500 plus z ważnymi zmianami. To koniec niesprawiedliwości dla rodziców pracujących za granicą

Rząd planuje zmiany w programie 500 plus. Najwięcej zyskają na nich rodzice pracujący za granicą, którzy nie mogą otrzymać świadczenia bądź czekają na nie miesiącami.

500 plus to sztandarowy program rządu PiS, który obowiązuje od 2016 roku. W ubiegłym roku wprowadzono do niego nowelizację, w wyniku której świadczenie przysługuje na pierwsze dziecko bez spełnienia kryterium finansowego. Oznacza to, że "na papierze" 500 plus powinni otrzymywać rodzice wszystkich niepełnoletnich dzieci. Okazuje się jednak, że jest grupa osób, która na świadczenie czeka od lat. 

500 plus z ważnymi zmianami. To koniec długiego oczekiwania na przyznanie świadczenia

Chodzi o sytuacje, kiedy jeden z rodziców tymczasowo pracuje poza granicami Polski. W wielu przypadkach tacy rodzice czekają na otrzymanie 500 plus od... 2016 roku. Wynika to z faktu, że urzędnicy muszą sprawdzić, czy nie otrzymują oni dodatków w innych krajach. Proces ten bardzo często przedłuża się miesiącami bądź w skrajnych przypadkach nawet latami.

Czytaj także: 500 plus jednak nie dla wszystkich? Żony TIR-owców pokrzywdzone przez urzędniczy absurd

Jak podaje "Fakt", rząd ma w planach wprowadzić zmiany, które ułatwią proces przesyłania dokumentacji pomiędzy polskimi urzędnikami a zagranicznymi. Szczegóły ustawy zostaną wkrótce podane do wiadomości. Dziennik informuje również, że z przepisów zostanie usunięty zapis, na podstawie którego rodzice dzieci z niepełnych rodzin tracili środki finansowe z funduszu alimentacyjnego w momencie, gdy rośnie pensja minimalna. Wraz z wejściem nowych przepisów próg dochodowy zostanie zwiększony z 800 zł do 1000 zł na osobę. Jego wysokość ma być w kolejnych latach powiązana z wysokością pensji minimalnej.

Zobacz wideo Piotr Kuczyński o transferach socjalnych rządu: Groźne jest to, że to są wydatki na lata, nikt tego nie odbierze

Przypominamy, że 2020 rok jest pierwszym, w którym świadczenie otrzymywać będą wszyscy rodzice, również na pierwsze dziecko bez spełniania kryteriów finansów. Znajdzie to przełożenie w wydatkach zarezerwowanych na program w budżecie państwa. Wzrosną one do 40 mln zł, a liczba dzieci, na których świadczenie będzie przyznawane zwiększy się z 3,6 mln do 6,8 mln. 

Więcej o: