Fałszywe esemesy o odłączeniu gazu. PGNiG ostrzega, że to oszustwo

PGNiG ostrzega przed oszustwem. Ktoś podszywa się pod firmę i wysyła fałszywe esemesy, w których grozi odcięciem gazu za rzekomą niedopłatę.

Ktoś podszywa się pod PGNiG i wysyła fałszywe esemsy

Oszuści - typowo dla tego rodzaju próby wyłudzenia - informują o nieuregulowanej płatności. Jest to zwykle niewysoka kwota. Treść wiadomości zawiera sfabrykowany link, który prowadzi do fałszywej strony. W żadnym wypadku nie należy klikać w odnośnik, który jest załączony do w wiadomości. Może to prowadzić do kradzieży danych oraz wyłudzenia pieniędzy. Jak podaje w komunikacie PGNiG, treść fałszywego esemesa wygląda następująco:

PGNiG: Na dzień 03.03.2020 zaplanowano odłączenie gazu! Prosimy o pilne uregulowanie należności 8.45 PLN. Sprawdź na: ….

PGNiG alarmuje też, by być czujnym i nie aktywować linku oraz nie regulować należności z poziomu strony, na którą prowadzi odnośnik. Wiadomość trzeba usunąć, a w razie wątpliwości kontaktować się z firmą pod numerem 22 515 15 15. Warto pamiętać, że większość firm o nieuregulowanych płatnościach nie informuje zazwyczaj za pomocą SMS-ów, dlatego takie wiadomości powinny od razu wzbudzić naszą czujność.

Zobacz wideo Drukowanie jest istotnym elementem funkcjonowania gospodarstw domowych i przedsiębiorstw. Na co zwrócić uwagę, wybierając drukarkę dla siebie?

Fałszywe esemesy. Czym jest pishing?

Phishing jest sposobem oszustwa, który polega na podszywaniu się pod kogoś bliskiego, urzędnika państwowego czy firmę, z której usług korzystamy. By przypuścić taki atak, trzeba być w posiadaniu danych kontaktowych, na które można wysłać sfałszowaną wiadomość. Tę konstruuje się tak, by potencjalna ofiara nie miała wątpliwości, co zrobić - szczególnie że oszuści informują o konieczności uregulowania niewielkiej kwoty. Dzięki temu adresat wiadomości nie zastanawia się nad treścią esemesa i stosuje do zawartych w nim instrukcji. Ostatnimi czasy tego typu ataki są w Polsce coraz częstsze.

Więcej o: