Zaskakujący wyrok brytyjskiego sądu. Była żona otrzyma zadośćuczynienie za rezygnację z kariery zawodowej

Brytyjski sąd zdecydował w sprawie rozwodowej. Absolwentka prawa na Uniwersytecie Cambridge otrzyma nie tylko połowę majątku, ale i zadośćuczynienie za utraconą karierę zawodową, z której zrezygnowała, by wychowywać dzieci.

Zgodnie z wyrokiem sądu w Londynie, kobieta (była żona adwokata) otrzyma połowę wartego 10 mln funtów majątku oraz 400 tys. funtów zadośćuczynienia za rezygnację z kariery. W czasie trwającego 10 lat małżeństwa kobieta zajmowała się wychowywaniem dwójki dzieci - informuje "The Guardian". W związku z tym, że w Wielkiej Brytanii obowiązuje prawo precedensowe, wyrok sądu może być przełomowy w orzecznictwie rozwodowym w tym kraju. 

Zobacz wideo Studio Biznes - odc. 26

Była żona otrzyma 400 tys. funtów rekompensaty za wychowywanie dzieci 

W uzasadnieniu sąd stwierdził, że choć nietypowe jest żądanie zadośćuczynienia w takich sprawach, to w tym przypadku istniała podstawa prawna, aby takowe przyznać. 

- Mój klient, będący utalentowany prawnikiem, poświęcił lukratywną karierę na rzecz rodziny i opieki nad dziećmi. Mimo że sędzia wyraźnie stwierdził, że decyzja nie powinna wiązać się z roszczeniami wynikającymi z tak wyglądającej relacji, to w naprawdę wyjątkowych okolicznościach słusznie istnieje zasada odszkodowania w prawie rodzinnym. Dotyczyć to może każdego partnera cofającego się w karierze poprzez postawienie rodziny przed ambicjami zawodowymi i zarobkowymi - stwierdziła natomiast Jane Keir, prawniczka prowadzącą sprawę kobiety. 

Dane osobowe rozwodzącego się małżeństwa nie są znane. Wiadomo, że wyrok wydał sąd w Londynie. Przypominamy, że w Wielkiej Brytanii obowiązuje prawo precedensowe polegające na tym, że źródłem prawa poza ustawami są również orzeczenia sądowe. 

>>> Czytaj także: Bank zignorował wiadomość e-mail klienta, frankowicz zyskał w sądowym sporze

Więcej o: