Zakaz handlu. Czy 1 marca jest niedziela handlowa? Czy dzisiaj są otwarte sklepy?

Zakaz handlu obowiązuje w swojej pełnej formie od początku roku. Na 2020 r. zaplanowano jedynie kilka handlowych niedziel. Czy dzisiaj są otwarte sklepy? Czy 1 marca to niedziela handlowa?

Ustawa o zakazie handlu dotyczy niedzieli. W życie weszła w marcu 2018 roku, ale tylko w ograniczonej formie. W pierwszym roku jej obowiązywania, zakaz handlu nie obowiązywał w każdą pierwszą i ostatnią niedzielę miesiąca. Każda środkowa niedziela była niehandlowa. Rok później zakaz został zaostrzony, w związku z czym sklepy był otwarte tylko w ostatnią niedzielę miesiąca z kilkoma wyjątkami. W 2020 roku ustawa obwiązuje już w pełnej formie. W związku z tym każda niedziela z zasady jest niehandlowa. Wyjątkiem objęto siedem niedzieli w roku, z czego jedna miała miejsce 26 stycznia.

Zobacz wideo Zakaz handlu w niedzielę staje się fikcją.

Czy 1 marca jest niedziela handlowa? Czy dzisiaj są otwarte sklepy?

1 marca obowiązuje zakaz handlu, to oznacza, że dzisiaj sklepu są zamknięte. Zakaz handlu nie obowiązuje kawiarni, cukierni, stacji benzynowych, kwiaciarni oraz w sklepach ze statusem placówki pocztowej. W niedziele otwarte mogą być także wszystkie punkty handlowe, w których klientów obsługuje właściciel. Dotyczy to m.in. sklepów Żabka, z których duża część jest otwarta. To dlatego, że sieć ta działa na zasadzie franczyzy.

Niedziele handlowe w 2020 roku

W 2020 roku zakaz handlu w niedzielę zaczyna obowiązywać w swojej pełnej postaci. W ciągu roku będzie 7 niedziel handlowych:

 • 5 kwietnia
 • 26 kwietnia
 • 28 czerwca
 • 30 sierpnia
 • 13 grudnia
 • 20 grudnia

Niedziele handloweNiedziele handlowe fot. AG

Z początkiem 2020 roku zakaz handlu stał się bardziej restrykcyjny w dni najważniejszych świąt kościelnych w Polsce. W związku z tym 11 kwietnia przed świętami Wielkanocnymi sklepy otwarte będą jedynie do 14:00. To samo obowiązywać będzie 24 grudnia, w wigilię Świąt Bożego Narodzenia

Więcej o:
Komentarze (6)
Zakaz handlu. Czy 1 marca jest niedziela handlowe? Czy dzisiaj są otwarte sklepy?
Zaloguj się
 • niclos_cham

  Oceniono 3 razy 3

  Może ten wykaz niedziel handlowych w 2020 roku powieście sobie nad łóżkiem, a nie co tydzień piszecie "artykuł" z pytaniem w tytule czy najbliższa niedziela jest handlowa.
  No chyba, że to jest za trudne...

 • zelenyles

  Oceniono 8 razy 2

  dzisiaj jest zakaz handlu i nakaz pójść do kościoła z kasą albo kartą platniczą

 • pankracyhoracy

  Oceniono 1 raz 1

  Dzięki zakazowi handlu spędzam dzisiejszy dzień z rodziną a nie w pracy. Bynajmniej nie w kościele :)

 • lob2

  Oceniono 2 razy 0

  To idiotyczne zakazywanie .Uważam,że niech będzie zamknięte dla tych właścicieli,którzy chcą mieć zamknięte,a ci właściciele co chcą mieć otwarte,to niech sobie otwierają.Największą głupotą rządu jest zakazywanie obywatelom pójść na zakupy w niedzielę,kiedy rodzice mają wolne i chętnie pójdą z całą rodziną na zakupy i przy okazji na kawę i obiad.Zawsze lubiałem chodzić w niedzielę na zakupy,żona nie musiała gotować i w markecie chętnie spędzaliśmy czas robiąc zakupy,jedząc obiad ,kawę,ciastko,lody a dzieci bawiły się w osobnym pomieszczeniu i byli pilnowani przez panie.Każdą przyjemność nam zabierają,a w tygodniu nie ma czasu,bo pracujemy do 17 tej.Potem szybkie zakupu w sklepiku,szybko obiad i już jest wieczór.Trzeba dzieci przypilnować,żeby zadania domowe odrobili.Powinni zrobić referendum kto za, kto przeciw a nie zakazywać odgórnie.

 • 1pytanie

  Oceniono 4 razy -2

  Podziękujcie episkopatowi i zwiæzkom zawodowym...🤑

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX