Banki mogą podnieść ceny. "Za wypłatę i wpłatę gotówki trzeba będzie zapłacić". Przez wyrok TSUE

Zarówno wypłata jak i wpłata gotówki do banku mogą być wkrótce droższe. Od stycznia zmieniły się bowiem przepisy - firmy, które przewożą pieniądze, pobierają je z wpłatomatów i uzupełniają bankomaty muszą doliczać 23 proc. VAT. Wcześniej stawka wynosiła zero.

Banki mogą wkrótce podnieść opłaty. W szczególności dla tych osób, które w jakikolwiek sposób wpłacają lub wypłacają fizycznie gotówkę. Jak donosi "Puls Biznesu", od stycznia zmieniły się bowiem przepisy dotyczące podatku VAT na usługi związane z obsługą tego typu operacji.

Ministerstwo Finansów zmienia zdanie po wyroku TSUE 

Resort finansów uznał, że transport, sortowanie i przeliczanie pieniędzy nie mogą być już traktowane jako zwolnione z podatku usługi finansowe. Od nowego roku pieniądz w tego typu transakcjach występuje w charakterze towaru. Przedsiębiorcy, którzy na rzecz banków np. przewożą gotówkę, uzupełniają ją w bankomatach, odbierają z wpłatomatów, czy dostarczają do oddziałów, wystawiają faktury z 23-procentowym podatkiem VAT.

Zobacz wideo PIT 2020. W tym roku są trzy nowe ulgi. Sprawdzamy z doradcą podatkowym, jak je rozliczyć

Ministerstwo swoją interpretację wywodzi z orzeczenia Trybunału Sprawiedliwości Unii Europejskiej. TSUE uznał bowiem, że operacje związane z gotówką powinny być traktowane jak w przypadku każdego innego towaru. Orzeczenie było wynikiem skargi złożonej w 2016 roku do Trybunału przez Federalny Trybunał Finansowy w sprawie jednej z niemieckich instytucji finansowych.

Banki podniosą opłaty?

Czy wyższy VAT banki przerzucą na klientów i zaczną pobierać lub wprowadzą wyższe opłaty przy okazji wpłat i wypłat w kasowym okienku, bankomacie czy wpłatomacie?

"Puls Biznesu" zauważa, że sprawa nie jest taka prosta - pomiędzy instytucjami finansowymi panuje bowiem olbrzymia rywalizacja. Banki jak na razie więc wyczekują. - Wiele wskazuje na to, że wkrótce za deponowanie pieniędzy i wypłatę gotówki trzeba będzie zapłacić - mówi jednak jeden z pracowników sektora bankowego.

Czytaj też: Inflacja utrudnia oszczędzanie. W Polsce jest gorzej niż w Szwajcarii

Wojciech Pantkowski ze Związku Banków Polskich w rozmowie z "Dziennikiem Gazetą Prawną" przyznał natomiast, że zmiana przepisów może się przełożyć w jakimś stopniu na przykład na ograniczenie liczby bankomatów, podwyżkę prowizji lub wprowadzenie przez niektóre banki opłat za wypłaty o wartości powyżej określonej kwoty.

Więcej o:
Komentarze (47)
Banki mogą podnieść opłaty. 'Za wypłatę i wpłatę gotówki trzeba będzie zapłacić'. Przez wyrok TSUE
Zaloguj się
 • krynolinka

  Oceniono 20 razy 18

  Pięknie. A TSUE też kazał od razu najwyższą stawkę VAT nałożyć?
  Że banki nie przerzucą na klientów? Pewnie, że same z własnych zysków zapłacą...Hehee już to widzę!

 • overkill888

  Oceniono 20 razy 16

  To jakas parodia
  banka zarabia na moich pieniadzach i jeszcze aby je odzyskac musze za to placic

 • only.win7

  Oceniono 17 razy 13

  Co tam wyrok TSUE, w Polsce wyroki TSUE przecież nie obowiązują jeżeli akurat nie leżą kaczyńskiemu. Nieistniejąca wg TSUE Izba Dyscyplinarna SN niedługo oskarży sędziego Tuleyę na przykład, z bardzo praktycznymi dla sędziego konsekwencjami.

 • siwywaldi

  Oceniono 14 razy 12

  Nasz system bankowy to po prostu złodziejstwo. Bo jak widać, rodzimym banksterom już NIE wystarczają ZEROWE depozyty przy inflacji ~5% i 15% kredytach, więc zaczynają kombinować, by to klient za powierzone im pieniądze, płacił jeszcze odsetki...
  No więc ja jako pierwszy klient, mówię im: wała !

 • kixx

  Oceniono 11 razy 11

  jedyna rywalizacja jaka teraz panuje miedzy polskim bankami to ta w ktorej tocza boj o jak najmniejsze oprocentowanie dla lokat i jak najwieksze dla kredytow

 • cymesgeszefciarz

  Oceniono 12 razy 10

  Jak to się ma do "ustawowego" Podstawowego rachunku płatniczego bez jakichkolwiek opłat ? Który także wymusiły przepisy unijne ...

 • elpapiotr2

  Oceniono 10 razy 10

  A końcowym płatnikiem tego VAT jest zawsze Kowalski, który według prawa nie jest płatnikiem VAT.
  Chory kraj, chore państwo!

 • helena1481949

  Oceniono 12 razy 8

  to się pokasuje konta, a pieniądze będą w skarpetkach. NIE DAMY SIĘ OKRADAĆ !!!!!!!!!!

 • doctor_spin

  Oceniono 8 razy 8

  niedługo przysłowiowa skarpety będzie lepszym dealem. skarpeta z Euro już chyba jest

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX