Zbliża się zmiana czasu. Kiedy przestawiamy zegarki? Będziemy spać dłużej czy krócej?

Za niecały miesiąc będzie zmiana czasu. Kiedy przestawiamy zegarki? Cofamy czy przesuwamy godzinę? Będziemy spać dłużej czy krócej? Odpowiadamy.

Polska, jak siedemdziesiąt innych krajów, w tym większość Europy (poza Islandią, Rosją i Białorusią) ma dwa czasy: letni oraz zimowy. Pod koniec października przesunęliśmy wskazówki zegara o godzinę do tyłu. Czas zimowy obowiązuje przez pięć miesięcy. W związku z tym za niecały miesiąc czeka na kolejna zmiana czasu. 

Zobacz wideo Zmiana czasu może być śmiertelna w skutkach

Zmiana czasu na letni. Kiedy przestawiamy zegarki?

Zmiana czasu na letni zawsze następuje w ostatnią niedzielę marca. Oznacza to, że zegarki przestawiamy w nocy z 28 na 29 marca. W związku z tym w niedzielę będziemy spać krócej. Obudzimy się godzinę wcześniej, ponieważ standardowo zegarki przestawiamy o godzinę do przodu, z 2:00 na 3:00. Większość z nas przestawi swoje zegarki dopiero nad ranem, w nocy automatycznie zrobi to spora część urządzeń elektrycznych, jak smartfony czy laptopy. 

Zmiana czasu na letni jedną z ostatnich?

W marcu 2018 roku Unia Europejska przeprowadziła ankietę, w której udział wzięło 4,6 mln użytkowników. Zdecydowana większość z nich, bo aż 84 proc. opowiedziało się za zniesieniem podziału na czas letni i zimowy. Parlament Europejski opracował więc projekt ustawy, która znosi czas letni i zimowy. Jako czas realizacji wyznaczono 2021 rok, a kraje mają same zdecydować, na który system się zdecydują. 

Polacy również chcą likwidacji zmiany czasu, za czym zagłosowało 78 proc. ankietowanych. Skutki, wady oraz zalety obowiązującego aktualnie w Polsce rozwiązania podsumował na swojej stronie internetowej Główny Urząd Miar. Wnioski? Przede wszystkim obecna sytuacja jest uważana za archaiczną, ze względu na rozwój społeczeństwa i postępującą elektryfikację. Pierwotnie zmiana została bowiem wprowadzona, by zyskać więcej światła dziennego. 

Więcej o:
Komentarze (67)
Zbliża się zmiana czasu. Kiedy przestawiamy zegarki? Będziemy spać dłużej czy krócej?
Zaloguj się
 • dante_waw

  Oceniono 13 razy 9

  Czy przechodzimy na czerwonym czy zielonym swietle - podpowiadamy

  Na powitanie podajemy prawa czy lewa reke - wyjasniamy

 • atmt

  Oceniono 8 razy 6

  Może piszcie już o zmianie czasu w 2021, żeby ktoś nie przegapił...

 • pvvkr

  Oceniono 10 razy 6

  A ta niedziela będzie handlowa czy nie? Bo jak niehandlowa to będziemy męczyć się godzinę krócej!

 • megaborsuk2000

  Oceniono 14 razy 6

  Zbliżają się Święta Bożego Narodzenia! Którego grudnia w tym roku wypadną? Kliknij i sprawdź!

 • racionalist

  Oceniono 11 razy 5

  Litosci... Ludzie sa naprawde az tak glupi? W IV klasie podstawowki, byl to rok 1985, pani od geografii wyjasnila nam - ostatnia noc z soboty na niedziele w pazdzierniku zegarki o godzine w tyl, ostatnia noc z soboty na niedziele w marcu - zegarki o godzine naprzod. Zapamietalem na cale zycie. Czy naprawde trzeba to co chwila wyjasniac i to jeszcze z tytulem w stylu zagadki kryminalnej dziesieciolecia?

 • niclos_cham

  Oceniono 8 razy 4

  A w niedzielę sklepy będą otwarte? :)

 • pcat

  Oceniono 14 razy 4

  A czy najbliższa niedziela będzie handlowa?

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX