Ile kosztuje abonament RTV? Czy trzeba otwierać drzwi kontrolerom? Wyjaśniamy

Abonament RTV ma obowiązek opłacać każdy, kto ma w domu radio lub telewizor. Jeśli tego nie zrobi, naraża się na otrzymanie mandatu. Mogą go wystawić kontrolerzy Poczty Polskiej. Czy trzeba ich wpuścić do środka, kiedy zapukają do drzwi? Ile wynosi abonament RTV? Odpowiadamy.

Obowiązek opłacenia abonamentu RTV mają wszyscy ci, którzy posiadają w domu telewizor lub radio. Opłatę tę wnosi jednak zaledwie około miliona Polaków. W związku z tym pracownicy Poczty Polskiej prowadzą kontrole, które mają na celu wykrycie osób uchylających się od płacenia abonamentu RTV. Czy trzeba wpuścić kontrolerów do domu? Powinniśmy to zrobić, ale nie mamy takiego obowiązku.

Ustawa nie przewiduje żadnego trybu przeprowadzenia kontroli, podobnie jak akty wykonawcze do niej wydane. Mając zatem na uwadze ogólne przepisy - również wynikające z konstytucji - przeszukanie mieszkania bez zgody właściciela może odbyć się tylko, o ile takie przewiduje ustawa. Mamy prawo odmówić wpuszczenia kontrolera do domu, podobnie jak i listonosza

 - mówi adwokat, Sylwia Grabowska.

Jeśli kontroler stwierdzi, że w domu jest radio lub telewizor, za który nie jest wnoszona opłata, może wypisać mandat w wysokości nawet 30-krotności miesięcznego abonamentu. Oznacza to, że kara może wynieść nawet 681 zł. W 2019 roku ukarano w ten sposób około 10 tys. osób, co zapewniło budżetowi dodatkowe 6,5 mln złotych. 

Zobacz wideo Jaki jest pomysł PO na media publiczne?

Ile kosztuje abonament RTV?

Miesięczna opłata za abonament wynosi 7 zł, jeśli w domu jest tylko radio lub 22 zł, jeśli jest sam telewizor lub oba urządzenia. Opłata jest mniejsza, jeśli zdecydujemy się z góry zapłacić za dłuższe okresy. Wynosi ona odpowiednio:

Abonament RTV za radio

  • Abonament RTV 2020 za radioodbiornik - dwa miesiące - 13,60 zł;
  • Abonament RTV 2020 za radioodbiornik - trzy miesiące - 20,15 zł;
  • Abonament RTV 2020 za radioodbiornik - sześć miesięcy - 39,90 zł;
  • Abonament RTV 2020 za radioodbiornik - za rok - 75,60 zł.

Abonament RTV za radio i telewizor lub sam telewizor

  • Abonament RTV 2020 - dwa miesiące - 44,05 zł;
  • Abonament RTV 2020 - trzy miesiące - 65,35 zł;
  • Abonament RTV 2020 - sześć miesięcy - 129,40 zł;
  • Abonament RTV 2020 - rok - 245,15 zł.
Więcej o: