Nowi członkowie zarządu NBP. Ekonomista i były szef ABW powołani przez Andrzeja Dudę

28 lutego prezeydent Andrzej Duda powołał nowych członków Narodowego Banku Polskiego (NBP). Znaleźli się wśród nich Marta Kightley, ekonomistka ze Szkoły Głównej Handlowej (SGH) oraz Piotr Pogonowski, który do niedawna pełnił funkcję szefa Agencji Bezpieczeństwa Wewnętrznego (ABW).

Kadencja Teresy Czerwińskiej - byłej minister finansów, która w zarządzie NBP zasiadała od czerwca 2019 r. - dobiega końca. Wiemy już, że z początkiem marca 2020 r. zostanie wiceprezeską Europejskiego Banku Inwestycyjnego (EBI). Ze stanowiska wiceprezesa NBP po dwóch kadencjach ma odejść także Piotr Wiesiołek. W związku z tymi zmianami prezydent Andrzej Duda powołał dziś nowych członków zarządu banku centralnego. Na stanowisko członka zarządu i wiceprezesa NBP - pierwszego zastępcy Adama Glapińskiego - wybrano Martę Kightley, ekonomistkę z SGH. Do zarządu został powołany także Piotra Pogonowskiego, który do niedawna szefował ABW. Zaczyna już 1 marca. Marta Kighley tydzień później, 8 marca.

>>> Czy rząd może zahamować rosnące ceny? "Potrzebny jest wzrost wydajności pracy"

Zobacz wideo

Nowi członkowie w zarządzie NBP

Marta Kightley ukończyła SGH, z którą od początku swojej kariery zawodowej jest związana jako ekonomista i wykładowca. Tytuł doktora nauk ekonomicznych uzyskała w 2006 r., dziewięć lat późnij uzyskała habilitację. W latach 2007-2010 pracowała w służbie dyplomatycznej, pełniąc funkcję kierownika wydziału polityczno-ekonomicznego Ambasady RP w Seulu. Od 2016 r. jest członkiem Rady Edukacyjnej NBP.

Piotr Pogonowski jest z kolei prawnikiem i urzędnikiem państwowym, znanym z funkcji pułkownika ABW p.o. szefa w agencji w latach 2015-2016. W latach 2016-2020 był pełnoprawnym szefem ABW. Studia ukończył na Katolickim Uniwersytecie Lubelskim (KUL), gdzie na Wydziale Prawa, Prawa Kanonicznego i Administracji doktoryzował się w 2001 r. W latach 2008–2010 zajmował stanowisko dyrektora gabinetu szefa Centralnego Biura Antykorupcyjnego (CBA). W 2010 r. prezydent RP nadał mu tytuł profesora nauk prawnych. Specjalizuje się w postępowaniu cywilnym, w tym w postępowaniu upadłościowym, egzekucyjnym i zabezpieczającym.