę.

Wprowadzenie podatku cukrowego drastycznie wpłynie na wzrost cen produktów zawierających cukier. Najbardziej odczują to konsumenci, którzy będą płacić więcej, ale na alarm bije cała branża producentów obawiających się, że mniejsi przedsiębiorcy nie będą w stanie utrzymać się na rynku. 

Zobacz wideo Nowy podatek od cukru podniesie ceny w sklepach? Polacy mają się odchudzić, ale budżet się utuczy

Podatek cukrowy zabije polskich przedsiębiorców? Branża: "Ministerstwo uderza w polskich plantatorów, najbiedniejszych i rodzime firmy"

Jak podaje piątkowe wydanie "Pulsu Biznesu", 28 lutego ma się odbyć spotkanie przedstawiciel branży z Ministerstwem Zdrowia, na którym przedsiębiorcy przedstawią resortowi niekorzystne skutki wprowadzenia przepisów.

Na podatku cukrowym najbardziej ucierpią najbiedniejsi konsumenci oraz polskie firmy wytwarzające napoje w oparciu o buraka cukrowego uprawianego przez polskich rolników (...) Oznacza to, że Ministerstwo Zdrowia za jednym zamachem uderzy w trzy grupy: najuboższych, polskich plantatorów i rodzime firmy.

- twierdzi Stanisław Bizoń, prezes Krajowej Izby Gospodarczej "Przemysł Rozlewniczy". Dodatkowym zarzutem stawianym resortowi jest fakt, że w rzeczywistości podatek nie wpłynie na zmianę nawykowych Polaków, więc jest jedynie sposobem na uzyskanie dodatkowych środków finansowych. Działania branży producentów napojów słodzonych mogą okazać się bezowocne, gdyż rząd jest zdeterminowany, aby wprowadzić podatek. Wkrótce projekt ustawy trafi do Senatu RP. W przypadku odrzucenia go przez Izbę Wyższą z powrotem będzie rozpatrywany przez Sejm, gdzie, jak wiadomo, rządząca partia ma większość. 

Więcej o: