Zbliża się zmiana czasu. Kiedy przestawiamy zegarki? Będziemy spać dłużej czy krócej?

Za niecały miesiąc będzie zmiana czasu. Kiedy przestawiamy zegarki? Cofamy czy przesuwamy godzinę? Będziemy spać dłużej czy krócej? Odpowiadamy.

Polska, jak siedemdziesiąt innych krajów, w tym większość Europy (poza Islandią, Rosją i Białorusią) ma dwa czasy: letni oraz zimowy. Pod koniec października przesunęliśmy wskazówki zegara o godzinę do tyłu. Czas zimowy obowiązuje przez pięć miesięcy. W związku z tym za niecały miesiąc czeka na kolejna zmiana czasu. 

Zobacz wideo Zmiana czasu może być śmiertelna w skutkach

Zmiana czasu na letni. Kiedy przestawiamy zegarki?

Zmiana czasu na letni zawsze następuje w ostatnią niedzielę marca. Oznacza to, że zegarki przestawiamy w nocy z 28 na 29 marca. W związku z tym w niedzielę będziemy spać krócej. Obudzimy się godzinę wcześniej, ponieważ standardowo zegarki przestawiamy o godzinę do przodu, z 2:00 na 3:00. Większość z nas przestawi swoje zegarki dopiero nad ranem, w nocy automatycznie zrobi to spora część urządzeń elektrycznych, jak smartfony czy laptopy

Zmiana czasu na letni jedną z ostatnich?

W marcu 2018 roku Unia Europejska przeprowadziła ankietę, w której udział wzięło 4,6 mln użytkowników. Zdecydowana większość z nich, bo aż 84 proc. opowiedziało się za zniesieniem podziału na czas letni i zimowy. Parlament Europejski opracował więc projekt ustawy, która znosi czas letni i zimowy. Jako czas realizacji wyznaczono 2021 rok, a kraje mają same zdecydować, na który system się zdecydują. 

Polacy również chcą likwidacji zmiany czasu, za czym zagłosowało 78 proc. ankietowanych. Skutki, wady oraz zalety obowiązującego aktualnie w Polsce rozwiązania podsumował na swojej stronie internetowej Główny Urząd Miar. Wnioski? Przede wszystkim obecna sytuacja jest uważana za archaiczną, ze względu na rozwój społeczeństwa i postępującą elektryfikację. Pierwotnie zmiana została bowiem wprowadzona, by zyskać więcej światła dziennego. 

Więcej o: