Zmiana czasu 2020 już w marcu. Kiedy przestawiamy zegarki z czasu zimowego na letni?

Zmiana czasu zbliża się wielkimi krokami. Dojdzie do niej już w marcu. Kiedy dokładnie zmieniamy czas na letni? Zegarki cofamy czy przyśpieszamy, pośpimy dłużej czy krócej?

W Polsce mamy dwa czasy: letni oraz zimowy. Ostatni raz zegarki przestawialiśmy pod koniec października 2019 roku. Wtedy to cofaliśmy je o godzinę. Wielkimi krokami zbliżamy się do zmiany czasu na letni, który w Polsce obowiązuje przez siedem miesięcy.

Zmiana czasu na letni. Kiedy się odbędzie?

Zmiana czasu na letni zawsze ma miejsce w ostatnią niedzielę marca. W tym roku przestawiamy zegarki w nocy z 28 na 29 marca. Przyspieszymy wtedy zegarki o godzinę z 2:00 na 3:00, czyli będziemy spać godzinę krócej.

Należy jednak pamiętać, że po zmianie słońce będzie zachodzić godzinę później, a dzień będzie dłuższy. Dla porównania, w piątek 27 marca słońce zajdzie o godz. 18:04, natomiast tydzień później 3 kwietnia już o godz. 19:16. Dodatkowo, przypominamy, że "przestawianie zegarków" staje się pojęciem metaforycznym, gdyż większość urządzeń elektronicznych zrobi to za nas automatycznie. 

Zobacz wideo Koronawirus w Polsce. Jak wyglądają podróże zagraniczne?

Ostatnia zmiana czasu w 2021 roku? 

W ostatnich latach coraz więcej osób krytykuje zmianę czasu, uznając ją za zbędny przeżytek. W 2018 roku przeprowadzono ankietę w tej sprawie, przepytując 4,6 mln mieszkańców Unii Europejskiej. Za zniesieniem zmiany czasu opowiedziało się 84 proc. głosujących. W związku z tym w Parlamencie Europejskim pojawił się projekt ustawy likwidującej przepisy. Zgodnie z jej brzmieniem do końca 2021 roku wszystkie kraje członkowskie UE mają określić do końca 2021 roku, czy wybierają czas letni czy zimowy. W Polsce po raz ostatni zmieni czas za rok, w marcu 2021 roku, decydując się na czas letni. 

Więcej o: