Zmiany w prawie budowlanym. Szybsze pozwolenia na budowę jeszcze w tym roku

Zmiany w ustawie mają m.in. usprawnić proces przygotowania dokumentacji do uzyskania pozwolenia na budowę. Nowe regulacje mają także ułatwić zalegalizowanie samowolek. Nowelizację podpisał prezydent Andrzej Duda.

"Najistotniejsza propozycja modyfikacji procesu budowlanego to podział projektu budowlanego na projekt zagospodarowania działki lub terenu, projekt architektoniczno-budowlany oraz projekt techniczny. Taki zabieg legislacyjny ma zmniejszyć obciążenia organów administracji architektoniczno-budowlanej oraz umożliwić szybsze przygotowanie dokumentacji projektowej w zakresie niezbędnym do uzyskania decyzji o pozwoleniu na budowę" - czytamy w informacji o ustawie ws. zmiany ustawy Prawo budowlane, opublikowanej na stronie Kancelarii Prezydenta.

Zmiany w prawie budowlanym. Na co trzeba uzyskać pozwolenie?

Nowelizacja określa również, które roboty budowlane wymagają dokonania zgłoszenia budowy organowi administracji architektoniczno-budowlanej, zamiast uzyskania pozwolenia na budowę, a które kategorie robót nie wymagają ani pozwolenia na budowę, ani nawet zgłoszenia.

Wśród konstrukcji niewymagających pozwolenia na budowę wskazano m.in. naziemne tarasy przydomowe o powierzchni zabudowy powyżej 35 m2. Nadal jednak trzeba zgłaszać takie budowy. Zwolnione z pozwoleń i zgłoszeń są natomiast wszystkie oczyszczalnie ścieków o wydajności do 7,5 m3 na dobę, bez względu na to, czy są to oczyszczalnie przydomowe, czy też nie.

Nowelizacja prawa budowlanego. Legalizacja samowoli budowlanych będzie prostsza

"Prawo budowlane wprowadza uproszczone postępowanie legalizacyjne odnoszące się do starych samowoli budowlanych - budowy zakończone przynajmniej 20 lat temu - w szczególności zrealizowane przed wejściem w życie obowiązującej ustawy" - czytamy. Pozwoli to na włączenie ich do systemu kontroli okresowych zapewniających bezpieczne użytkowanie budynków.

- Krótko mówiąc, przyjmujemy, że taki budynek nikomu nie przeszkadzał i wystarczy, że ktoś oświadczy, iż powstał on ponad 20 lat temu, przedstawi inwentaryzację geodezyjną oraz ekspertyzę budowlaną, że ten budynek nie zagraża bezpieczeństwu i będzie mógł zalegalizować ten budynek bez żadnych opłat, raz na zawsze - wyjaśniał przed rokiem ówczesny wiceminister inwestycji i rozwoju, Artur Soboń.

Zobacz wideo Rozwiązanie kwestii samowolek to jedna rzecz. W kwestii budów w Polsce nadal jest jednak wiele do zrobienia
Więcej o: