Mały ZUS Plus. Ostatni dzień, aby złożyć wniosek i oszczędzić tysiące złotych. Jak to zrobić?

Mały ZUS Plus wszedł w życie wraz z początkiem lutego. Dzięki nowym przepisom ponad 300 tys. małych przedsiębiorców może oszczędzić kilka tysięcy zł rocznie. Termin składania wniosków mija 2 marca.

Mały ZUS wprowadzono w poprzednim roku. Dzięki przepisom 180 tys. przedsiębiorców płaciło niższe składki na ubezpieczenie społeczne. Ich przychód w 2018 roku nie mógł jednak przekroczyć 63 tys. zł rocznie, czyli 30-krotności płacy minimalnej. Zgodnie z wyborczą obietnicą PiS-u w bieżącym roku weszła w życie nowelizacja, dzięki której większa liczba przedsiębiorców może rozliczać się z ZUS-em na korzystnych zasadach. 

Mały ZUS Plus to oszczędność rzędu kilkuset złotych miesięcznie 

Zgodnie z obowiązującymi przepisami kwota przychodu wzrosła z 63 tys. zł do 120 tys. zł. Pozwoliło to na zwiększenie liczby przedsiębiorców, którzy mogą skorzystać z ulgi do 320 tys. osób. 

Wprowadzenie Małego ZUS-u Plus pozwala na oszczędności rzędu kilkuset złotych miesięcznie. Z tego rodzaju rozliczenia skorzystać mogą przedsiębiorcy, którzy wcześniej korzystali z ulgi na start oraz stawek preferencyjnych. Dodatkowo, z Małego ZUS Plus można korzystać przez 36 z ostatnich 60 miesięcy funkcjonowania firmy. 

Mały ZUS Plus. Ostatni dzwonek, aby złożyć wniosek 

Mały ZUS Plus obowiązuje od 1 lutego 2020 roku, ale osoby, które chcą skorzystać z tej formy wsparcia działalności na zgłoszenie mają już bardzo mało czasu. Termin mija 2 marca. O składanie aplikacji nie muszą martwić się przedsiębiorcy korzystającego z Małego ZUS-u w styczniu, gdyż zostaną automatycznie wpisani do nowego programu. Wynika to z faktu, że zasady funkcjonowania programu są takie same, zmienił się jedyni próg osiąganych dochodów. 

Aby skorzystać z Małego ZUS-u Plus należy złożyć następujące dokumenty:

  • ZUS ZWUA (wyrejestrowanie z dotychczasowym kodem ubezpieczenia), 
  • ZUS ZUA lub ZUS ZZA (zgłoszenie do ubezpieczeń z kodem właściwym dla „małego ZUS”: 05 90 albo 05 92).

- Poniedziałek 2 marca br. to „ostatni dzwonek” na zgłoszenie się do "małego ZUS". W ten dzień sale obsługi klientów Zakładu Ubezpieczeń Społecznych będą otwarte dłużej - do 18. Przedsiębiorcy, którzy poszukują informacji na temat ulgi, mogą skorzystać z Centrum Obsługi Telefonicznej (tel. 22 560 16 00)" - czytamy w komunikacie wydanym przez ZUS. 

Więcej o: