Zakaz handlu. Czy 1 marca jest niedziela handlowa? Czy dzisiaj są otwarte sklepy?

Zakaz handlu obowiązuje w swojej pełnej formie od początku roku. Na 2020 r. zaplanowano jedynie kilka handlowych niedziel. Czy dzisiaj są otwarte sklepy? Czy 1 marca to niedziela handlowa?

Ustawa o zakazie handlu dotyczy niedzieli. W życie weszła w marcu 2018 roku, ale tylko w ograniczonej formie. W pierwszym roku jej obowiązywania, zakaz handlu nie obowiązywał w każdą pierwszą i ostatnią niedzielę miesiąca. Każda środkowa niedziela była niehandlowa. Rok później zakaz został zaostrzony, w związku z czym sklepy był otwarte tylko w ostatnią niedzielę miesiąca z kilkoma wyjątkami. W 2020 roku ustawa obwiązuje już w pełnej formie. W związku z tym każda niedziela z zasady jest niehandlowa. Wyjątkiem objęto siedem niedzieli w roku, z czego jedna miała miejsce 26 stycznia.

Zobacz wideo Zakaz handlu w niedzielę staje się fikcją.

Czy 1 marca jest niedziela handlowa? Czy dzisiaj są otwarte sklepy?

1 marca obowiązuje zakaz handlu, to oznacza, że dzisiaj sklepu są zamknięte. Zakaz handlu nie obowiązuje kawiarni, cukierni, stacji benzynowych, kwiaciarni oraz w sklepach ze statusem placówki pocztowej. W niedziele otwarte mogą być także wszystkie punkty handlowe, w których klientów obsługuje właściciel. Dotyczy to m.in. sklepów Żabka, z których duża część jest otwarta. To dlatego, że sieć ta działa na zasadzie franczyzy.

Niedziele handlowe w 2020 roku

W 2020 roku zakaz handlu w niedzielę zaczyna obowiązywać w swojej pełnej postaci. W ciągu roku będzie 7 niedziel handlowych:

  • 5 kwietnia
  • 26 kwietnia
  • 28 czerwca
  • 30 sierpnia
  • 13 grudnia
  • 20 grudnia

Niedziele handloweNiedziele handlowe fot. AG

Z początkiem 2020 roku zakaz handlu stał się bardziej restrykcyjny w dni najważniejszych świąt kościelnych w Polsce. W związku z tym 11 kwietnia przed świętami Wielkanocnymi sklepy otwarte będą jedynie do 14:00. To samo obowiązywać będzie 24 grudnia, w wigilię Świąt Bożego Narodzenia. 

Więcej o: