Koronawirus. Ministerstwo Finansów namawia firmy do produkowania płynów antybakteryjnych

Rząd zaangażował się w walkę z zagrożeniem związanym z pojawieniem się koronawirusa w Polsce. Państwowa spółka Orlen wyprodukuje i wprowadzi na rynek środki dezynfekcyjne. Ministerstwo Finansów zachęca również postronne firmy do produkowania płynów antybakteryjnych, przypominając o ulgach.

Główny Instytut Sanitarny oraz inne organizacje zwracają uwagę na ważna rolę przestrzegania zasad higieny w celu uniknięcia zakażenia koronawirusem. Okazuje się, że nawet tak prozaiczna czynność jak częste i dokładnie mycie rąk może być skuteczną metodą w walce z rozprzestrzenianiem się choroby. Do tego niezbędne są jednak płyny antybakteryjnych, których coraz częściej brakuje w sklepach

Zobacz wideo Koronawirus i nowe przepisy. Jakie prawa ma pracownik? Jakie obowiązki pracodawca?

Ministerstwo Finansów zachęca do produkowania płynów antybakteryjnych

W związku z tym Ministerstwo Finansów zdecydowało się zachęcić firmy do produkowania ich. "Zgodnie z przepisami możliwe jest skorzystanie ze zwolnienia od podatku akcyzowego skażonego alkoholu etylowego wykorzystywanego do produkcji środków odkażających. I co ważne: przepisy te oczywiście nie są ograniczone tylko do jednej firmy" - napisał na Twitterze Paweł Jurek, rzecznik resortu finansów. 

Jak podaje money.pl, jest to nawiązanie do słów premiera RP Mateusz Morawieckiego, który zapowiedział, że rząd dostarczy do szkół milion litrów płynów dezynfekujących. 

Koronawirus. Orlen również pomoże w produkcji środków odkażających 

Zachęcania przedsiębiorców to jedno, ale w akcje zwalczania zagrożenia wywołanego przez pojawienie się w Polsce koronawirusa zaangażował się Orlen. Podległa mu spółka Orlen Oil zacznie produkcję środków odkażających. - Nasze laboratoria pracują nad tym od kilku dni. Wykorzystujemy możliwości techniczne firmy, aby włączyć się działania związane z ochroną przed koronawirusem. Chcemy jak najszybciej odpowiedzieć na oczekiwania Polaków i zwiększyć ich bezpieczeństwo - powiedział prezes Orlenu, Daniel Obajtek. 

W ciągu dwóch tygodni na rynku ma się pojawić milion ton produktu.