Zmiany na czele KAS. Morawiecki powołał nową szefową "zbrojnego ramienia fiskusa"

Zmiany w kierownictwie Krajowej Administracji Skarbowej. 3 marca funkcję szefa tej instytucji obejmie Magdalena Rzeczkowska. Ze stanowiskiem żegna się Piotr Walczak.

Piotr Walczak kierował Krajową Administracją Skarbową od czerwca 2019 r. Objął to stanowisko po Marianie Banasiu, gdy ten został ministrem finansów (obecnie szefuje Najwyższej Izby Kontroli). Walczak sam zrezygnował z funkcji szefa KAS. W oficjalnym komunikacie tłumaczy tę decyzję względami osobistymi.

Wdrożyła CUDO, będzie szefową KAS

Walczaka na czele Krajowej Administracji Skarbowej zastąpi Magdalena Rzeczkowska. Nowa szefowa KAS od 2002 r. pracuje w Ministerstwie Finansów, ostatnio była dyrektorem Departamentu Ceł. Jest absolwentką Wydziału Prawa i Administracji Uniwersytetu Warszawskiego oraz studiów podyplomowych w zakresie integracji europejskiej na Uniwersytecie Warszawskim.

Jak informuje KAS, Rzeczkowska m.in. brała aktywny udział w działaniach związanych z akcesją Polski do Unii Europejskiej, współtworząc ustawę Prawo celne i przepisy wykonawcze. W 2016 r. koordynowała całość procesu wdrożenia nowych przepisów Unijnego Kodeksu Celnego. Była także odpowiedzialna za udany przebieg procesu elektronizacji obsługi procesów celnych, a w ostatnim czasie przeprowadziła reformę w zakresie dokonywania odpraw celnych - wdrożenie Centrów Dokonywania Odpraw Celnych (CUDO).

Jak mówiła Rzeczkowska obejmując stanowisko szefa KAS, będzie chciała kontynuować uszczelnienie systemu podatkowego przy jednoczesnym wsparciu legalnie działającego biznesu. Dodawała, że będzie dążyła do tego, by KAS "w coraz większym stopniu stawała się organizacją przyjazną podatnikom, wspierająca przedsiębiorców, skuteczną w budowaniu stabilnych finansów naszego kraju i zarazem atrakcyjną jako miejsce pracy i służby".

"Zbrojne ramię fiskusa"

Krajowa Administracja Skarbowa to organ, który powstał w 2017 r. w wyniku wielkiej reformy polskiej skarbówki. KAS scaliła w jedno urzędy skarbowe, kontrolę skarbową, służbę celną. W zamyśle rządu miało to ułatwić obsługę i kontrolę podatników, poprawić skuteczność tych kontroli i przyczynić się do poprawy ściągalności podatków. To Krajowa Administracja Skarbowa ściga mafie vatowskie i innych przestępców podatkowych.

Z tego powodu oraz z racji coraz większych uprawnień KAS, organ ten bywa nazywany "zbrojnym ramieniem skarbówki". 

Z drugiej strony, to KAS odpowiada też np. za wstępnie wypełnione zeznania PIT w usłudze Twój e-PIT.

Zobacz wideo Zandberg: Służby z panem Banasiem licytują się na to, kto jest twardszy
Więcej o: